Довідник з української літератури

БРАТКОВСЬКИЙ ДАНИЛО

БРАТКОВСЬКИЙ ДАНИЛО (30-ті— 40-ві роки XVII ст., Волинь — 26.11.1702, м. Луцьк) — письменник, поборник прав українського народу в Правобережній Україні.

Походив із давнього роду українських шляхтичів. Виховувався в патріотичному дусі. Здобув добру освіту, ймовірно, навчався й за кордоном. Обіймав посаду спочатку брацлавського підстолія, а потім венденського підчашого. Близько переймався підневільним становищем українського селянства на Правобережжі. Все життя боровся проти соціального й національного гніту українців, безправ'я і насильства польської шляхти. В 1702 р. брав участь у козацькому повстанні Семена Палія проти польсько-шляхетського панування. Автор відозви до православного народу Польщі із закликом до повстання. Ризикуючи життям, він сам повіз її на Волинь. По дорозі був схоплений, підданий жорстоким катуванням. Загинув у Луцьку мученицькою смертю, але з несхибним усвідомленням правильності обраного життєвого шляху. Про це написав у тюрмі в останньому своєму творі — сповіді — заповіті для нащадків.

Д. Братковський був одним із справжніх героїв українського народу, мужнім поборником його прав. Ця яскрава постаті) народного оборонця привертала увагу багатьох діячів української культури. Про нього писали М. Драгомаиов, В. Липинський, М. Старицький створив драму „Остання ніч”, В. Доманицький переклав і опублікував у „Літературно-науковому віснику” 35 його поезій.

Ввійшов до національної історії і як автор талановитої книги віршів „Світ, розглянений по частинах” (Краків, 1697), написаної польською мовою з використанням українізмів. Д. Братковський виступив у ній сміливим захисником усіх скривджених, бідних, поневолених, висловив своє щире співчуття й прихильність до вбогого шляхтича і простого українського селянина. Водночас викриває загарбницьку, насильницьку політику Речі Посполитої, недосконалий її устрій, антилюдяну поведінку тодішньої шляхти. На той час це була гнівна соціальна сатира, яка могла викликати тяжкі звинувачення правлячої польської влади. Серед віршів відвертого громадянського звучання є тут і філософські розмірковування про сенс буття, загальнолюдські проблеми. Книга видана великим на той час тиражем, вона переписувалася й поширювалася на Правобережжі.

Літ.: Компан О. На поклик альбатросів // Літ. Україна. 1986. 31 лип.; Шевчук В. Діаманту попелі (Про Данила Братковського як поета і людину) // Шевчук В. Дорога в тисячу років. К., 1990.

Р. МовчанНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.