Довідник з української літератури

ГОГОЛЬ ВАСИЛЬ

ГОГОЛЬ ВАСИЛЬ (Гоголь-Яновський; 1777, х. Купчинський, тепер у складі с. Гоголевого Шишацького р-ну Полтавської обл. — квітень 1825, с. Кибинці, тепер Миргородського р-ну, тієї ж обл.; похований у Гоголевому) — письменник.

Батько М. Гоголя. Народився в сім'ї миргородського полкового писаря, що належала до поміщицького стану. Навчався в Полтавській духовній семінарії. Служив на поштамті. 1805 р. в чині колезького асесора вийшов у відставку, жив у родовому маєтку в с. Василівці (тепер Гоголеве). Був людиною освіченою й культурною, мав літературні й театральні задатки. Писав вірші, іноді віршовані листи до друзів (здебільшого гумористичного характеру). 1812 р. був секретарем у свого далекого родича, тоді маршала полтавського дворянства Д. Трощинського; за службовим обов'язком писав відозви про набір до армії та збирання коштів на військові потреби під час Вітчизняної війни. Поселившись у маєтку Д Трощинського в с. Кибинцях, допомагав управляти його економіями, керував домашнім театром, виступаючи постановником та актором, а часом і автором п'єс чи водевілів з українського народного побуту. З літературного доробку збереглася комедія „Простак, или Хитрость женщины, перехитренная солдатом”, опублікована П. Кулішем у журналі „Основа” (1862). Текст комедії „Собака — вівця” не зберігся. Про її зміст відомо з розповідей його дружини М. Гоголь-Яновської.

Намір здійснити постановки комедій батька в Петербурзі мав його син М. Гоголь. Окремі ситуації й типи з батькових комедій він використав у своїй творчості, а уривки — як епіграфи в повісті „Сорочинський ярмарок”.

Літ.: Николай М. (Куліш П. О.). Записки о жизни Николая Васильевича Гоголя. СПб., 1856. Т. 1; Отец Гоголя, зноды и характеристики. СПб., 1914; Грицай М. С. Традиція вертепної драми в п'єсах І. Котляревського та В. Гоголя // Рад. літературознавство. 1963. № 1; Крушинова Н. Е. Н. В. Гоголь. Исследования и материалы. К., 1992.

П. ФедченкоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.