Довідник з української літератури

ГОРКА ЛАВРЕНТІЙ

ГОРКА ЛАВРЕНТІЙ (1671 р., м. Львів — 21.04.1737, м. Вятка, Росія) — драматург, теоретик поезії, церковний діяч.

Народився в сім'ї козака. По закінченні Київської академії працював у ній викладачем. З 1713 р. — ігумен Видубицького монастиря в Києві. З 1721 р. проживав за межами України.

Л. Горка — автор курсу поетики „Idea artis poeseos” („Образ мистецтва поезії”), прочитаної в 1707/08 навчальному році в Київській академії. Згідно з правилами цього навчального закладу, по закінченні курсу поетики викладач мусив написати драму й поставити її силами студентів. Л. Горка звернувся у своєму творі до біблійного сюжету про перебування Йосифа Прекрасного в Єгипті. Основний конфлікт у драмі зводиться до складних любовних стосунків між Йосифом і дружиною єгипетського вельможі Пентефрія, які закінчуються наклепом, ув'язненням, успішним розгадуванням фараонових снів і возвеличенням розумного й гарного юнака та каяттям Пентефрія і його хтивої дружини. Не виключено, що вибір саме цього біблійного епізоду був спричинений наклепом на Івана Мазепу й виправданням його в 1708 р.

Літ.: Тихонравое Н. Русские драматические произведения 1672—1725 годов. СПб., 1874. Т. 2; Аполлонова лютня. Київські поети XVII — XVIII ст. К., 1982; Пісні Купідона. Любовна поезія на Україні в XVI — поч. XIX ст. К., 1984.

М. СудимаНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.