Довідник з української літератури

ГРОМАДСЬКИЙ ДРУГ

„ГРОМАДСЬКИЙ ДРУГ” — загальноукраїнський прогресивний літературний і політичний журнал, заснований з ініціативи М. Драгоманова як продовжувач традицій журналу „Друг” і женевських збірників „Громада”.

Виходив у Львові 1878 р. за редакцією М. Павлика та активної участі І. Франка. Вийшло лише два номери журналу, які відразу були конфісковані поліцією за антиурядову політичну спрямованість та „соціалістичну пропаганду”. Щоб обійти цензуру, видавці вирішили продовжити віщання у вигляді двомісячних збірників і того ж року випустили дві „галицько-українські збірки” під назвою „Дзвін” (прозорий перегук з герценівським „Колоколом”) та „Молот” (символ Франкових „Каменярів”), які теж були сконфісковані, а титульного редактора М. Павлика ув'язнено.

У журналі та його неперіодичних продовженнях опубліковано твори І. Франка (повість „Boa constrictor”, оповідання „Моя стріча з Олексою”, „Патріотичні пориви”, поезії „Товаришам із тюрми”, „Каменярі”, „Невольники”, „Дума про Наума Безумовича”, літературно-критичні та публіцистичні статті „Критичні письма о галицькій інтелігенції”, „Література, її завдання і найважніші ціхи”, рецензія на повість І. Нечуя-Левицького „Микола Джеря” та ін.), М. Павлика (повість „Робеніцукова Тетяна”, оповідання „Пропащий чоловік”, „Юрко Куликів”), О. Терлецького (стаття — рецензія „Лихва на Буковині”), М. Старицького (поезії „До молодежі”, „До Шевченка”), а також Т. Василевського „Війна слов'ян з турками”, статті М. Драгоманова, Олени Пчілки, Б. Лімановського та інших, переклади з романів Е. Золя. В інформаційних рубриках „Вісті з Галичини”, „Вісті з України” поряд з професійними літераторами М. Драгомановим, О. Кониським, Є. Борисовим та іншими авторами виступали селяни й робітники Й. Данилюк, Анна Павлик, Р. Гудзман.

Літ.: Дей О. І. Українська революційно-демократична журналістика. К., 1959; Історія української дожовтневої журналістики. Л., 1983.

П. ФедченкоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.