Довідник з української літератури

ДЗВІН — літературно-публіцистичний збірник

„ДЗВІН” — літературно-публіцистичний збірник („галицько-українська збірка”, за визначенням видавців І. Франка та М. Павлика), що з'явився у Львові в серпні 1878 р. як продовження журналу „Громадський друг”, перші два номери якого були конфісковані. Літературно-художня частина збірника була представлена творами І. Франка („Boa constrictor”, „Моя стріча з Олексою”, „Каменярі”), М. Павлика („Пропащий чоловік”), в яких порушувалися злободенні проблеми суспільного життя. У статті Софрона Крутя (Т. Василевського) „Війна слов'ян з турками” і його ж рецензії на книжку Д. з-над Д. (Д. Вінцковського) „Русско-турецкая война” (1878) висвітлювалися події визвольної боротьби балканських слов'ян за незалежність у 1875—1878 рр. Серед публіцистичних матеріалів — кореспонденції з Галичини та Східної України про безправне животіння народу. Саме ці дописи та Франкове оповідання „Моя стріча з Олексою” привели до конфіскації збірника, адже, на думку властей, їх автори підбурювали читачів до непослуху, викликали „неприязнь до окремих класів громадянства”.

Літ.: Возняк М. Велетень думки і праці: Шлях життя і боротьби Івана Франка. К., 1958; Дей О. І. Українська революційно-демократична журналістика: Проблема виникнення і становлення. К., 1959; Кирилюк Є. Вічний революціонер: Життя і творчість Івана Франка. К., 1966; Франко І. Нарис історії українсько-руської літератури до 1890 р. // Зібр. творів: У 50 т. К., 1984. Т. 41.

В. ХропкоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.