Українська література - Новий довідник - М. Радишевська 2008

§ 23. Творчий доробок письменників, які прийшли в українську літературу в 90-х рр. XX ст.
Літературний процес другої половини XX ст.
Нова література(поч. XIX - до наших днів)

Літературний процес дев’яностих років — надзвичайно різноманітний і багатогранний. Найяскравішими фігурами літератури дев’яностих залишалися представники попередніх поколінь. Вони становили основу цієї літератури, згодом донаснажену яскравими експериментаторськими постатями Є. Пашковського, С. Процюка, О. Ульяненка...

З другої половини 80-х років українська література розпочинає новий етап свого розвитку. У мистецтві з’являються постаті (Віктор Неборак, Юрій Андрухович, Іван Малкович, Ігор Римарук, Олександр Ірванець. Василь Герасим’юк, Юрій Покальчук. Оксана Забужко та багато інших), що не бажають миритися з пануванням «єдино правильного» напрямку — соціалістичного реалізму, та свій протест і виклик вони виявляють в епатажних формах. Так виникають неоавангардистські угруповання «Бу-Ба-Бу», «Лугосад» тощо. які. творчо використовуючи художні засоби інших стилів і епох («низового бароко», футуризму, дадаїзму), а також найкращі надбання світової літератури (творчість Жан- на-Пэля Сартра, Умберто Еко, Габріеля Гарсіа Маркеса), змогли створити новий масив української літератури. Вона відрізняється від попередніх літературних здобутків українських митців принциповою, межовою переоцінкою суспільних і особистісних атрибутів, посиленою увагою до психологічного світу особистості, експериментуванням щодо форми художнього твору, підкреслено вільним поводженням з мовою ЯК з матеріалом художнього тексту.

Експериментаторство стає провідним напрямком творчої діяльності письменників — кожен підсвідомо прагне сказати своє слово в літературі сучасної доби і вважає, що традиційні форми та засоби для цього неприйнятні.

Українська література від середини 80-х років і до сьогодні — це художній масив, що продовжує формуватися. Її репрезентують творчі особистості, створене якими важко порівнювати або зіставляти, настільки воно різниться за стилем, використаними художніми засобами, способом мислення та відтворення дійсності. Та незважаючи на протилежність пошуків і одиничних міні-успіхів, українська література сучасної доби ще не набула того світового резонансу, на який вона заслуговує в контексті здобутків попередніх епох. З чим прийдуть на літературний олімп сучасні українські письменники, чи стануть вони всесвітньо відомими, питання, що має розв’язати час.

У літературних текстах сьогодення художня реальність постає такою ж різноманітною, як і справжня. У цьому й полягає непересічне значення цих творів.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.