Українська література - Новий довідник - М. Радишевська 2008

§ 3. Родинно-обрядова творчість
Усна народна творчість

Родинно-обрядова творчість пов’язана з ритуально-обрядовими дія- які виконуються з нагоди основних етапів життя людини. У наші дні ці обряди становлять частину народних традицій.

З-поміж усього розмаїття давніх ритуалів до нашого часу збереглися системи обрядів весілля, народження дитини, смерті та ритуальні дії, пов’язані з закладенням та будівництвом нового дому та новосіллям.

Весілля тісно пов’язане з народною драмою. У певному розумінні система ритуалів і традицій з нагоди одруження наречених становить цілісне драматичне дійство, кожен з учасників якого виконує призначену йому роль. Весілля — довготривалий святковий церемоніал, у якому Лано- вики виділяють такі етапи:

✵ передвесільний (сватання, заручини, змовини);

✵ приготування до весілля (запрошення на весілля, випікання короваю, завивання гільця чи весільного деревця, дівич-вечір, або вінкоплетення, оглядини, або відвіз сорочки);

✵ весілля (посад, розплітання коси нареченої, батьківське благословення, приїзд нареченого, гостина, «викуп» нареченої, прощання нареченої з рідними, від’їзд подружжя до оселі молодого, гостина в домі нареченого, «комора»);

✵ післявесільний (понеділкування, або почепини, пропій, або перезва).

Народні лірично-пісенні твори, якими супроводжується ця послідовність дій, називають весільними обрядовими піснями. Весільний обряд став символом нескінченності людського буття. На певних етапах життя народу він урізноманітнився, збагатився окремими деталями, навіть змінився за формою. Проте незмінним лишався його первісний зміст: утворення нової сім’ї, радість рідних і близьких, бажання бачити їх у щасті й достатку:

Зелений барвінок, стелися, стелися —

Закоханих двоє за руки взялися,

За руки взялися, любити поклялися.

Хай дні ваші будуть веселі, щасливі,

Хай родяться діти хороші, вродливі,

Хай вірних вам друзів життя посилає,

Хай щира любов у серцях не згасає.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.