Українська література XI—XVIII ст. - Білоус П. В. - 2010

Шукаючи потрібну книгу - Самостійна робота з книгою - Наодинці з давньою словесністю

Найпростіше знайти книгу, яка зацікавила, в бібліотеці. Щоб з’ясувати, чи є там вона, слід звернутися до алфавітного каталогу, у якому в алфавітному порядку систематизовано наявні в бібліотеці друковані видання. Потрібно знайти теку з необхідною літерою (за прізвищем автора книги, якщо її написав колектив авторів — за назвою). В окремій картці вказано автора, назву книги, місце і рік її видання, загальну кількість сторінок. Упевнившись, що ця книга є у фондах бібліотеки, слід звернути увагу на шифр у лівому верхньому кутку картки, виписати його разом з ім’ям автора і назвою книги, внести у бланк замовлень. Шифр допоможе бібліотекарю швидко знайти потрібну книгу. Багато бібліотек має електронні каталоги книг. Це дає змогу дізнатися про наявність у бібліотеці потрібної книги, не виходячи з дому.

Наприклад, у художній структурі „Слова про Ігорів похід“ є міфологічні образи. Глибше зануритись у дивовижний світ української міфології допоможе систематичний каталог, який складається з рубрик, що позначають галузі знання. У теці з написом: „Ш 2/3 — Фольклор. Фольклористика“ необхідно проглянути картки, згруповані під рубрикою „Міфи“ чи „Міфологія“. Якщо вони не виділені, потрібно переглянути всі наявні картки і виписати джерела (із шифрами), які зацікавили.

У систематичному каталозі є інші рубрики, до яких за потреби можна звернутися: „Філологічні науки. Художня література“, „Літературознавство“, „Мовознавство“, „Ораторське мистецтво“, „Дитяча література“ тощо.

У великих бібліотеках наявна також картотека журнальних і газетних статей, краєзнавчих матеріалів, які можуть прислужитися при підготовці до семінарів, практичних занять.

Застереження від помилок:

а) якщо у списку рекомендованої літератури (чи з усної подачі викладача) вказано журнальну або газетну статтю, потрібно шукати не статтю, а журнал (газету), зазначаючи його назву, рік і номер видання;

б) не варто замовляти книгу чи статтю, коли немає впевненості у точності її назви або імені автора. Перед тим як звернутися в бібліотеку із замовленням, слід перевірити, уточнити повну назву літературного джерела (ім’я автора);

в) якщо відомо назву книги, але невідомо ім’я автора (чи навпаки), перед тим як звертатися до бібліотеки, необхідно проконсультуватися у компетентних людей — це полегшить пошуки потрібної книги.

Шлях до навчальної інформації не завжди простий, але його необхідно долати у прагненні пізнати якомога більше для власного інтелектуального збагачення.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.