Українська література ХХ століття - О. В. Слюніна 2014

Українські неокласики. Максим Тадейович Рильський
Українська поезія 20-х - 30-х років ХХ століття. Неокласицизм. Феномен кларнетизму

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Народився майбутній поет 19 березня 1895 року в сім’ї українського культурного діяча, етнографа, вихідця з польської шляхти Тадея Рильського та простої селянки Меланії Чуприни. Дитячі роки проминули в с. Романівка, що на Житомирщині. 1915 року М. Т. Рильський вступив на медичний факультет Київського університету, а ще через два роки продовжив навчання на історико - філологічному. Щоправда, громадянська війна, революція не дали змоги митцеві закінчити освіту — він змушений перебратися до села.

Творчий дебют М. Т. Рильського відбувся досить рано, майже в дитячому віці. Поету виповнилося лише 15 років, коли вийшла друком його перша збірка віршів «На білих островах» (1910). У поезіях, що вміщені в збірці, ще відчувається вплив символізму та романтизму, митець прагне наслідувати Лесю Українку та Олександра Олеся. Проте другу зірку «Під осінніми зорями» критики сприйняли позитивно, стверджуючи про появу цілком зрілого поета. А вже третю книжку, що мала назву «Синя далечінь» (1922) розглядали як зразок академічної неокласики.

1931 року митця заарештували якраз у день його народження, звинувативши в причетності до контрреволюційної діяльності. Другий арешт відбувся 1938 року й тоді від розправи поета врятував П. Г. Тичина, зауваживши при розмові з М. С. Хрущовим, що людина, яка є автором «Пісні про Сталіна» (а М. Т. Рильський на той момент уже її написав) не може належати до опозиції.