Всі публікації щодо:
Коцюбинський Михайло

Конспекти всіх уроків - Українська література 10 клас ІІ семестр - 2018

Михайло Коцюбинський. Повість Тіні забутих предків. Образи Івана та Марічки як утілення романтичної ідеї незнищенності кохання

Мета (формувати компетентності): предметні (знати зміст повісті «Тіні забутих предків»; уміти пояснювати образи й символи твору; аналізувати образи Марічки та Івана, розкривати пантеїзм світобачення героїв, виражений через побут, звичаї, обряди, почуття, мораль; уміти показати протиставлення реалій життя внутрішньому світові душевно багатих натур; пояснювати роль образу природи у творі; характеризувати мовний колорит повісті)); ключові (уміти знаходити й систематизувати інформацію з різних джерел для виконання навчальних завдань; ставитися толерантно до інших культур; берегти природу й шанувати людей, відчувавати відповідальність за майбутнє свого народу; уміти пов'язувати події художнього твору з реальним життям і робити висновки; аналізувати культуру рідного краю в контексті культурних особливостей різних регіонів України; порівнювати особливості імпресіонізму в художній літературі та образотворчому мистецтві); загальнокультурні (усвідомлювати значення гуманізму як основи світоглядних переконань розвиненої особистості, оптимізму й життєствердження як важливих духовних цінностей буття, усвідомлювати красу природи, її благотворний вплив на людину).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, кінофільм «Тіні забутих предків» (1964 р., реж. С. Параджанов), ілюстрації до твору.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ В ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Вступне слово вчителя

Основу повісті складає історія кохання Івана та Марічки, і, здавалось б, ця історія, на перший погляд, носить цілком пасторальний характер. Але поруч з героями живуть і змагаються між собою дві іпостасі символічного світу — любов і Смерть. Отже, у творі зображене ідеальне кохання, яке, проходячи через життєві випробування, не втрачає своєї сили, не нищиться, не зникає, а, навпаки, загартовується. Іван та Марічка знаходять для себе натхнення в природі, у музиці, у пісні, ніби захищаючись таким чином від ворожого для них світу людей, їхніх ворожих родів. Та світ не відпускає героїв від себе, змушуючи їх повернутися від мрій до реальності: «Ґаздівство його руйнувалось, вже не було коло чого усім робити і треба було йти в найми». Навколо закоханих немов кипить боротьба між реальністю та ідеалом, між життям і смертю. Для кохання розлука — теж смерть. І в розлуці не затьмарюється справжнє кохання, тільки сильнішає, та владна смерть не хоче поступатися життю, бореться з ним, відбираючи в Івана його кохану Марічку: «… він не застав Марічки живою. За день перед цим, коли брела Черемош, взяла її вода. Несподівано заскочила повінь, люті габи збили Марічку з ніг, кинули потім на гоц і понесли поміж скелі в долину».

З утратою коханої Іван утратив сам сенс життя, утратив свою душу, та й життя мріяв би втратити, та смерть не забрала його.

З появою Марічки-нявки життя Івана ніби знову отримало сенс, для нього немов зійшлися два виміри життя — реальний та потойбічний, щоб поєднати його знову з коханою, відродити його душу, його музику. Іван і Марічка поєдналися в смерті, кохана забрала його у свій світ, не залишивши ворожим душам його доброту, чисту довіру, його вірне серце. Мабуть, тому похорон Івана й зображений майже як весілля, мабуть, тому сумні мелодії на ньому переходять у веселі танці, жарти, пустощі. Дійсно, нема за чим плакати: Іван повернувся до Марічки, до свого кохання, сенсу свого життя.

Тестове опитування

1. Укажіть ідею твору М. Коцюбинського «Тіні забутих предків» :

А прославлення революціонерів;

Б шана хліборобам;

В уславлення світлого, здорового життя гуцулів, яке перебуває в постійній гармонії з природою;

Г оспівування славного минулого;

Д захоплення сучасним автору життям.

2. Що М. Коцюбинський відображає у творі «Тіні забутих предків» ?

А своєрідність міфологічного світовідчуття й світосприймання гуцулів;

Б особливості сприйняття світу степовиками;

В життя селян Волині в повній гармонії з природою;

Г своєрідність світовідчуття галичан;

Д адаптацію циган на території України.

3. Як М. Коцюбинський досягає правдивого відтворення способу життя гуцулів у «Тінях забутих предків» ?

А науковим підходом;

Б майстерним показом побуту, повір’їв, звичаїв;

В майстерним переказом фольклорних творів;

Г романтизацією описаного;

Д достовірним реалістичним показом кожної деталі.

4. Хто є уособленням грубої, обмеженої особи, чиїм єдиним прагненням є сите життя (за повістю «Тіні забутих предків» М. Коцюбинського)?

А Марічка;

Б рід Гутенюків;

В мольфар Юра;

Г Іван;

Д Палагна.

5. Міфічними персонажами повісті «Тіні забутих предків» М. Коцюбинського є:

1 Чугайстр;

2 Марічка;

3 нявка;

4 мольфар юра;

5 щезник;

6 Іван;

7 Палагна.

Бліц-диктант

1. Визначте напрям модернізму, яким написано твір «!ntrmezzo». 2. Твір присвячений не людям, а полям. Яким? 3. Назвіть два оповідання М. Коцюбинського. 4. Яка річка забрала до себе Марічку? 5. Хто, за віруванням, захищає людей від мавок? 6. Яке діалектне слово відповідає слову «сопілка» ? 7. Що означає «intrmezzo» ? 8. Визначте модерністську манеру письма, у якій творив М. Коцюбинський. 9. Кого вівчарі називали вуйком? 10. Що подарувала Марічка під час першої зустрічі Івану? 11. Про який твір С. Петлюра сказав: «Це симфонія звуків і симфонія барв» ? 12. У якому фольклорному жанрі найкраще творила Марічка?

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Зробити письмову характеристику образів Івана та Марічки.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.