Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

ЗВУК [ч], ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ Чч (че). ЧИТАННЯ СКЛАДІВ, СЛІВ. ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. СЛОВНИКОВО-ЛОГІЧНІ ВПРАВИ. ЗАКЛИКАНОЧКА. СКОРОМОВКА - БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)

Мета: ознайомити учнів з буквою Чч, її алфавітною назвою та звуковим значенням; формувати в дітей правильне артикулювання звука [ч]; розвивати навички читання, зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПІДГОТОВКА ДО ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВОЮ БУКВОЮ

1. Робота над загадками

• У шпаринку влазить, в дім,

Двері відчиня хвостом своїм. (Ключ)

— Назвіть звуки в слові ключ.

— Який останній звук у цьому слові? Як утворюється цей звук? (Губи трохи витягнуті вперед, кінчик язика міцно притиснутий до піднебіння над верхніми губами, різким коротким подихом повітря виштовхуємо звук [ч] без голосу. Звук [ч] в українській мові завжди твердий. Тому в жодному разі не можна під час його вимовляння піднімати середню частину язика до твердого піднебіння.)

• Тварина ця усім відома,

Не розлучається із домом,

Гуляє, їсть і спить в хатині,

Бо ця хатиночка — на спині. (Черепаха)

• На ставочку кораблі Не великі, а малі.

Як впіймати рибку треба —

Хвостики здіймають в небо,

І стирчать собі такі,

Мов великі поплавки. (Качка)

— Виконайте звуковий аналіз слів черепаха і качка.

2. Гра „Знайди місце звука [ч]“

Чоловік, синичка, сонечко, часник, бочка, задача, чубчик, дівчинка, м’яч, качка, чайник.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУКВОЮ Чч

— Звук [ч] на письмі позначається буквою „че“.

Аналіз будови. Порівняння малої і великої букв. Визначення місця букви в кишеньковій азбуці.

— На що схожа буква „че“?

Буква „Ч“ —

Немов стілець,

Догори лиш ніжки.

Навіть з цифрою чотири

Буква схожа трішки.

В. Гринько

Гра „Упіймай слова зі звуком [ч]“

Чубата чапля чваньковита

Через болото йде одна.

Чомусь з журавликом дружити

Не хоче капелька чудна.

Н. Забіла

Фізкультхвилинка

IV. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (С. 88-89)

1. Звуковий аналіз слів чашка, часник, печиво з опорою на схеми, подані в підручнику

2. Читання прямих і обернених складів у будиночку

3. Читання пар слів

Річка — річечка, качка — качечка, чабан — чабани.

— Яка спільна частина в кожній парі цих слів?

— Який зв’язок між словами овечки і вівчарі? (Вівчарі доглядають овечок.)

4. Розучування скоромовки „чечір-вечір...“

— Де спить котик? Який він?

5. Читання колонок слів (с. 89)

— Прочитайте слова зі спільною частиною -ечко; -очка.

6. Читання „Закликаночки“

— З яким проханням звертаються діти до сонечка?

— Які слова у „Закликаночці“ римуються? (Сонечко — віконечко, квіточки — діточки)

7. Робота над скоромовкою „у голубки-горлички...“

1) Розучування скоромовки.

2) Промовляння скоромовки повільно і тихо, голосно і швидко, здивовано.

3) Гра „Читає Незнайко“.

Учитель читає текст скоромовки, змінюючи окремі слова. Учні хором виправляють „помилки“.

У голубки — горлечко (горлички)

Буркотливе (туркотливе) горлечко.

Горлечко (горличка) туркоче,

Горличка регоче (воркоче).

8. Робота з анаграмами

Ручка — качур, силач — числа.

9. Опрацювання речення, поданого рукописним шрифтом

Кучер — візник.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?

— Який звук вона позначає?

— Як вимовляється цей звук в українській мові?

— Які скоромовки запам’ятали? Розкажіть ту, яка найбільше сподобалася.