Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

РІДНА МОВА — БАРВІНКОВА. Ю. КОСИНСЬКА „РІДНА МОВА” - ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД

Мета: формувати вміння працювати над текстом; удосконалювати вміння читати, розуміти зміст тексту; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов і пошану до рідної мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Мовленнєва розминка

Робота над скоромовкою

Їсть Валерка вареника, а Валюшка — ватрушку.

2. Читання вірша Л. Компанієць „Отак у нас — щодня”

III. РОБОТА ЗА „ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 12-14)

1. Опрацювання вірша Ю. Косинської „Рідна мова” (с. 12)

— Прочитайте назву нашого уроку. (Рідна мова — барвінкова.)

— Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці? (Про нашу рідну мову, про її красу.)

1) Виразне читання вірша вчителем.

Учні уважно слухають і визначають, з якою інтонацією вчитель читає вірш, де робить паузи.

— Що означає любити свою мову?

2) Гра „Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

— Чи любить автор рідну мову?

— Чому ви так вважаєте?

3) Вибіркове читання.

— Прочитайте слова, якими автор розповідає про рідну мову.

Мова (яка?)

— Велична, щедра, прекрасна, прозора, чиста, барвінкова, багата, вічно молода.

— З чим автор порівнює мову? (Як ніжна пісня колискова, наче пташка світанкова.)

4) Читання вірша учнями вголос.

— Як ви розумієте вислів „Мова вічно молода”?

— Запам’ятайте! Щорічно 9 листопада в нашій країні відзначається День української писемності та мови.

5) Гра „Лабіринти”.

— Складіть букву до букви, щоб вийшли слова. (Рідна, українська, мова)

— Поміркуйте, чому українську мову ми називаємо рідною?

Фізкультхвилинка

2. Опрацювання сторінки „Читай і світ пізнавай” (с. 13)

1) Гра „Склади слова”.

— Складіть слова за напрямком стрілочок.

2) Читання піраміди слів.

— Дивлячись тільки на крапочки по центру піраміди, прочитайте слова.

3) Гра „Квіточка-читалочка”.

— Як називається квітка, яку ви бачите на малюнку?

— Складіть і прочитайте слова у квіточці-читалочці.

4) Робота в парах.

— Відведіть погляд і пригадайте прочитані вами слова. Перевірте свою пам’ять: назвіть слова сусідові по парті.

5) Робота за прислів'ям.

— Встановіть межі слів і прочитайте прислів’я.

Слово до слова — зложиться мова.

— Як ви розумієте це прислів’я?

3. Опрацювання сторінки „Читай і збагачуй свої знання й уміння” (с. 14)

1) Опрацювання тексту „Мова нашого народу”.

— Чому, на вашу думку, мову своїх батьків називають рідною?

— Як іще називають мову своїх батьків?

— Знайдіть у тексті речення, у якому про це розповідається, і прочитайте його.

— Чому українці пишаються рідною мовою?

— Як ви ставитеся до української мови? Складіть речення.

2) Робота з прислів'ям.

— Яке прислів’я заховалося в цьому рядку?

Рідна мова — найдорожчий скарб.

— Як ви розумієте це прислів’я?

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого навчилися на уроці?

— Чому українську мову називають барвінковою?