Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

ВЕЛИКДЕНЬ. Л. ПОЛТАВА „ВЕЛИКОДНІ ПИСАНКИ”. Я. ЯКОВЕНКО „ПРО ПИСАНКИ” - ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД

Мета: вчити учнів правильно й виразно читати вірші; сприяти розширенню лексичного запасу учнів; виховувати повагу до народних свят.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Мовленнєва розминка

Робота над чистомовкою

Ла-ла-ла — бігла край села.

Ля-ля-ля — зелене гілля.

Та-та-та — спіймали кота.

Тя-тя-тя — довести до пуття.

Ду-ду-ду — у кіно піду.

Дю-дю-дю — зустріну суддю.

Са-са-са — вкусила оса.

Ся-ся-ся — малина уся.

Зу-зу-зу — боюся грозу.

Зю-зю-зю — намажуся маззю.

На-на-на — тепла весна.

Ня-ня-ня — купали коня.

Ра-ра-ра — висока гора.

Ря-ря-ря — вранішня зоря.

Ца-ца-ца — смачна піца.

Ця-ця-ця — лагідна киця.

2. Читання вірша А. Костецького „Починається весна”

III. РОБОТА ЗА „ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 32-34)

1. Вступне слово вчителя

— Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей.)

— Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове Воскресіння)

Великдень — велике християнське свято. Це день, коли воскрес Ісус

Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Ще звечора люди йдуть до храму молитися. Після молитви святять паску й писанки. А що таке писанка?

Писанка — це розмальоване символічними знаками яйце. Здавна вона була символом весняного пробудження природи. Існують різні види писанок — крашанка, крапанка, дряпанка.

Їх дарують родичам, друзям, знайомим зі словами: „Христос воскрес!”, а у відповідь кажуть: „Воїстину воскрес!” і щиро дякують. Такий подарунок означає побажання щастя, здоров’я.

2. Опрацювання вірша Л. Полтави „Великодні писанки” (с. 32)

1) Читання вірша вчителем.

— Про які дивні яєчка розповідає автор вірша?

2) Словникова робота.

Писанка — кольорове яйце з різними узорами, орнаментами.

Крашанка відрізняється від писанки тим, що вона одноколірна.

3) Гра „Бджілки”. Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

— До якого свята готуються у цій сім’ї?

— А ти вмієш розписувати писанки?

— Як святкують Великдень у вашій родині?

4) Вибіркове читання.

— Що намальовано на писанках?

— З чим порівнюються писанки?

Фізкультхвилинка

3. Опрацювання сторінки „Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 33)

1) Прочитайте правильно і швидко.

Великдень — великий день.

Паска — великодній хліб.

малювати фарбувати писанка

розмалювати пофарбувати писанкар

розписати пофарбовані писанкарство

• Читання слів, близьких за значенням.

• Читання слів-родичів.

2) Гра „Знайди пару”.

— Утворіть пари слів.

пасочка червона

крашанка весняне

сонечко духмяна

3) Робота в парах.

— Відновіть вірш Олени Згарської „Великдень”. Для цього поєднайте слова в речення.

Великдень яєчко.

Ось тобі подаруй!

Його ти недалечко!

і мамі розмалюй

4) Робота за малюнками (с. 33).

— Як ви вважаєте, де крашанка, а де — писанка? Доведіть свою думку.

4. Опрацювання сторінки „Читай і світ пізнавай”. Робота над віршем Я. Яковенко „Про писанки”

1) Читання вірша учнями.

— Чому діти рано встали?

2) Вибіркове читання.

— Як родина готувалася розмальовувати писанки? Відшукайте і прочитайте ці рядки.

— Які кольори використовували? Що означає кожний колір? Доведіть це рядками вірша.

3) Робота за малюнками.

— Кого ви бачите на малюнку? Що вони роблять? Складіть речення.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чому був присвячений наш урок?

— Як святкують Великдень у вашій родині?