Всі публікації щодо:
Казки
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ВЕСНУ-КРАСНУ ЗУСТРІЧАЙМО
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, робити висновки; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Чого це надворі блищать, мов перлини,
І чисті й прозорі весняні краплини?
Чого це пісні заспівали свої
Веселі, дзвінкі ручаї?
Чого це так сонце ясне пригріває?
Бо час чарівниці — Весни наступає!
Із сонцем яскравим привітна, ясна,
У кожну кімнату заходить… (Весна).
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра «Віднови слово».
— Прочитайте слова з пропущеними буквами.
— В цих словах уявляйте замість рисок букву Е та читайте їх!
Б_р_з_нь, в_сна, квіт_нь, чов_н, трав_нь, т_пло, з_мля, в_с_ло, сон_чко, л_л_ка, гнізд_чко.
2. Складання скоромовки із розсипанки
Летів сів прибіг стовпчик хлопчик
на горобчик горобчик утік
(Летів горобчик, Прибіг хлопчик —
Сів на стовпчик. Утік горобчик.)
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
✵ Де вона проходить —
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов’ї співають. (Весна)
— Сьогодні на уроці позакласного читання ми будемо говорити про весну. Чудова пора року. Про неї кажуть, що вона весела, ясна, чарівна! А з весною у наші віконця все частіше заглядає… (сонце). Сьогодні воно буде на нашому уроці. На своїх промінчиках воно принесло для вас на урок цікаві вірші, казку, прислів’я, приказки.
А які саме, про це ви дізнаєтесь протягом уроку.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з виставкою книг
— Діти, зверніть увагу на книги, які стоять перед вами. Про що ці книги?
— Чому ви так уважаєте?
— Чи хтось із вас читав якусь із цих книг?
— Яка книжка вам сподобалася? Як вона називається? Хто її автор? У книжки один твір чи декілька? Чи є ілюстрації? Хто їх намалював?
2. Обговорення прочитаних творів
— Одна з народних легенд розповідає, що казкова жар-птиця приносить з теплих морів золотий ключик, яким міцно зачиняє двері домівки, куди сховалася зима. А потім поступово відчиняє троє дверей, з яких виходять три красеня: Березень, Квітень, Травень. Кожному з них жар-птиця наказ дає і посилає на землю. Про цих красенів ви прочитали казку «Як Квітень до Березня в гості їздив».
1) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
— Назвіть дійових осіб казки.
— Чому Березень не міг дістатися до Квітня в гості?
— Що Травень порадив Березню?
— Чому Березень здивувався?
2) Читання за особами розмови Квітня з Травнем та Квітня з Березнем.
— Тепер ви знаєте, чому в нас навесні така нестійка погода. І навіть у народі існує прислів’я: «У березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, зверху ллє, знизу мете».
3. Робота над прислів'ями
1) Робота в групах.
— Ви готували прислів’я про весну.
Зараз ми позмагаємося. Кожна група має написати якомога більше прислів’їв про весну. По закінченні ми визначимо групу, яка перемогла.
✵ Уночі тріщить, а вдень плющить.
✵ Від березневих дощів земля квітне.
✵ Весна днем красна.
✵ Вода з гір потекла, весну принесла.
2) Гра «Розсипанка».
— А тепер подивіться на дошку. Весняний вітер повіяв і розсипав слова прислів’я. Давайте складемо і прочитаємо, що ж це за прислів’я.
пташок, і, Квітень, землю, зустрічає, квітчає.
(Квітень землю квітчає і пташок зустрічає.)
4. Опрацювання нових творів
1) Робота над віршем Павла Грабовського «Веснянка».
а) Словникова робота.
Читання слів «луною». за вчителем
Буяє, проміння, ллє, блищить.
б) Самостійне читання учнями вірша.
— Що ви уявляли під час читання?
в) Виразне читання вірша учнями за строфами.
г) Робота над змістом.
— Які ознаки приходу весни є в цьому вірші?
— А як ви гадаєте, про що виграє струмочок?
2) Опрацювання оповідання І. Соколова-Микитова «Весна-красна».
Читання тексту учнями «ланцюжком». Аналіз змісту прочитаного
— Знайдіть, як описано у тексті прихід весни.
— Чому найбільше радіють птахи, квіти, діти?
— Що сказано в оповіданні про граків?
— Які хлопоти навесні у хліборобів?
— Скільки пташок згадано в тексті?
— Які характерні ознаки кожної з них?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Якій порі року був присвячений сьогоднішній урок?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Бережіть природу, діти!».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.