Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

ПОВІСТЬ. РІДНИЙ КРАЙ — ЗЕМНИЙ РАЙ. МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ - Урок 2 - Повість - СВІТ ПРОЗИ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: продовжити ознайомлення учнів з уривками з повісті Михайла Стельмаха „Гуси-лебеді летять”; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити характеризувати дійових осіб, оцінювати їхні вчинки; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати любов до рідного краю.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель читає вірш.

Як приємно, друзі, що у нашій мові є слова чудові:

Теплі і добренькі — різнокольорові.

Злі слова й холодні — темнокольорові.

Зростаймо, любі діти, серед добрих слів,

Серед шепоту дібров і рідних гаїв,

Щоб талант і щастя кожен з вас зустрів.

— Культурною і вихованою вважаємо людину, яка під час спілкування виявляє повагу до співрозмовника, у своєму мовленні вживає слова ввічливості. Гадаю, кожен із вас теж прагне бути таким. Це зовсім нескладно, а в житті всім завжди приноситиме тільки радість.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра „Щоб ротик був слухняний”

• Як гуде джміль?

• Прилетів комарик.

• Дмухнемо на кульбабу.

• Допоможемо пір'їнці підлетіти.

• Оближемо смачне варення.

• Дістанемо язичком до носа і підборіддя.

• Усміхнемося відкритим і закритим ротом.

2. Робота над скоромовкою

Гра „Дощик”

Діти читають хором:

• накрапає дощ (тихо);

• дощ пускається сильніше (голосніше);

• злива (голосно);

• дощ слабшає (тихіше);

• дощ припинився (читання припиняється).

Ґава ґудзик відшукала

І в гніздо собі поклала.

„Я ґадзиня-мастериця,

Все в ґадзівстві знадобиться!”

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Обличчям до обличчя”

Учні в парах переказують одне одному уривок з повісті Михайла Стельмаха „Гуси-лебеді летять” (І частина, с. 158-159).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з уривками автобіографічної повісті Михайла Стельмаха „Гуси-лебеді летять”.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання другої частини твору Михайла Стельмаха „Гуси-лебеді летять” (с. 159-161)

1) Гра „Рибки”. Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

— Які картини ви уявляли, читаючи текст?

— Назвіть головних персонажів твору.

Фізкультхвилинка

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів „луною” за вчителем, потім — напівголосно у парах одне одному, правильно наголошуючи

Тин

світання

паленіти

орошена

квітчастій

городчика

насурмонений

припильнувати

— Доберіть синоніми до слів:

насурмонений (насуплений, невдоволений);

паленіти (червоніти);

квітчастій (різнобарвній, пістрявій);

припильнувати (встерегти);

тин (пліт, огорожа).

3) Повторне читання тексту учнями „ланцюжком”.

4) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.

— Як письменник говорить про останній місяць весни?

— Що хотіла показати малому Михайликові мати?

— Яким уявляв собі літо хлопчик?

— Що побачив хлопчик біля самого порога?

— Якою була вишня?

— Що сталося за ніч з ягідками?

— Знайдіть і прочитайте уособлення, які вживає автор.

— Доберіть заголовок до прочитаного уривка з повісті.

5) Робота в групах.

1-ша група — описати Михайлика;

2-га група — описати маму;

3-тя група — описати дідуся.

6) Читання оповідання за особами.

7) Гра „Голосування ногами”.

Діти встають у дві шеренги — права шеренга: „я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга: „я вважаю, що твердження неправильне”.

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне, тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

2. Робота за ілюстрацією

— Подивіться на ілюстрацію до цього твору.

— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?

— Що художник зобразив на картині?

— Що він намалював у центрі картини? Удалині?

— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?

— Опишіть картину, використовуючи рядки з повісті.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Який настрій панував на уроці?

— Що найкраще вдалося зробити?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати уривок з повісті:

1-ша група — від імені Михайлика;

2-га група — від імені матері (с. 159-161).