Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РІК - Гумор у дитячій літературі - СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів, здобуті протягом року; удосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, спостережливість, уяву і фантазію; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Урок почнемо без зупинки

Ми із мовної розминки

1. Вправи для розвитку артикуляції

• Зробити повний вдих і видих носом.

• Вимовляти голосні звуки без голосу.

• Міцно закрити рот. Язиком торкатися то лівої, то правої щоки.

• Голосно цокати язиком.

2. Робота над скоромовкою

Гусениця в лісочку

Гріла спину на грибочку,

Сонце гаряче пекло,

Їй голівку напекло.

Їй зроблю, коли навчусь

Із газети я картуз.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Хто краще?”

Конкурс на кращу гумористичну розповідь зі свого життя.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми проведемо підсумковий урок. Пригадаємо твори, які вивчали протягом року, зустрінемося з нашими улюбленими героями.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Гра „Відгадай, якого народу казка”

„Сильний лев і маленьке мишеня”

Білоруська казка

„Чарівний каптур”

Болгарська казка

„Синя Свита Навиворіт Пошита”

Бірманська казка

„Як серед птахів виникла дружба”

Японська казка

2. Тест „Що з двох правильне?”

1. „Їжак та Заєць” — це:

а) чарівна казка;

б) казка про тварин.

2. Автор „Казки про рибака та рибку” — це:

а) О. С. Пушкин;

б) І. Я. Франко.

3. Захаріас Топеліус — це:

а) білоруський письменник;

б) фінський письменник.

4. Твір, призначений для постановки на сцені,— це:

а) байка;

б) п'єса.

5. „Лада прекрасна” — це:

а) казка;

б) легенда.

6. „Горбоконик” — це:

а) народна казка;

б) літературна казка.

Фізкультхвилинка

3. Гра „Угадай твір”

— За описом визначте персонажа й укажіть, з якого він твору.

• Легка й прозора, як світле марево, купалася вона в сонячному промінні, зодягалася в квітки польовії. (Іван Липа „Лада Прекрасна”)

• В них носи — смішні, червоні,

І хода у них чудна.

Але ти не бійся, доню,

Як побачиш їх з вікна.

(Ірина Жиленко „Вечір гномів”)

• Але хто це там клопочеться,

Зранку-ранечку тупочеться —

Прибирає, варить їсти,

Там — з грибами, там — до тіста...

(Володимир Коломієць „Сиве сонечко”)

4. Гра „Відновіть”

— Прочитайте ім'я та прізвище письменника й назву його твору.

• Вс..в..л..д Н..ст..йк.. „Пр..ст.. ..л..сь др..г”.

(Всеволод Нестайко „Просто Олесь друг”)

• О..ег Б..ц..нь „А..ст..и”

(Олег Буцень „Айстри”)

• Г..и..ір Т..т..нн..к „..у..ля”

(Григір Тютюнник „Бушля”)

5. Гра „Пригадай вірш і його автора”

• І скільки пориву в розміренім цокоті

Копит за вікном, у розгоні саней...

А в хаті наш батько сідає на покуті,

І ми за столом, ціла купа дітей.

(Дмитро Білоус „Щедрий вечір”)

• Я домчав-таки до хати —

Дощ не зміг мене піймати.

І тому зі злості в шибку

Барабанив швидко-швидко.

(Петро Осадчук „Стежка”)

6. Гра „Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання улюбленого вірша з пам'яті.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— Що вам найбільше запам'яталося?