Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури

Розробки уроків - Уроки позакласного читання. 3 клас - 2016 рік

КНИГИ, ГАЗЕТИ, ЖУРНАЛИ ЧИТАЙ — РОЗУМУ НАБИРАЙ

Мета: удосконалювати навички читання; розширити і поглибити знання учнів про періодичні видання, їх відмінні особливості від інших друкованих видань; розвивати інтерес до читання, допитливість; формувати вміння цілеспрямовано читати дитячі газети та журнали, вміння складати зв'язне висловлювання; виховувати читацький смак, любов до рідного слова.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Усміхніться, любі діти,

Пролунав уже дзвінок —

Починаємо урок.

Працюватимо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Учні — просто молодці.

— Як ви вважаєте, звідки люди черпають нові знання? (З книжок, газет, журналів, передач телебачення, радіо, Інтернету)

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Гра «Розшифруй слово»

— Щоб дізнатися, про що йтиметься сьогодні на уроці, розшифруйте слова.

ГЗТААЕ АУЛНРЖ ГНКИА

(Газета, журнал, книга)

— Яку роль відіграють книги, газети та журнали у нашому житті?

2. Хорове читання вірша

Все ми в книзі знайдемо.

Кращої не знаємо,

Доброї і вірної

Подруги малят!

Книгу зрозумілу,

Чесну, добру, сміливу

І дівчатка, й хлопчаки —

Хочуть всі читать!

С. Михалков

— Чому книгу названо «подругою» ?

— Якими словами поет описує книгу? Чому?

— Прочитайте тему уроку: «Книги, газети, журнали читай — розуму набирай».

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Усі — і дорослі, і малеча — цікавляться тим, що нового трапилось у світі. Одних приваблює політика, інших — відкриття в галузі науки та техніки, хтось хоче знати про новинки літератури, кіно та мистецтва, комусь важливо, що нового відбулося в світі природи. Про ці новини повідомляє нам періодика, тобто журнали та газети. Журнали, газети — наші супутники.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про цікаву країну книг, журналів та газет, які є першими помічниками при здобутті знань. Переглянемо деякі періодичні видання та дізнаємося, що в них друкують.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Технологія «Мозковий штурм»

— Поміркуйте: чим газета відрізняється від журналу?

— Чим журнал відрізняється від книги?

2. Лексична робота

Газета — періодичне, переважно щоденне друковане на великих аркушах паперу видання, яке містить матеріали про поточні події життя.

Журнал — це періодичне видання, яке виходить під постійною назвою, має свої рубрики, містить статті з різних питань, розвиваючий та розважальний. Книга — велика обсягом або важлива за змістом книжка.

Періодика — періодична преса; видання, що виходять друком регулярно, через певні визначені проміжки часу.

3. Гра «Знайди слово»

— Що означають ці слова? («Барвінок», «Апельсин», «Колосок», «Малятко», «Соняшник», «Пізнайко» — це назви журналів для дітей.)

4. Робота з виставкою книг, журналів, газет

— Прочитайте назви журналів, які ви бачите на виставці.

— З якими з них ви знайомі?

— Які статті вам найбільше запам’ятались? Чому?

— Які рубрики вам подобається читати?

5. Слово вчителя

— Щороку в Україні виходить друком близько 100 назв дитячих газет і журналів.

Читання дитячої періодики вводить дитину в світ інтелекту і гри, вчить цікавитися новими подіями та явищами, перейматися суспільними проблемами, брати участь у спільній справі (конкурси, вікторини, колекціонування), а значить, готує її до активної життєвої позиції.

У дитячих журналах можна знайти корисну та цікаву інформацію «про все на світі». На їх сторінках багато цікавих, пізнавальних, захопливих розповідей, оповідань, віршів, які допомагають у навчанні, вчать логічно мислити, відкривають таємниці навколишнього світу, дають можливість весело і змістовно провести дозвілля, навчитися робити цікаві речі.

— А тепер помандруємо сторінками найбільш відомих журналів та газет.

6. Робота в групах

1-ша група. Зупинка «Барвінок»

1) Презентація з елементами бесіди.

— Тож, знайомтеся із першим журналом!

Нехай журналів безліч «Барвінок» в кожній хаті

В Україні є, Дитина визнає.

— Це один із «найстаріших» у Україні дитячих журналів для учнів початкових класів. Перший його номер вийшов у січні 1928 р. у Харкові. А потім видавництво переїхало до Києва. На сторінках журналу друкувалися твори для дітей найкращих українських письменників: Максима Рильського, Михайла Стельмаха, Остапа Вишні, Всеволода Нестайка, Ліни Костенко, Григора Тютюнника, Євгена Гуцала.

Сучасний «Барвінок» має багато різник розділів, які у журналі називаються рубриками. Наприклад, у рубриці «Ми любимо читати» друкуються літературні твори українських авторів.

— Хто читав цей журнал?

— З якими авторами і творами ознайомилися саме на цих сторінках?

2) Колективна робота із журналами «Барвінок».

— Рубрика «Книга золотих казок» пропонує читачам українські, грецькі, чеські, фінські, англійські та інші казки народів світу.

— Які казки читали ви на сторінках «Барвінка» ?

— У рубриці «Це твоя Україна» читачі можуть дізнатися про історію України, а «Наш скарб — рідна мова» відкриє красу рідного слова, запропонує різні мовні цікавинки.

— Який цікавий матеріал можна знайти у цих рубриках?

— Про що йдеться у рубриках «Хто? Що? Як? Де? Коли? Чому?», «Що в імені твоєму?», «Марочка від поштарочки», «Банк усіляких цікавинок», «Принцеса», «Роботоленд», «З торбинки дядечка запитальника», «Клуб «Форвард»., «Місто ідеальних взаємин», «Чи правда, що…», «Літературний конкурс» ?

— Які статті привернули вашу увагу?

2-га група. Зупинка «Пізнайко»

1) Презентація з елементами бесіди.

— Ми продовжуємо нашу мандрівку світом дитячої періодики. Ось і наступний журнал. Прочитайте вірш про нього.

Запитань навкруг багато,

Як на них відповідати?

Ти «Пізнайко» розгортай

І мандрівку починай.

— Цей дитячий журнал виник у 1996 р. Головним персонажем у ньому став кмітливий, веселий та непосидючий борсучок на ім’я Пізнайко. Ця тваринка є дуже поширеною в Україні. А завдяки новому дитячому журналу про це дізналися тисячі дітей. У січні 2001 р. з’явився ще й англомовний журнал «Posnayko».

За 15 років свого існування журнал здобув чимало нагород. А на його сторінках, окрім борсучка Пізнайка, з’явилися такі колоритні персонажі, як заєць Марко, білочка Проня, хом’як Ласунчик та англійці — пес містер Барті й вірний помічник Пізнайка, герой англомовних дисків, Войс. Цікаво знати, що матеріали до друкування у журналі готуються з урахуванням загальноосвітніх програм для шкіл.

— Хто з вас постійно читає цей журнал?

2) Колективна робота із журналами «Пізнайко».

— Які рубрики є у журналі?

— Які статті ви вже прочитали?

— Які пропонуєте прочитати однокласникам?

— Які хочете прочитати?

— Як ви вважаєте, чому журнал має таку назву?

— Чому журнал уважають пізнавально-розважальним?

7. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, дітки, кілька раз

За роботу, все гаразд!

8. Продовження роботи в групах

3- тя група. Зупинка «Колосок»

1) Презентація з елементами бесіди.

— Є журнали, з якими можна весело і змістовно провести дозвілля, дізнатися багато цікавого про звичайні речі, про навколишнє середовище, а ще навчитися виготовляти цікаві поробки, вони запропонують багато подорожей, цікавих досліджень, конкурсів, вікторин. Зараз ми погортаємо яскраві сторінки та докладно дізнаємося про журнал «Колосок».

Журнал засновано 2006 р. Його автори — досвідчені і талановиті вчителі, вчені, які вміють зацікавити юного читача досягненнями природознавчих наук, доступно пояснити складні поняття, показати шляхи до їх поглибленого вивчення.

2) Колективна робота із журналами «Колосок».

— Які сторінки журналу вам сподобались?

— Хто є постійним читачем журналу?

— Що цікавого можна дізнатися з прочитаних статей?

— Які рубрики є у журналі?

— Які рубрики стануть у пригоді на уроках природознавства? математики? курсу «Я у світі» ? на уроках мови? читання?

4- та група. Зупинка «Шишкін ліс»

1) Презентація з елементами бесіди.

— А тепер гарненько роздивимося наступний журнал.

Я по світу мандрував,

Див багато зустрічав.

Тож сідайте, я усім

Про дива ті розповім.

Завжди цікавинок віз

У журналі «Шишкін ліс».

— «Шишкін ліс» — яскравий щомісячний журнал, на сторінках якого живуть веселі та допитливі мешканці, добре знайомі вам ще змалечку з телепередачі «Шишкін ліс». Яскраві ілюстрації та добрі казки, оповідання як сучасних письменників, так і класиків привчають читачів думати, міркувати, відкривають таємниці навколишнього світу.

2) Колективна робота із журналами «Шишкін ліс».

— Які пізнавальні рубрики вас зацікавили?

— Назвіть героїв журналу.

— Чи можна разом з героями журналу навчатися грати, подорожувати і майструвати, пізнавати навколишній світ?

— Кого з вас зацікавив цей журнал?

5- та група. Зупинка «Апельсин»

1) Презентація з елементами бесіди.

— А ось і наступний журнал. Розпочнемо ознайомлення із ним з вірша.

Він яскравий та жовтогарячий, як сонце.

«Апельсин» нам у світ відкриває віконце:

Він розкаже малятам про різні країни

Та навчить їх любити свою Батьківщину.

Безліч ігор, завдань на його сторінках,

І цікавих статей, і веселих розваг.

— «Апельсин» — це щомісячний дитячий журнал, у якому вміщено безліч пізнавальної та розважальної інформації. Ігри, конкурси, завдання не дадуть вам сумувати. З його сторінок ви дізнаєтеся про історію України, видатних українців, культуру і традиції, етику та етикет свого народу, а також про різні країни світу та їх мешканців, розширите свій кругозір та весело і з користю проведете час.

2) Колективна робота із журналами «Апельсин».

— Які рубрики вас зацікавили?

— Хто з вас є постійним читачем цього журналу?

— Кого зацікавив цей журнал? Чим саме?

6-та група. Зупинка «Казковий вечір»

1) Презентація з елементами бесіди.

Що таке «Казковий вечір» ?

Це — газета для малечі!

Це видання — просто чудо!

Кращого немає, люди!

Воно мудрості навчає,

Добрим словом звеселяє.

— Газета заснована у 2000 р. у місті Києві. Головна ідея видання — допомогти дітям увійти у різноманітний світ читання. Ілюстровані казки допомагають читачам уявляти, фантазувати, поширювати свій читацький світогляд. Основний тематичний матеріал — 7 казок на 7 днів тижня, проілюстровані художниками саме для цього видання.

Цікаво знати, що…

2000 р. видання отримало нагороду в галузі журналістики «Золоте перо» в номінації «Найкраща газета для дітей»;

2002 р. — в номінації «Найавторитетніший дитячий тижневик України».

2) Колективна робота з газетою «Казковий вечір».

— Які рубрики є в газеті?

(«Веселинка», «Умілі руки», «Скринька», «Пояснючка», «Невгамовний пензлик», «Таємниці Всесвіту», «Острів загадок», «Лапи, крила та хвости», «Розважайка», «Справжнє диво», «Планета самостійності», «Спортмайданчик» та ін.)

— А також на вас чекають поради психолога, кросворди, розвивальні завдання та конкурси з призами.

— Чим привабила вас газета «Казковий вечір» ?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Творча робота в групах

— Уявіть, що вам запропоновано скласти кросворд для сторінки газети чи журналу «Цікаві кросворди». Спробуйте це зробити самостійно!

2. Розгадування складених кросвордів

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Що здалося найбільш цікавим?

Технологія «Мікрофон»

Учні продовжують фразу «Сьогодні на уроці я…»

— Бажаю вам приємних вражень і цікавих відкриттів!

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Мої перші енциклопедії». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.