Всі публікації щодо:
Вінграновський Микола
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Дива - поруч
Матеріал до уроку. Микола Вінграновський «Лазить сонечко в травах…».
Мета. Розвивати в учнів інтерес, спостережливість, чутливість до сприймання краси природи. Розширювати і поглиблювати уявлення про цікаве, красиве в природі; удосконалювати навички правильного і виразного читання, стимулювати уяву та образне мислення. Виховувати любов до природи.
Обладнання. Таблиця для розпитування.
Хід уроку
І. Організація класу. Мовна розминка.
1. Гра «Зайве слово».
Прослухайте групу слів і виділіть в ній «зайве». слово. А ті, що залишаться — назвіть одним узагальнюючим словом.
Тополя, береза, сосна, калина, липа.
(Калина — кущ, всі інші — дерева.)
Айстра, нагідки, гвоздика, клен, чорнобривці.
(Клен — дерево, всі інші — квіти.)
Ластівка, горобець, оса, соловей, сорока.
(Оса — комаха, всі інші — птахи.)
2. Розпитування за таблицею.
— Прочитайте швидко.
Річка |
біль |
очі |
коса |
лис |
гра |
калоша |
кобза |
місто |
коза |
тісто |
овочі |
граблі |
сіль |
лоша |
ручка |
оса |
козак |
міст |
лист |
— Знайдіть і прочитайте слова, що відрізняються лише однією буквою, двома буквами.
3. Гра «Чудо-земля».
— Прочитайте прислів’я (від центра кола). Поясніть, як ви їх розумієте.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Приваблює, милує, чарує, кличе у подорож матінка-земля. Співає, дзвенить, бринить, квітує, звеселяє, пригощає… Дарує поетам можливість описати її словами. А кожен бачить по-різному, чарівну й привабну. Ми сьогодні у цьому зможемо переконатися, познайомившись із життям і творчістю Миколи Вінграновського.
III. Ознайомлення із життям і творчістю М. Вінграновського.
1. Розповідь учителя.
(Додаток)
2. Опрацювання статті про Миколу Вінграновського (с. 125).
— Коли і де народився Микола Вінграновський?
— Про що він пише у своїх творах?
— Чим ще, окрім літератури, займався поет?
IV. Опрацювання вірша «Лазить сонечко в травах…».
1. Читання вірша вчителем.
— Які картини ви уявили, слухаючи цей вірш?
— Який настрій він викликав?
2. Словникова робота.
Вправа на розширення поля читання.
3. Читання вірша мовчки.
— Про кого йдеться у вірші?
4. Повторне читання вірша «ланцюжком». (по строфах).
— Яку пору року описує поет? Підтвердіть рядками з вірша.
— У яких рядках змальовано життя в русі? Прочитайте.
5. Розвиток мовлення.
— Оберіть одного з персонажів і розкажіть, як його можна намалювати.
6. Мовно-логічне завдання.
— До слів лівої колонки підберіть за змістом твору слова з правої колонки.
Сонечко |
скаче |
чапля |
грають |
коник |
стоїть |
метелики |
лазить |
7. Виразне читання вірша.
8. Робота з зошитом (с. 37-38).
V. Підсумок уроку.
— Вірш якого поета ми сьогодні читали?
— Як сприймає Микола Вінграновський природу? Доведіть словами з вірша.
Додаток
Микола Вінграновський народився 1936 року в селі Богопіль (нині Первомайськ) Миколаївської області; закінчив Інститут кінематографії в Москві, де познайомився з Олександром Довженком, який мав значний вплив на формування поета. М. Вінграновський — кіноактор, кінорежисер і сценарист. Перші вірші з’явилися 1958 року на сторінках журналів «Дніпро». та «Жовтень». («Дзвін»..
Навчався на акторському відділі Київського інституту театрального мистецтва. Ще студентом зіграв головну роль у художньому фільмі «Повість полум’яних літ». автором якого був Олександр Довженко. Автор книжок-віршів «Атомні прелюди». «Сто поезій». «Поезії». «На срібнім березі». «Київ». «Губами теплими і оком золотим». Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка, літературної премії «Благовіст». Міжнародної премії Фундації Антоновичів. Помер 26 травня 2004 року.