Всі публікації щодо:
Старостенко Юрій
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Лісові розмови
Матеріал до уроку. Юрій Старостенко «І трапиться ж таке…».
Мета. Формувати вміння сприймати зміст твору, визначати його головну думку; вчити правильно оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати мову і мовлення школярів. Виховувати любов до природи.
Обладнання. Таблиця складів для розпитування, картки-«блискав ки». зі словами, предметні малюнки, картки дія розширення поля читання.
Хід уроку
І. Організація класу. Мовна розминка.
1. Фонетична зарядка.
— Тигреня мале ричить: р-р-р-р!
Яку букву воно вчить?
— Мишеня мале пищить? Як? (Пі-пі)
— А зозуля як кус? (Ку-ку!)
— Півник голос подає! (Ку-ку-рі-ку!)
— Гуси на ставку гелгочуть! (Га-га-га)
— А сороки як скрекочуть? (Скре-ке-ке)
— Ведмежа ричить. (Р-р-р)
— Хто на лузі мукає? (Му-му)
— Соловейко у садку. (Тьох-тьох)
— В квітці джміль. (Жу-жу)
2. Мовна загадка.
— Чого нема у воді, а є в морі, річці, озері? (Звук [р].)
3. Скоромовка.
Учні вчаться вимовляти скоромовку з різною інтонацією: здивовано, радісно, сумно, спокійно.
Лісом ведмежа гуляє, свій барліг давно шукає.
4. Розчитування.
1) За таблицею складів.
— Рядок з «ер». з голосними [і, у, е], утворити відкриті і закриті склади.
2) Вправа на розширення поля читання.
Робота на картках у парах. Діти читають слова, дивлячись на крапку, і намагаються побачити букви, які поруч з нею.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми продовжимо спостерігати за пригодами Мишка у лісі, адже автор оповідання, Юрій Старостенко, дуже любив природу і всі свої спостереження описував у творах для дітей.
— Прочитайте назву оповідання.
— Як ви думаєте, що ж трапилося з Мишком?
III. Опрацювання оповідання «І граниться ж таке…».
1. Слухання оповідання.
— Чи правильне припущення ви зробили?
— Які ще є дійові особи в оповіданні?
2. Словникова робота.
Читання колонок слів з дошки.
Купáлися |
сíрі |
за лíсом |
погрóжували |
холóдним |
як війнé |
гукáли |
гавкýчий |
ні стéжки |
лáсýє |
головнúй |
ні дорíжки |
дивíться |
мóкрими |
на ньóго |
пообскýбував |
однáково |
за мнóю |
тремтúть |
клюк-клюк |
на гніздó |
віддячить |
гав! гав! |
3. Повторне читання оповідання вголос «ланцюжком».
— Поміркуйте, чим оповідання Ю. Старостенка подібне до казки.
— А чим відрізняється від неї?
4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Яка пригода трапилася з Мишком?
— Хто йому допоміг?
— Визначте тему оповідання.
— Прочитайте рядки, де ведмідь злякався.
— Що відповів головний снігур? Прочитайте.
— А як вчинила сорока?
— Знайдіть у тексті слова, що наслідують звуки природи.
— З кою метою автор їх використав?
— Що розповів письменник про клопоти ведмедя?
5. Читання оповідання в особах.
— Які почуття викликає у вас розгубленість і страх Мишка?
— Чому автор його лагідно називає Мишком?
6. Фізкультхвилинка.
Діти виконують рухи під пісню.
По галявці лісовій, як мороз був міцний,
Йшов ведмідь в затишок свій
В теплій шубі хутряній…
7. Переказ оповідання за малюнком у підручнику (с. 133), опираючись на слова з дошки зі словникової роботи.
8. Визначення головної думки оповідання.
— Що автор хотів нам сказати цим оповіданням?
— Чи просили ви колись про допомогу?
— Чи траплялось так, що вам відмовляли?
— Що ви відчували?
— Що ви зрозуміли, прочитавши оповідання?
— Чим же Мишко навесні зможе віддячити сороці?
9. Складання оповідання «Зустріч Мишка із сорокою навесні».
10. Робота з зошитом (с. 40).
IV. Підсумок уроку.
— Утворіть прислів’я. Запам’ятайте його і використовуйте у своєму житті.