Всі публікації щодо:
Трублаїні Микола
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Морські подорожі
Матеріал до уроку. Микола Трублаїні «Шоколад боцмана».
Мета. Вчити учнів складати оповідання за малюнком, висловлювати свої міркування, збагачувати уявлення школярів. Розширити словниковий запас учнів; розвивати пізнавальний інтерес, бажання більше знати, прагнення з’ясувати невідоме. Виховувати почуття власної гідності.
Обладнання. Картки-«блискавки». картки зі словами.
Хід уроку
I. Організація класу. Мовна розминка.
1. Гра «Відлуння».
Моря — ря, Африка — ка, пустуни — ни, команда — да,
улюбленці — ці, матроси — си, омар — ар, мавпа — па.
Вчитель вимовляє слова, а учні — хором останній склад.
2. Гра «Продовжіть».
Ми знайшли вужа — жа — жа — жа.
Укусила в ніс оса — са — са — са.
У лисиці є нора — ра — ра — ра.
Учитель читає речення, учні повторюють останній склад тричі чітко і виразно.
— Хто може запропонувати своє речення? (Наприклад: Ми ходили в зоопарк. Ми побачили слона.)
3. Читання гнізд споріднених слів.
Моря
моряки
могутні
морський
— Яке слово зайве? Чому?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Ми продовжуємо читати оповідання Миколи Трублаїні про пустотливих мавпочок.
III. Опрацювання оповідання М. Трублаїні «Шоколад боцмана».
1. Робота над заголовком.
— Прочитайте назву оповідання.
— Спробуйте здогадатися, кому дістанеться шоколад. Чому ви так вважаєте?
2. Словникова робота.
— Перед тим, як читати наступну частину, вияснимо значення деяких слів. (Слова на картках-«блискавках». пояснення — на інших картках.)
Боцман — помічник капітана корабля, який стежить за порядком і чистотою.
Каюта — житлове приміщення на кораблі для команди і пасажирів.
Палуба — це горизонтальне перекриття в корпусі судна у вигляді підлоги.
Щогла — високий стовп на судні для встановлення вітрил, підняття прапора.
3. Читання зачину вчителем.
4. Робота над малюнком (с. 141).
— Розгляньте уважно малюнок. Кого ви бачите на палубі?
— Опишіть боцмана.
— Опишіть мавпочку.
— Складіть продовження оповідання.
— А тепер послухайте, що трапилося насправді, як розгорталися події далі.
— Порівняйте ваші припущення із авторським текстом.
(Вчитель читає оповідання у повній версії.)
Шоколад боцмана
Наш боцман сховав у шухляді стола дві коробки шоколаду. Якось, виходячи з каюти, він не причинив дверей.
Зацікавлена Машка всунула мордочку в щілину. Потім ускочила в каюту й почала господарювати там. Вона плигала по ліжку й зазирала до шухляд у шафочці і в столі.
Коли боцман повернувся, перед самісіньким його носом на палубу виплигнула Машка. В зубах вона тримала коробку шоколаду.
Боцман погнався за мавпою. Звіреня легко, мов пташка, метнулось по пароплаву. Матроси з голосним сміхом і свистом поспішили боцману на допомогу. Проворна Машка не давалась до рук. Вона плигала, ховалась, стрибала. Галас і метушня знялись на палубі. Розохочені несподіваною розвагою матроси не шкодували ніг.
Половину шоколаду тому, хто відбере коробку! — крикнув боцман, наздоганяючи хвостатого злочинця.
Та ось мавпа випустила коробку, а сама метнулась на щоглу.
Боцман радісно схопив коробку і відкрив її. Матроси заглянули туди й зареготали. Коробка була порожня. Машка ж сиділа на щоглі, доїдала шоколад і пищала від задоволення.
5. Словникова робота.
— Доберіть близькі за значенням слова або поясніть значення слів.
Плигала (стрибала)
Проворна (швидка, спритна)
Погнався (побіг)
Метнулась (кинулась)
6. Робота над змістом твору.
— Хто з’їв шоколад боцмана?
— Як Машка потрапила у каюту?
— Що вона там робила?
— Чому боцман погнався за мавпочкою?
— Що робили матроси?
— Чи повернув боцман свій шоколад?
— Якою була мавпочка?
— Спробуйте описати почуття Машки в ті хвилини, коли вона сиділа на щоглі.
7. Гра «Найшвидший шукач».
— Хто швидше знайде і прочитає абзаци з такими висловами?
✵ «біля берегів Африки».
✵ «стали улюбленцями команди».
✵ «любила чіплятися хвостом».
✵ «хапала грудку цукру».
✵ «рак, мов розмальований».
✵ «опікшись на молоці».
✵ «мавпа випустила коробку».
✵ «сиділа на щоглі».
8. Гра «Ловись, рибко!».
За описом відгадайте героїв твору.
«Він любив чіплятись хвостом за перекладини». (Яшка)
«У нього довжелезні і тонкі, мов соломинки, вуса». (Омар)
«Він сховав у шухляді стола дві коробки шоколаду». (Боцман)
«Вона раз у раз під час сніданку плигала на стіл». (Машка)
9. Складання характеристики боцмана.
— Що можна сказати про боцмана?
(Він досвідчений моряк, кмітливий, спостережливий.)
— Як боцман ставиться до тварин?
(Любить тварин.)
— Якими рисами характеру наділена ця людина?
(Він сміливий, рішучий, упевнений у собі.)
10. Робота в групах.
1 група переказати оповідання «Яшка і Машка»;
2 група — «Омар»;
3 група — «Шоколад боцмана».
11. Робота з зошитом (с. 43).
IV. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
— Ось і закінчилася наша подорож на пароплаві разом із матросами та мавпочками Яшкою і Машкою. Коли вам було весело під час мандрівки?
— Чи сподобалися вам ці оповідання?
— Уявіть себе режисером. Як би ви побудували сценарій кінофільму за прочитаними творами Миколи Трублаїні?
— Яким би показали автора оповідань, яку роль йому відвели б?
2. Тематична робота 8 (зошит для тематичних робіт, с. 23-24).