Всі публікації щодо:
Казки
Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік
Підсумок теми Літературні казки й п’єса-казка - ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ Й П’ЄСА-КАЗКА
Матеріал уроку. Твори з розділу «Літературні казки й п’єса-казка».
Мета. Перевірити засвоєння знань учнями з розділу, розвивати у дітей навички читання, діалогічного і монологічного мовлення; виховувати бажання поповнювати свої знання.
Обладнання. Будиночки (малюнки), ілюстрації казок.
Хід уроку
І. Підсумок теми «Літературні казки й п’єса-казка».
— Сьогодні ми з вами помандруємо в чарівне місто. Ми з ним нерозлучні в дитинстві, але й дорослими не забуваємо про нього. Бо мудрість, доброта, краса його — невичерпні. Отже, ми мандруємо до казкового міста. Вона велике. Зупиняючись на його вулицях, відкриваємо щось нове і цікаве.
В Казкове місто вирушимо разом,
перешкоди всі пройдем.
А хто буде сумувати,
із собою не візьмем.
1. Зупинка на вулиці Народній.
— Дуже звичне для нас слово «казка». а який великий зміст ховається за цим словом!
— З чим асоціюється у вас це слово?
— Казки почали складати ще в глибоку давнину і передавали в усній формі із століття в століття, з покоління в покоління. Над казкою працювали сотні, тисячі людей.
— Як називаються такі казки? (Народні.)
Учитель відкриває ілюстрації до народних казок. Поряд вивішує назву «Народні казки».
— Перша вулиця, якою ми пройдемо, це вулиця Народна.
— Назвіть казки, які ви впізнали на малюнках.
2. Зупинка на вулиці Казкарів.
— Казки, як правило, розповідають, а не читають. Ці традиції збереглися з давніх часів, коли люди не знали писемності. Одні розповідали, а інші, такі як І. Франко, Олена Пчілка записували ці казки. Щось доповнили, щось змінили, і ми з вами отримали авторські літературні казки.
Наша подорож продовжується, ми на вулиці Казкарів.
Учитель відкриває дошку, на якій малюнки будиночків. Біля кожного з них аркуш паперу із завданням для дітей.
— Але ці будиночки порожні. їх жителі залишили записки, в яких вказують, де вони.
Діти по черзі виходять до дошки, беруть записку і читають вголос, а інші відгадують, герої з якої казки там живуть, хто автор.
1) Пішов до лікаря, який обіцяв дати мені серце доброї людини. (Дерев’яний чоловічок з казки Анатолія Дімарова «Для чого людині серце».)
2) Поїхав на базар продавати сіль. (Молодший брат з казки Вадима Скомаровського «Чому в морі вода солона».)
3) Я на карнавалі на честь придуманої назви нашого міста. (Майстер Лар з казки Юрія Ярмиша «Місто дружних майстрів».)
4) Ми поїхали в гості до клоуна Рудольфа у місто Рудоград. (Хлопці з казки Всеволода Нестойка «Суд у цирку».)
5) Пасу каченят. (Бабуся з п’єси-казки Олександра Олеся «Бабусина пригода».)
3. Подорож лабіринтом.
— Пройшовши найзаплутанішу вулицю міста, ви дізнаєтеся, де ми зараз побуваємо.
4. Зупинка «Розумію та пояснюю».
— Які теми охоплює прочитаний розділ?
— Чим літературні казки відрізняються від народних?
— Чому казки з цього розділу називаються чарівними?
— Хто є автором прозових казок, а хто — віршованих?
— Назви яких казок звучать як питальне речення?
— За допомогою яких чарівних речей у казках розділу відбувалися дивовижні перетворення?
— Які особливі прикмети має п’єса-казка? Хто автор прочитаного твору?
5. Зупинка «Парк знайомств».
— Які герої прочитаних казок позитивні, а які — негативні? Доведіть свою думку.
— Про кого з героїв прочитаних казок можна сказати словами прислів’їв: «Яка совість, така й честь». «Що посієш, те й пожнеш». Доведіть свою думку.
— Хто з дійових осіб викликає співчуття, а хто — презирство?
6. Зупинка «Будівельна». (робота в парах).
Діти отримують на картках план однієї з казок розділу. Завдання: пронумерувати пункти плану відповідно до змісту казки.
7. Зупинка «Teaтральна». (робота в групах).
Прочитати в особах чи інсценізувати будь-який уривок з казки.
II. Підсумок уроку.
III. Робота в зошиті для тематичних робіт (с. 14-15; І-В, ІІ-В).