Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

VII. БАЙКИ

УРОК 54. Як дбаєш, так і маєш

Матеріал уроку. Леонід Глібов «Коник-стрибунець».

Мета. Продовжити ознайомлення із жанром байки, навчати знаходити мораль твору; вчити передавати за допомогою інтонації, міміки, жестів характери персонажів під час читання в особах; виявляти наслідки неправильних вчинків; виховувати любов і повагу до праці.

Обладнання. Малюнки коника-стрибунця, мурахи. Мовний матеріал.

Хід уроку

I. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1. Гра «Закінчи речення».

— Невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту — це... (байка).

— У байках в образах тварин, рослин, різних предметів зображено ... (людей).

— У більшості байок є ... (дві частини).

— Що схвалюється, а що засуджується у байці можна дізнатися з ... (повчального висновку).

— Автора байки називають ... (байкарем).

— Байку «Лебідь, Щука і Рак» написав ... (Леонід Глібов).

2. Опрацювання загадок про персонажів байки.

— У своєму творчому доробку Леонід Глібов має аж 107 байок. Герої наступної його байки, на відміну від попередньої, мають спільну ознаку — вони комахи. А які — дізнаєтесь, прочитавши та відгадавши загадки.

а) Читання загадки, роз'єднуючи слова.

Стрибаєпружинка —

зеленавнеїспинка —

зтравинастебелинку,

згілкинастежинку.

(Коник-стрибунець)

б) Вправа на розвиток мовної догадки.

— Прочитайте загадку, подумки вставляючи пропущені букви.

У л.с. гурт.м ми

тр.д.м.сь невт.мн.:

зв.д.м. б.д.н.к

з с.сн.в.х хв..їн.к.

(Мурахи)

3. Бесіда про поведінку тварин, що є персонажами байки.

— Чи доводилось вам бачити цих комах? Чи спостерігали за їхньою поведінкою?

— Де живуть мурахи? Що ви знаєте про цих комах? (Відповіді дітей.)

— Коник-стрибунець живе на луках. З місця на місце пересувається, перелітаючи і стрибаючи. Живиться дрібними комахами і рослинами. Коники утворюють звуки, тручи крилами. Якщо до них наблизитися, вони припиняють тріскотання, і знайти їх в траві майже неможливо.

II. Опрацювання байки Леоніда Глібова «Коник стрибунець».

1. Слухання байки. Перевірка первинного сприймання.

— Мураха і Коник-стрибунець є персонажами наступної байки Леоніда Глібова. Прочитайте її назву.

— Послухайте байку і скажіть, з яким проханням звернувся Коник до Мурахи.

— Хто був працьовитим? А хто — безтурботним?

2. Словникова робота.

вдатний

розкошував

співучий

розгулявся

проворний

співав

веселий

плаче

— Якою частиною мови є слова першої колонки? А другої?

— Прочитайте тлумачення деяких слів з підручника (с. 96).

3. Повторне читання байки мовчки.

— Простежте, як і чому змінювалася поведінка Коника.

4. Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

— Яким був Коник? Прочитайте його опис. Яким було його життя влітку?

— Як змінилася його поведінка? Прочитайте. З чим це пов'язано?

— Прочитайте, що просив Коник Мурав'я. Що відповів йому Муравей? Як ви зрозуміли ці слова? Як, по-вашому, провів літо Муравей?

— Перечитайте ще раз мовчки слова, що на дошці (із словникової роботи). Подумайте, кого вони описують.

— Які риси характеру Коника вони підкреслюють? (Байдужість, безтурботність, лінь.) Хто вам сподобався? А чию поведінку засуджуєте?

— Знайдіть слова, в яких передано головну думку байки. Що автор засуджує в ній? Від яких рис характеру застерігає нас?

5. Робота над виразністю читання байки.

— Знайдіть речення, в яких є звертання. Яким голосом їх треба читати? («Дядьку, он зима біліє!», «Порятуй, порадь, земляче... », «... а тепер танцюй, небоже...», «Опізнився, небораче ...»).

— Чи однаковим тоном ви будете 'їх читати? (Перші два речення треба читати благальним, тремтячим голосом, а наступні — впевнено, повчальним тоном.)

— Прочитайте питальні речення. Яким має бути темп і тон голосу?

— А як будете читати слова автора?

6. Читання байки в особах.

Діти діляться по троє і читають байку в групах, намагаючись передати голосом, жестами, виразом обличчя своє ставлення до дійових осіб твору.

7. Конкурс на виразне читання байки (2-3 групи).

— Хто з груп сподобався вам найбільше? Чим?

8. Розвиток зв'язного мовлення.

— Як можна змінити кінцівку байки?

— А її назву?

9. Робота в зошиті (с. 37-39).

III. Підсумок уроку.

— Твір якого жанру читали? Хто його автор?

— Як ви гадаєте, кого мав на увазі байкар, розповідаючи про Коника і Мурав'я?

— Які недоліки людського характеру засуджуються у байці, прочитаній сьогодні?