Всі публікації щодо:
Глібов Леонід
Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік
Не смійся з другого, щоб тобі не було того - БАЙКИ
Матеріал уроку. Леонід Глібов «Чиж та Голуб».
Мета. Продовжити ознайомлення учнів з особливостями байки; навчати виразно читати, розвивати способи і види читання байки, вчити передавати в інтонації характери дійових персонажів. Виховувати почуття порядності, милосердя, співчуття.
Обладнання. Малюнки чижа, голуба, інших птахів.
Хід уроку
I. Мовна розминка.
1. Гра «Спотиканка».
Ото-ото-ого-оті-ото.
Чик-чик-чиж-чик-чик.
Сад-сід-сад-сад-сад.
Клітка-клітка-квітка-клітка.
2. Робота над скоромовками.
Голубочки воркотали,
у садочку в нас літали.
— Прочитайте повільно, швидко, дуже швидко, тихо.
Чижик, чижик, чижок,
завітай у наш садок!
— Прочитайте радісно, сердито, сумно, голосно.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— А сьогодні ми продовжимо ознайомлюватися з байками Дідуся Кенара — Леоніда Івановича Глібова. Почувши одного разу байку російського байкаря І. Крилова про птахів — голуба і чижа, наш поет переклав її українською мовою і назвав «Чиж та Голуб».
III. Опрацювання байки «Чиж та Голуб».
1. Бесіда про особливості птахів, які є героями байки.
— Послухайте описи птахів. Спробуйте за описом визначити, хто із зображених птахів чиж, а хто — голуб. (На дошці малюнки із зображенням різних птахів).
— У цього птаха задня і верхня частина спини жовто-зелена, а нижня частина грудей — біла. Він відрізняється відносно довшим, тонким дзьобом, гострими крилами і короткими кігтиками на пальцях ніг.
— Це птах середньої величини, з невеликою головою, короткою шиєю, дзьоб короткий з невеличким гачечком, короткі ноги закінчуються чотирма пальцями з короткими загнутими кігтями. Ці птахи мають забарвлення білого, сірого, коричневого тонів. (Голуб.)
За описом зовнішності діти виділяють птахів. Малюнки із зображенням інших птахів знімають з дошки.
2. Слухання байки (виразно читає учитель або звучить запис).
Байка звучить до слів «Ні… оце!».
— Чи сподобалась вам байка? Чи є ще дійові особи, крім Чижа і Голуба?
— Як ви гадаєте, чим закінчилася байка?
— Дочитайте до кінця самостійно. Чи справдилися ваші передбачення?
3. Словникова робота.
сильце гульк
піддурили лихові
проворненький молоденький
— Прочитайте, що таке сильце (після байки у підручнику).
— Доберіть слова, близькі за значенням до слів: піддурили (обманули, перехитрили), проворненький (швидкий, спритний), гульк (раптово, несподівано), лихо (біда).
4. Повторне читання байки мовчки.
— Коли і де відбулися події?
5. Розкриття ідейної спрямованості тексту.
— Яким був Чижик? Що з ним трапилось? Як він на це зреагував? Прочитайте.
— Чому Чижик попав у сильце? (Бо був дуже неуважний.)
— Які почуття переживав він в цей час? (Це для нього було несподіванкою, тому він дуже злякався і розгубився.)
— Хто бачив муки Чижика? (Голуб, напевне, давно спостерігав за муками бідного Чижика, а потім наблизився до нього, згорда поглядав і сміявся.)
— Прочитайте, у яких словах виявляється ця самовпевненість і безсердечність Голуба. Передайте під час читання пихатість, байдужість Голуба. («А що? Попавсь? От тобі й на! Вже, певно, голова дурна…».)
— Прочитайте слова Голуба, де він вихваляється своїм розумом. Передайте голосом його зарозумілість і чванливість. («Не бійсь, мене б не піддурили …».)
— Які почуття викликає у вас поведінка Голуба? Як ви гадаєте, що трапилося із Чижиком? (Він так захопився вихвалянням самого себе і висміюванням Чижика, що навіть не бачив, що діється навколо.)
— Кого з птахів автор жаліє? Доведіть рядками твору.
— В яких рядках виражена основна думка твору? Який рядок звучить як прислів’я? («Чужому лихові не смійся».)
— Як ви думаєте, ці слова стосуються птахів, чи автор мав на увазі когось іншого?
— Які риси людського характеру засуджує поет? (Байдужість, зарозумілість, пихатість, безсердечність, самовпевненість, хвалькуватість.)
— Які слова байки могли бути її назвою? Чому саме?
6. Вправи на вдосконалення техніки читання.
а) Читання «луною». за вчителем.
Діти намагаються повторювати всі особливості мовлення: інтонації, тон і темп.
б) Гра «Доберіть рими».
Учні шукають слова, що римуються.
7. Виразне читання байки.
Діти читають байку перед класом, передаючи в інтонації характери дійових персонажів. Ті, у кого вийшло це найкраще, — читають байку в особах.
8. Робота в зошиті (с. 37-39).
IV. Підсумок уроку.
— Які особливі прикмети має байка? Чим вона схожа на казку?
— Чим завжди закінчується байка?
— Прочитані нами байки були написані понад сто років тому. Чому ми і досі читаємо їх з інтересом?
— Складіть народні прислів’я. Яке з них висловлює головну думку байки «Чиж та голуб».
Тяжко тому жить, ✵ ✵ а незгода руйнує.
Згода дім будує, ✵ ✵ щоб тобі не було того.
Не смійся з другого, ✵ ✵ хто не хоче робить.
— Питання добра і зла, зазнайства і лицемірства, байдужості і людяності завжди хвилювали людей, турбують і зараз. А ви на прикладах героїв казок, байок повинні виробляти у себе ту лінію поведінки, виховувати ті риси характеру, які допомогли б вам стати справжніми людьми.
УРОК 56. Урок позакласного читання