Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Золоті зернята поезії Т. Г. Шевченка - ТАРАС ШЕВЧЕНКО: СТОРІНКИ ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ

Матеріал уроку. Т. Г. Шевченко «Тече вода із-за гаю».

Мета. Продовжити ознайомлювати дітей з ліричними творами Т. Г. Шевченка, розвивати уміння виразно читати, вникаючи у кожне слово, думку поета, відчувати і передавати мелодику шевченківського слова; виховувати любов до історії свого народу, його мови.

Обладнання. Портрет Т. Г. Шевченка, книжкова виставка (збірка поезій для дітей, де вміщений вірш «Тече вода з-під явора»., пейзажні малюнки; таблиця №1 (додаток 1), картки зі словами.

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Розпитування.

За таблицею № 1 (додаток 1) стовпчик з «я».

2. Гра «Знайди слово».

— Утворіть слова зі складів.

3. Гра «Віднови вірш».

а) Вправи на швидке сприймання слів.

Слова на картках-блискавках: над, явір, яром, з-під, лози, калина, пишається, верболози.

б) Читання з дошки вірша з пропущеними словами.

Тече вода … явора

… на долину.

Пишається … водою

червона ….

… калинонька,

… молодіє,

а кругом їх …

й … зеленіють.

Учитель в довільному порядку ще раз показує картки-блискавки, а діти знаходять місце слова у вірші. Учитель прикріплює картку на дошку.

4. Синонімічна хвилинка.

— Перед вами (на дошці чи картці) три значення слова пишатися. Яке з них використав поет?

— До якого значення слова можна дібрати близькі за значенням слова: буяти, буйніти, розкошувати, квітнути, розцвітати ?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Чи пригадали ви автора вірша? (Тарас Шевченко.)

— Це лише уривок з поезії «Тече вода з-під явора». а сьогодні на уроці ми дочитаємо його до кінця.

Поезія «Тече вода з-під явора». створена Т. Шевченком за місяць до його смерті. Саме в цей час хворий поет душею рвався в Україну, на рідну землю, і в поезії оживала її чарівна краса.

III. Опрацювання вірша Т, Шевченка «Тече вода із-за гаю

1. Виразне читання вірша вчителем напам’ять.

— Яких птахів поет змалював у вірші?

— Де тече вода й куди?

2. Словникова робота.

Читання «сходинок». слів.

гай зять

качур ряска

качечка погуляти

качаточка порадитись

— Які слова споріднені? Доберіть до них ще спільнокореневі.

— Що означає слово «гай». Доберіть до нього синоніми (ліс, бір, дубняк, пуща, діброва, лісопарк).

— Чи знаєте ви, що слово гай — наше праслов’янське слово і його первісне значення було пов’язане зі словом гоїти, тобто залишати жити, вирощувати.

А в індоєвропейській мові даі (гай) мало первісне значення співати. Правда ж, дивовижа! Поміркуйте над значеннями слова гай, який йому надавали наші предки.

— Яке значення слова «зять». (Чоловік дочки.)

— Яке із записаних слів називає багаторічну трав’янисту дрібну плаваючу круглолисту рослину, що покриває стоячу воду і є їжею для водоплавних птахів?

3. Повторне читання вірша учнями (вголос).

— Яка пора зображена поетом?

4. Осмислення змісту вірша.

— Як зображено природу у вірші? Що робить качечка? Яка в неї сім’я? З чого видно, що вона — дбайлива мати?

— Куди прийшло дівча? Про що свідчить поведінка дівчинки?

— Яку розмову ведуть між собою її батьки?

— Які рядки вірша свідчать про те що краса та спокій природи співзвучні настрою людей?

5. Вправи на вдосконалення навичок читання.

а) Читання «ланцюжком». по рядочку.

б) Вибіркове читання.

— Прочитайте, які рослини і які живі істоти згадуються у вірші.

— Прочитайте, що із зображеного у вірші ви могли б сприйняти зором, а які — відчути слухом.

в) Читання «Незнайком».

Тече вода серед гаю

А гусочка випливає

та межи горою.

з качкою за ними,

Хлюпаються качаточка

ловить рибку, розмовляє

поміж травою.

з дітьми своїми.

г) Гра «Знайди рими».

Горою (осокою), погуляти (звати), випливає (розмовляє), своїми (ними).

6. Робота з ілюстрацією до вірша.

— Розгляньте малюнок в підручнику. Яка строфа проілюстрована? Що треба змінити на малюнку, щоб проілюструвати І строфу? II? IV?

7. Виразне читання вірша.

а) Опрацювання пам’ятки «Щоб прочитати виразно». (с. 138).

б) Вправляння у виразному читанні вірша (робота в парі).

в) Конкурс на кращого читця вірша.

8. Робота в зошиті (с. 54).

IV. Підсумок уроку.

— Над яким віршем ми сьогодні працювали? Хто його автор?

— Які ще твори Шевченка вчили? Чого вчать ці твори?







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.