Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

ДЖАННІ РОДАРІ. ДОРОГА, ЩО НІКУДИ НЕ ВЕЛА - РОЗДІЛ СЬОМИЙ. ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Джанні Родарі, з його твором „Дорога, що нікуди не вела”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати наполегливість у досягненні мети.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Не урок, а справжнє свято,

Бо полинем у світи.

Мандруватимем завзято,

Юний друже, я і ти.

У поході будь уважним,

Добре думай, не спіши!

Знай, що вчитись завжди важко,

Легше буде у житті!

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гоа „Дощик”

Діти читають хором.

• Накрапає дощ (тихо).

• Дощ пускається сильніше (голосніше).

• Злива (голосно).

• Дощ слабшає (тихіше).

• Дощ припинився (читання припиняється).

Рак у річечку пірнув,

Раптом рибку ущипнув.

Раче, раче-небораче,

Ти щипнув, а рибка плаче.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в парах. Гра „Обличчям до обличчя”

Учні в парах повертаються одне до одного та переказують казку Г. К. Андерсена „Гидке каченя”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Який розділ ми зараз вивчаємо?

— З якими казками ознайомилися?

— Сьогодні ми ознайомимося ще з однією казкою, автором якої є італійський письменник Джанні Родарі.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

— 23 жовтня 1920 року, у північно-італійському містечку Омен, у сім’ї власника маленької пекарні народився хлопчик Джанні, якому судилося стати одним з найкращих казкарів Італії. Його батько, Джузеппе Родарі, був главою численної родини і зовсім не багатою людиною. Дитинство майбутнього казкаря минуло в люблячій сім’ї, але народився він слабким і часто хворів. Потяг до малювання у Джанні був настільки великим, що у свій час він навіть мріяв стати художником. Ще йому хотілося стати майстром іграшок, щоб діти грали незвичайними механічними іграшками, які ніколи б їм не набридали. Все життя він уважав, що іграшки для дітей настільки ж важливі, як і книги. В іншому випадку діти просто не зможуть правильно ставитися до навколишнього світу, не стануть добрими. Саме на сторінках „Піоньере” у 1951 році з’явилася відома всім казка „Пригоди Цибуліно”. Джанні Родарі написав ще безліч казок, серед яких „Джельсоміно в країні брехунів”, „Пригоди Блакитної Стріли”, „Торт у небі”, „Казки по телефону”, але сам себе вважав не письменником, а журналістом. Якщо вірити словам давньогрецького мудреця про те, що люди живуть у написаних ними книгах, то Джанні Родарі житиме вічно — у своїх прекрасних героях і в серцях дітей, які їх полюбили.

2. Гра „Рибки”

Самостійне мовчазне читання учнями статті „Джанні Родарі”

— Де і коли народився Джанні Родарі?

— Якою була його сім’я?

— Чим він захоплювався в дитинстві?

— Які твори написав Джанні Родарі?

— Чим цікава його збірка казок „Казки по телефону”?

3. Фізкультхвилинка

4. Опрацювання казки Джанні Родарі „Дорога, що нікуди не вела”

1) Читання казки комбінованим способом (учитель—учні).

— Чи сподобалася вам казка?

— Які почуття вона у вас викликала?

— Над чим примусила замислитись?

2) Словникова робота.

— До слів лівої колонки доберіть тлумачення з правої колонки.

Сеньйора

те саме, що візник.

Околиця

увічливе називання, звертання до жінки в Іспанії.

Вигулькнув

різко, рвучко смикнув за щось.

Кучер

прикріплений з обох боків до вуздечки довгий ремінь, яким правлять кіньми.

Шарпнув

раптово, швидко з’явився звідки-небудь, з-за чогось; показався.

Віжки

ряд густо посаджених дерев, кущів, що утворюють загорожу.

Живопліт

віддалена від центру частина населеного пункту.

3) Читання тексту учнями „ланцюжком”.

4) Фізкультхвилинка.

У садку зеленому

Яблук нарвемо.

В кошики великі

Ми їх складемо.

Ручки хай потрудяться —

Буде нелегко.

Вправними, бадьорими,

Дружними ростемо.

5) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

— Де розходилися три дороги?

— Куди вела кожна з них?

— Яка дорога найбільше цікавила Мартіно?

— Яким був Мартіно?

— Чому люди прозвали його Вперта Толова?

— Як він до цього ставився?

— Коли Мартіно попрямував таємничою дорогою?

— Якою була ця дорога?

— Знайдіть та прочитайте її опис.

— Які слова свідчать про те, що дорога була нелегкою?

— Хто зустрів Мартіно?

— Про що він розмірковував, побачивши пса?

— Куди його привів пес?

— Яким перед ним постав палац?

— Хто стояв на балконі?

— Як зустріла його прекрасна сеньйора?

— Яка розмова відбулася між ними?

— Що подарувала йому сеньйора?

— Про кого він думав, вибираючи речі?

— Хто допоміг йому повернутися до села?

— Як зустріли його односельці?

— Чи повірили в його розповідь?

— Чому інші мешканці села поверталися ні з чим?

6) Робота в парах.

— Визначте головну думку казки.

— Спробуйте дібрати свій заголовок.

7) Характеристика головного героя.

— Серед поданих слів оберіть ті, що характеризують Мартіно.

Скупий, впертий, жорстокий, брехливий, наполегливий, відвертий, сміливий, підступний, настирливий, турботливий,

— Свій вибір доведіть словами з тексту.

8) Гра „Дочитай речення до кінця”.

Учитель читає початок речення, а учні відшукують та дочитують його.

• Мартіно був таким настирливим, ... (що люди прозвали його Вперта Голова).

• Яких тільки скарбів не побачив Мартіно... (в залах палацу).

• Хлопець змушений був сто разів повторювати... (свою розповідь про те, що з ним трапилося).

• Мартіно йшов та йшов, ... (а тунель не закінчувався, і дорозі не було кінця).

9) Фізкультхвилинка.

10) Гра „Голосування ногами”.

Діти встають у дві шеренги: права шеренга — „я вважаю, що твердження правильне”, ліва шеренга — „я вважаю, що твердження неправильне”.

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукайте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупотить ногами права шеренга, неправильне — тупає ногами ліва шеренга та називає правильну відповідь.

11) Гра „Відновіть послідовність подій у тексті”.

У селі давно вирішили, що Мартіно загинув.

Мартіно йшов та йшов, а тунель не закінчувався, і дорозі не було кінця.

Мартіно обдарував усіх — і друзів, і ворогів.

Мартіно був таким настирливим, що люди прозвали його Вперта Голова.

(3)

(2)

(4)

(1)

12) Гра „Засічка — кидок”.

За командою „кидок” — усі учні починають читати текст напівголосно.

За командою „засічка” — зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.

Цей текст таким самим чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!)

Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — „засічка” поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Який твір читали на уроці?

— Чого він нас навчає?

— Хто автор цього твору?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати казку (с. 151-153).