Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ - РОЗДІЛ СЬОМИЙ. ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ

Мета: узагальнити знання учнів за розділом „Літературні казки зарубіжних письменників”; учити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра „Дощик”

Діти читають хором.

• Накрапає дощ (тихо).

• Дощ пускається сильніше (голосніше).

• Злива (голосно).

• Дощ слабшає (тихіше).

• Дощ припинився (читання припиняється).

На горішині горішки

Шаруділи тишком-нишком:

— Шур-шур-шур та шу-шу-шу —

Я зернятка колишу.

В лісі не шуміть, малята,—

Сплять у ліжечках зернята.

Ш-ш-ш-ш...

2. Гра „Склади вірш”

_____ горобець

_____ біда

_____ молодець

_____ гнізда

_____ річка

_____ невеличка

_____ співає

_____ безкрає

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Обличчям до обличчя”

Учні в парах повертаються одне до одного і переказують зміст казки Джанні Родарі „Дорога, що нікуди не вела”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Який розділ ми завершили вивчати?

— Сьогодні ми підіб’ємо підсумки роботи за розділом „Літературні казки зарубіжних письменників”. Перевіримо здобуті знання, узагальнимо вивчений матеріал.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра „Чи уважний ти читач?”

Тестування

1. Де стояла прекрасна сеньйора, коли зустрічала Мартіно?

а) На балконі;

б) на ґанку;

в) у дворі.

2. Скільки разів Мартіно змушений був повторювати односельчанам розповідь про свою пригоду?

а) 20;

б) 50;

в) 100.

3. Де сиділа качка, висиджуючи каченят?

а) Під величезними лопухами;

б) під старою грушею;

в) під сараєм.

4. Звідки випливли три прекрасні білі лебеді?

а) 3 річки;

б) із-за кущів;

в) з кущів осоки.

5. Де цар Салтан побачив 33 богатирі?

а) У морі;

б) біля брами городської;

в) біля стін фортеці.

6. Куди білочка складала горішки?

а) В торбиночку;

б) в сумочку;

в) в шкатулочку.

Відповіді: 1а; 2в; 3а; 4в; 5б; 6а.

2. Фізкультхвилинка

3. Гра „З'єднай назву казки з її батьківщиною”

„Дорога, що нікуди не вела”

Росія

„Гидке каченя”

Італія

„Казка про царя Салтана...”

Данія

4. Гра „Упізнай твір за його головною думкою”

• Справжні скарби дістаються лише тим людям, що першими торують дорогу, якою ще не ходив ніхто. (Джанні Родарі „Дорога, що нікуди не вела”)

• Добре щире серце не буває ніколи горде. (Ганс Крістіан Андерсен „Гидке каченя”)

• І хто б там що кому не говорив,

А згине зло і правда переможе! (Ліна Костенко „Затишно дітям в пазусі казок”)

5. Гра „Хто це сказав?”

• Матінко моя єдина!

Молода моя княгине!

Подивіться ви туди:

Їде батечко сюди. (Князь Гвідон)

• Бери, бери усе, що подобається. Я дам тобі візка та коней, аби ти міг довезти це додому. (Сеньйора)

• Воно хоч некрасиве, але в нього лагідна вдача, і плаває воно теж чудово. Я навіть дозволю собі сказати, що ліпше за інших. (Качка-мати)

• Що я бачу?! Як це сталось? Це ж вона! (Цар Салтан)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра „Закінчи речення”

• Сьогодні на уроці я вчився...

• Найбільше мені сподобалося...

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відповідати на запитання рубрики „Перевір свої досягнення” (с. 154).