Всі публікації щодо:
Українка Леся
Розробки уроків - Літературне читання 4 клас І семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік
СОСНА (Леся Українка)
Мета: поглибити знання учнів про творчість Лесі Українки; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; сприяти емоційному сприйманню вірша; розкривати вплив природи на настрій і почуття поетеси; розвивати образне мислення, уяву; викликати інтерес до творчості Лесі Українки; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вечора вам кожного дня!
В школі з вами, як завжди, є я.
Нехай буде мир і злагода в нас,
Нехай завжди квіти не в’януть для нас.
Кожному дню — безхмарного неба,
Кожній дитині веселощів треба,
Кожній оселі — щастя і хліба.
Нехай усміхаються люди щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Для ворони Каркарони
Чорний крук купив корону.
І тепер вже Каркарона —
Коронована ворона.
2. Гра «Доповни прислів'я».
Вода потекла, весну… (принесла).
Грак на горі — весна на… (дворі).
Зробив діло — гуляй… (сміло).
Стук, грюк, аби з… (рук).
Поспішити — людей… (насмішити).
І сам не гам, і другому… (не дам).
На язиці густо, а на ділі… (пусто).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра «Хто краще?».
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті опису (або його частини) вечора.
2. Гра «Ти — мені, я — тобі».
Учні загадують одне одному складені загадки про зірки, місяць, небо, вечір.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми прочитаємо ще один вірш Лесі Українки.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок вірша з відповідною інтонацією.
«Сосна».
«Сосна».
«Сосна».
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, що має такий заголовок?
2. Виразне читання вірша вчителем
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
3. Словникова робота
Читання колонок слів «луною». за вчителем, потім — «буксиром». у парах
Сосна |
тяжка |
гомоні |
чулася |
смутная |
діброва |
вічнозелена |
верховіттям |
— Прочитайте спочатку іменники, потім — прикметники, дієслово.
— Які слова складаються з двох частин? (Вічнозелена, верховіттям)
— З яких саме?
4. Фізкультхвилинка
5. Робота в парах
Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які слова виділите голосом під час читання?
6. Виразне читання вірша учнями
7. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— З ким розмовляла сосна?
— Що почулося поетесі в гомоні сосни?
— Чому сумувала сосна?
— Чи зашумить вона весело? Коли?
8. Гра «Знайдіть ознаку».
Вітер… (весняний).
Сосна… (вічнозелена, смутная).
Шум… (зелений).
Дума … (тяжка, зимовая, веселая).
Ранок … (зимовий).
Верховіття… (рясне).
9. Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення».
✵ На уроці я вчився…
✵ Найбільше мені сподобалося…
✵ Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш. Відповідати на запитання (с. 52).