Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О.Я. Савченко - 2018

ІІ. ЩО БУЛО НА ПОЧАТКУ СВІТУ

УРОК 20. ЩО БУЛО ДО ПОЧАТКУ СВІТУ?

Матеріал уроку. Українська народна обрядова пісня «Як ще не було початку світа...» (записала Є. Ярошинська).

Мета. Розширювати знання учнів про народні обряди; збагачувати уявлення про народну пісню як жанр усної народної творчості; працювати над художніми засобами пісні; вдосконалювати навички художнього читання.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Відгадування загадки.

— Послухайте текст і спробуйте відгадати, про що у ньому розповідається.

Учитель читає текст по частинах. Після кожної — запитує дітей, чи вони вже здогадалися, про що йдеться.

Вона супроводжує український народ протягом усієї історії його існування. У часи розквіту та занепаду, під час важких випробувань війнами, бідністю, національного гніту вона допомагала людям. Хто вона?

Є давня українська легенда, пов'язана з нею. У ній розповідається про те, що Господь обдаровував усі землі світу багатствами, тож українській землі, яка постала перед ним останньою, не залишилося нічого, окрім неї. Мабуть, ця легенда виникла в часи великих бід, що випали на долю нашого краю. Та Господь пообіцяв, що вона допоможе людям пережити всі лиха та ще й нестиме радість та світло.

У ній — пам'ять про визначних історичних діячів, про минуле, щирі почуття. У радісні хвилини життя — при народженні немовляти, хрещенні, весіллі, на будь-яке свято — вона неодмінно лунала, зігріваючи душу та підіймаючи настрій. Вона допомагала в праці та в дорозі. Мабуть, така співуча в нас українська душа.

— Що таке пісня? Які ви знаєте українські народні пісні?

2. Робота з прислів'ями.

— Про значення пісні у житті людини народ склав немало прислів'їв. Утворіть і прочитайте деякі з них.

Легше тобі на душі стане,

• той журбу проганяє.

Найдорожча пісня,

• як пісня до твого серця загляне.

Хто співає,

• з якою мати мене колисала.

Діти читають прислів'я з різною швидкістю, силою голосу та інтонацією (наприклад: швидко, голосно, радісно).

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Серед жанрів усної народної творчості виділяється пісня. Найдавніші за походженням українські народні пісні корінням своїм сягають до первіснообщинного ладу, вони тісно зв'язані з язичницькими віруваннями давніх слов'ян. Нашим пращурам, як і всім первісним людям, був властивий особливий погляд на світ, який їм уявлявся населеним різними божествами і духами. Люди вірили в те, що ці боги посилають або дощ, або мороз, або погожу днину, гарний урожай. А якщо розгнівати богів — чимось не догодити їм, наприклад, не подякувати сонцеві за гарний урожай, — то вони також чинитимуть зло. Тому люди і намагалися всіляко задобрити богів — співали на їх честь величальні пісні, приносили їм у жертву різні трави, квіти, їжу — хліб, м'ясо; робили з дерева їх бовванів (ідолів), подібних до себе, і вклонялись їм. Молилися наші пращури перед сонцем, місяцем, зірками в небі. Верховним божеством вони вважали Сонце, тому наших предків часто називають «сонцепоклонниками». У найдавніших своїх піснях пращури намагалися пояснити навколишній світ, походження його, різні природні явища.

Сьогодні ви ознайомитеся з українською народною піснею-колядкою «Як ще не було початку світа», у якій народ намагається, виходячи зі своїх вірувань, пояснити, як був створений світ.

III. Опрацювання пісні «Як ще не було початку світа...».

1. Читання пісні вчителем.

— Про яке дерево розповідається у пісні?

2. Словникова робота.

а) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

б) Лексичне значення слова «звізди» діти з'ясовують, прочитавши тлумачення на с. 31.

3. Самостійне читання пісні (мовчки).

— Які пташки сиділи на дереві?

— Про що вони радилися?

4. Аналіз змісту пісні.

— Що було тоді, коли ще не було світу?

— Що голубочки хотіли зробити з піску?

— Як мало утворитися сонце? А місяць і зорі? Прочитайте, як про це сказано у пісні.

— Які почуття викликала у вас ця пісня?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Прочитайте рядки пісні, в яких зустрічаються слова, що розглядалися у словниковій роботі.

б) Прочитайте ознаки, які вжито до слів «море», «явір», «пісок», «землиця», «камінь», «місяць», «зоря» і «звізди».

6. Виразне читання пісні.

7. Порівняння пісні і слов'янського міфу про створення світу.

Діти визначають, що у цих творах спільного і чим вони відрізняються.

8. Робота в зошитах (с. 15, завд. 1—2).

IV.  Підсумок уроку.