Всі публікації щодо:
Качан Анатолій

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018

ЗЕМЛЯ - НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ

Матеріал уроку. Анатолій Качан «Летючий корабель».

Мета. Вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, зв’язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи; розвивати творчу уяву.

Хід уроку

I. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Вправа на розвиток фонетичного слуху.

Гра «Впіймайте на гачок».

Зубри — зубри — зуби — зубри.

Славну — славну — славну — плавну.

Калина — калина — малина — калина — калина.

Прийшла — пройшла — прийшла — прийшла.

2. Вправи на формування швидкої реакції на слово.

Учитель називає дієслово, а учні повинні дібрати якомога більше слів, до яких підходить названа дія.

Пливе — … (корабель, човен… ).

Нехай щастить — … (брату, мамі, Україні… ).

Охороняй — … (природу, ліс… ).

3. Гра «Склади прислів’я».

— Прочитайте прислів’я з цих слів. У якому значенні вжито слово «земля». в кожному з них?

Людина, без, землі, гнізда, рідної, без, соловей, як.

Хто, земля, удобрює, тому й, землю, повертає.

Земля, спільний, наш, дім.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Ми живемо на планеті Земля, і не випадково її головне багатство співзвучно з назвою. Земля — наш дім, земля — наша годувальниця. Рідна земля, Батьківщина — місце, де людина народилася, яке назавжди залишиться дорогим для нього. Наша Земля — наша велика спільна Батьківщина, важлива для кожного з нас, хоч ми рідко замислюємося про це.

— Чому люди зобов’язані піклуватися про збереження природи на нашій планеті?

— До цієї теми зверталося немало письменників. Сьогодні ви ознайомитеся з одним із таких творів — віршем Анатолія Качана «Летючий корабель».

III. Опрацювання вірша А. Качана «Летючий корабель».

1. Слухання вірша. Перевірка первинного сприймання.

— З чим поет порівнює Землю?

2. Словникова робота.

3. Повторне читання вірша напівголосно або мовчки.

— Ким уявляє автор жителів планети?

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Прочитайте, з чим автор порівнює Землю.

— Хто люди на цьому кораблі?

— Чому Земля — батьківщина всіх народів?

— На що, на думку поета, схожий Місяць?

— Прочитайте, якою постає Земля в уяві автора вірша.

— До чого запрошує поет читачів?

— Чому всі ми маємо стати охоронцями нашого корабля?

— Чи погоджуєтесь ви із закликом поета? Доведіть свою думку.

5. Вправи на розвиток техніки читання.

а) Читання вірша, напівприкриваючи букви лінійкою.

б) Знайти і прочитати найкоротше речення, а тоді — найдовше. Останнє прочитати на одному диханні.

в) Гра «Хто швидше?».

— Прочитайте рядок вірша, у якому антоніми до слів «старі». «заходить». «пішла»; синоніми до слів «Вітчизна». «варта». «стеж». «прапор». «подорож».

— Скільки разів у вірші повторюється слово «Земля». (3) Скільки слів із буквою «ща». (3)

6. Творча робота на основі прочитаного (робота в групах).

Група 1. Складіть твір-міркування «Чому потрібно оберігати Землю?».

Група 2. Складіть таблицю «Як людина впливає на рідну планету?».

Як людина впливає на рідну планету?

Позитивний вплив

Негативний вплив



Група 3. Складіть твір-міркування «Земля — наш спільний дім».

7. Виразне читання вірша.

8. Робота в зошитах (с. 35, завд. 1 — 5).

IV. Підсумок уроку.

— Який вірш читали? Чи погоджуєтеся із закликом поета? Чому?

— Цей заклик треба сприймати, як наказ і нинішнім поколінням, і майбутнім, і всьому людству. Поняття «Земля». для всіх нас нерозривно пов’язане з її природою. Туманний ранок і осінній день, гречане поле і літній степ, солов’їний гай і вишневий садок, озера і океани, пустелі і джунглі — усе це зливається в єдиний образ Землі — наш спільний дім. То пам’ятаймо ж, що Земля — це неоціненний дар, наш спільний дім, і берегти її — наш священний обов’язок, бо Землі не буде, і не буде нас!







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.