Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О.Я. Савченко - 2018

VІІІ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Людина починається з добра

УРОК 109. ЖАРТУЙ, ТА ЗНАЙ МІРУ

Матеріал уроку. Всеволод Нестайко «Із сміхом треба бути обережним...». Галина Малик «Мавпині іменини».

Мета. Розвивати в учнів допитливість, кмітливість; вчити правильно і виразно читати вірші, переказувати твори; виховувати уважність.

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Розчитування. Гра «Складіть слова».

Учні читають колонки складів у різному темпі.

— З’єднайте склади І і II колонок, щоб утворилося слово.

— Які слова, серед утворених, синоніми?

2. Читання речень, роз’єднуючи слова.

— Прочитайте визначення цих слів-синонімів.

1) Виставляннякого-,чого-небудьусмішномувигляді;висміювання.

2) Доброзичливо-глузливеставленнядочого-небудь,спрямованенавикриттявад.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Ви смієтеся над чимось, а ваш друг — ні. Ваш тато сміється, а ви ні. Чому? Гумор — це те, що змушує сміятися, чи це щось інше?

Письменники, лікарі, психологи написали безліч книг на цю тему, але досі немає єдиної, загальноприйнятої точки зору на цей рахунок. Але ми точно знаємо, що певні речі завжди змушують людей сміятися, тому ми можемо, принаймні, визначити деякі види гумору. Так, нас змушує сміятися чиясь дотепність. Ми вважаємо, що це сказано з гумором. Сюрпризи теж змушують нас сміятися, радіти. Несподіванка призводить до такого ж результату. Потрапивши носом в пиріг або ступивши в кошик для брудної білизни, людина потрапляє в комічну ситуацію, і ми сміємося. Насмішити може і гра слів, наприклад каламбури.

Ми знаходимо смішними пародії. Людина, яка добре наслідує іншу, смішить нас. Коли ми чуємо голос пародиста, ми сміємося. Це може бути ціле шоу чи п’єса, створені в жанрі пародії на певних людей, яких ми знаємо.

Сьогодні ми прочитаємо роздуми про гумор і сміх українського дитячого письменника Всеволода Нестайка.

III. Опрацювання оповідання В. Нестайка «Із сміхом треба бути обережним.

1. Виразне читання твору вчителем.

— Коли сміятися веселіше?

2. Словникова робота.

Читання слів «луною» за вчителем, а тоді — «буксиром» у парі.

— Які антоніми є серед поданих слів?

— Добери синоніми до слова «колективна» (спільна, групова, гуртова, загальна), «товариська» (дружня, братерська, приятельська, дружелюбна, компанійська).

3. Повторне читання твору мовчки.

— Зверніть увагу на поради письменника.

4. Аналіз змісту твору.

— Як людина сумує чи тужить?

— Чому гумор, сміх — це справа колективна?

— Чому, на думку автора, потрібно бути завжди з людьми?

— Прочитайте, як автор пропонує ставитися до людей.

— Від чого застерігає письменник?

— Над ким можна сміятися скільки завгодно?

— Коли своїм гумором чи сміхом можна нанести шкоду іншому?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Вибіркове читання.

— Прочитайте усі речення, в яких зустрічається слово «сміх».

б) Гра «Прочитай початок речення».

Учитель чи діти називають останні слова речення, діти відшукують і читають його початок.

6. Мовно-логічне завдання.

— Прочитайте частини висловів, подумайте, як їх з’єднати.

7. Розвиток зв’язного мовлення (робота в групах).

Кожна група створює міні-твір роздум, який доводить правильність одного твердження з попереднього завдання.

IV. Опрацювання вірша Г. Малик «Мавпині іменини».

1. Виразне читання вірша вчителем.

— Послухайте вірш Галини Малик про те, до чого можуть призвести невдалі жарти над друзями.

— Що святкувала мавпа?

2. Словникова робота.

Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

Читання мовчки, а тоді вголос хором.

— Прочитайте слова першої групи, змінивши їх рід на чоловічий; другої групи — змінивши час на майбутній; третьої групи — на множину.

3. Самостійне мовчазне читання вірша. Робота над змістом.

— Як мапа готувалася до зустрічі з гостями?

— Прочитайте, як себе вели гості, що прийшли.

— Хто прийшов привітати Мавпу з днем народження?

— Прочитайте, як господиня прокоментувала кожен подарунок.

— Як вчинили гості? Чому не залишилося на іменинах ні душі?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Читання у парі «Я — тобі, ти — мені».

Діти читають напівголосно. Один учень рядок, а другий — наступний, і так до кінця вірша.

б) Знайти і прочитати найдовше і найкоротше речення.

в) Найдовше речення прочитати на одному диханні.

г) Читання в парах. Робота над виразністю.

5. Творча робота на основі прочитаного (робота в групах).

Діти готують сценку за віршем, але змінивши зміст так, щоб і мавпа, і гості залишилися задоволені. Учитель наголошує на необхідності вживання слів вдячності.

6. Робота в зошитах (с. 60, завд. 1—4).

V.  Підсумок уроку.