Всі публікації щодо:
Єфімов Олександр

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018

УМІЙ У ЗВИЧАЙНОМУ ПОБАЧИТИ НЕЗВИЧАЙНЕ

Матеріал уроку. Олександр Єфімов «Тут усе є…».

Мета. Вчити учнів захоплюватися красою природи, розвивати їхню уяву, фантазію; формувати уміння спостерігати за навколишнім світом; вдосконалювати читацькі навички.

Обладнання. Картка для розширення кута зору.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово.

— Доберіть до поданих слів якомога більше таких, що називають ознаки.

Небо — … ;    рік — … ;

увага — … ;    кущ — … ;

хмари — … ;    місяць — ….

2. Вправа на розширення кута зору.

Діти читають вірш з картки, але половинки розсовують на максимальну відстань.

Усі б ми


хотіли

побачити


диво!

Та думка


приходить:

«Хіба ж це


можливо?».

А диво


маленьке

живе поруч


з нами!

— Які дива живуть поруч з нами?

— Розкажіть, які дива у природі вам доводилось бачити.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Ви повинні пам’ятати, що для того, щоб побачити дива, відчути чари природи, ви повинні бути спостережливими і уважними; використовувати свої знання, уяву і фантазію.

Почути те, чого раніше не чули, побачити те, що ховає природа, допоможе твір Олександра Єфімова «Тут усе є…».

III. Опрацювання оповідання О. Єфімова «Тут усе є…».

1. Словникова робота.

Вправляння у правильному і виразному читанні словосполучень.

Галина Іванівна

качати грудомахи

оленя з ріжками

сонечко іскрилося

глянула вчителька

Вітіні знахідки

свіженькі доріжки

сніговий горбочок

сорока причаїлася

у пухкий сніг

справжнісінький зайчик

довгохвоста красуня

хлопці борюкаються

засніжена гілка

шкільне подвір ’я

— Прочитайте словосполучення «луною».

— Прочитайте кожен вираз на одному диханні.

2. Гра «Два-чотири-усі разом».

— Ці словосполучення ключові у цьому тексті. Подумайте, про що йтиметься у творі. (Діти спочатку обговорюють свої передбачення у парах, потім — у четвірках, а тоді інформують клас.)

3. Читання оповідання учнями (мовчки).

— Чи справдилися ваші передбачення?

— Передбачення якої групи були найточнішими?

— Де і коли відбуваються описані події?

— Хто дійові особи твору?

4. Читання оповідання вголос «ланцюжком».

— Що ліпили діти зі снігу?

5. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

— Який урок учителька вирішила провести на вулиці?

— Яка це була пора року? Доведіть словами тексту.

— Яке завдання отримали діти?

— Чому Галина Іванівна звернула увагу на Вітю?

— Прочитайте, де хлопчик побачив зайчика; оленя.

— Яке ще диво побачили діти на шкільному подвір’ї?

— Чи розкриває зміст оповідання його назву? Підтвердіть свою відповідь словами твору.

— Як Віті вдалося побачити такі дива?

— Яким потрібно бути, щоб дива відкрилися і вам?

6. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра «Чи можна зрозуміти з оповідання…».

(Діти доводять реченнями з тексту.)

✵ … що на вулиці була зима.

✵ … що в Олі не виходила фігурка зі снігу.

✵ … що Вітя не робив зі снігу нічого.

✵ … що діти побачили на подвір’ї сороку.

б) Гра «Хто швидше?».

— Дочитайте слова: «по…». (-двір’я, -валився, -спішає, -бачила, -дивилася, -ходжає), «про…». (-ведемо, -топтувати, -те), «сні…». (-гова, -жинка, -г, -говій, -говик), «за…». (-сніженому, -вдання, -ходилася, -сць, -йчик, -сміялися).

7. Творча робота на основі прочитаного (робота в групах).

— Додайте у текст свої речення про те, які ще дива відкрилися дітям на шкільному подвір’ї.

8. Робота в зошитах (с. 63, завд. 1 — 3).

IV. Підсумок уроку.