Всі публікації щодо:
Рутківський Володимир

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018

ТВОРЧІСТЬ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ

Матеріал уроку. Емілія Саталкіна «Кожний знає своє діло». Володимир Рутківський «Як складають вірші».

Мета. Використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати техніку читання; заохочувати дітей до віршування; розвивати образне сприймання навколишнього світу; вчити добирати рими.

Обладнання. Картки для словникової роботи.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Вправа на формування навичок чіткої й виразної вимови.

Школярі повторюють склади і доказують текст, знаходячи останнє слово за змістом і римою.

Гу-гу-гу — росте кульбаба … (на лугу).

Іт-іт-іт — в неї гарний жовтий … (цвіт).

Лі-лі-лі — жовті квіточки … (малі).

Ни-ни-ни — всіх нас радують … (вони).

Ту-ту-ту — з них віночок я … (сплету).

Ок-ок-ок — гарний вийшов цей … (вінок).

2. Гра «Доберіть риму».

Швидко слово називай —

йому риму добирай.

Діти доповнюють рядки вірша Е. Саталкіної «Кожний знає своє діло». (с. 178) словами, що римуються.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Чи легко бути поетом? Чи задумувалися ви, як люди стають поетами?

— Що може стати поштовхом, щоб у людини розвинувся талант до віршування?

— Послухайте, як про це в оповіданні «Як складають вірші». написав письменник Володимир Рутківський.

III. Опрацювання першої частини оповідання (с. 179 — 180, до слів «… Що ж починай.»..

1. Словникова робота.

чесне    гра

проста    дощ

затишна    табір

сильний    слово

шкільний    кімната

2. Читання частини твору мовчки.

— Назвіть дійових осіб твору.

— Де відбувається описаний випадок?

3. Повторне читання частини вголос «ланцюжком».

— У яку гру вирішили зіграти діти?

4. Вибіркове читання.

— Поясніть, опираючись на текст, чому діти змушені були сидіти у каюті катера.

— Хто запропонував гратися у вірші?

— Як дівчинка розповіла про правила гри?

5. Читання частини в особах.

IV. Опрацювання другої частини оповідання (с. 180 — 183, до кінця).

1. Словникова робота.

а) Читання «сходинок». слів.

город

рима

люди

виють

вранці

миють

вигулькне

голубонько

сіроманці

бутерброд

ілюмінатор

обставина

підрум’янені

всього-на-всього

звичайнісінька

Читання кожної колонки зверху вниз («луною». за вчителем), і знизу вверх («буксиром». із сусідом по парті).

— Які слова римуються?

— Доберіть синоніми до слів «вигулькне». «звичайнісінька».

— Складіть тлумачення слова «сіроманці». «ілюмінатор».

б) Пояснення значення слів.

Учні отримують картку, де записані пояснення слів.

Зразок картки.

О Короткий, задертий догори ніс.

О Густа молода трава.

О Без певного наміру; ненароком; несвідомо.

О Накриття з водонепроникної тканини або пластику для захисту від сонця й дощу

— Прочитайте мовчки тлумачення слів, що на дошці. Доберіть кожному слову пояснення, яке, по-вашому, правильне. Поставте біля пояснення слова відповідну цифру.

1. Кирпа

2. Тент

3. Мимохіть

4. Моріжок

2. Первинне ознайомлення із твором (читання мовчки). Перевірка первинного сприймання.

— Що ви дізналися із тексту про дітей?

3. Аналіз твору з елементами вибіркового читання.

— Чому хлопчик розхвилювався після першого рядка вірша, який промовила Ганнуся?

— Прочитайте, як дівчинка думала над продовженням рядка «на садок і на город».

— Що хлопчик шукав на стелі?

— Якою була його перша думка, щоб продовжити рядок «А в долині, за городом».

— Чому Костя відкинув цю ідею?

— Прочитайте, як він обдумував новий рядок.

— Як ви думаєте, звідкіля Ганнуся знала, що хлопчик хоче сказати рядок «Ходять люди з бутербродом».

— Прочитайте, як Костя обдумував продовження рядка «А до річки рано-вранці».

— Прочитайте, що допомогло йому придумати продовження рядка «Вони бігають і виють».

— Як Ганнуся сприйняла ці слова?

— Що вплинуло на зміст продовження рядків вірша, який вигадували діти? Прочитайте.

— Прочитайте тільки вірш, який вийшов у дітей.

— Як довго тривала гра? Чи захопила вона Костю?

— Якими були ці діти?

4. Творчі види робіт на основі прочитаного.

а) Складання вірша (робота у парах).

— Доберіть до деяких рядків, що склали Костя з Ганнусею, свої варіанти.

— Запропонуйте свій заголовок твору.

б) Складання міні-творів (робота в групах).

Завдання 1. За змістом 'оповідання і своїми спостереженнями складіть поради «Як писати вірші?».

Завдання 2. Пофантазуйте, якими можуть бути пригоди Кості та Ганнусі у книжці Володимира Рутківського «Ганнуся. У гості до лісовика».

V. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

2. Робота в зошитах (с. 64, завд. 1 — 4).