Всі публікації щодо:

Українська література. Конспекти уроків. 5 клас - ІІ семестр - 2016 рік

ЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ № 4. ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ У ТВОРАХ ПОЕТІВ ОДЕЩИНИ. В'ЯЧЕСЛАВ ДРУЗЯКА. «УКРАЇНЦІ». «КОЗАКИ, ДЕ ВАША СИЛА».

Мета:

- познайомити учнів із життєвим шляхом і творчим доробком одеського письменника В'ячеслава Друзяка;

- розвивати в них навички аналізу ліричного твору; розвивати вміння висловлювати свої думки щодо засвоєного матеріалу; вдосконалювати навички виразного читання й усного малювання;

- виховувати інтерес до історії Батьківщини, шанобливе ставлення до минулого нашого народу, сприяти вихованню сміливості, гордості, відваги.

Тип уроку: урок літератури рідного краю.

Обладнання: фотографії письменника, збірки поезій.

Людське безсмертя з роду і до роду

Увись росте з коріння родоводу

І тільки той, у кого серце чуле,

Хто знає, береже минуле

І вміє шанувать сучасне, —

Лиш той майбутнє

Вивершить прекрасне.

Л. Гавриленко

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Ми продовжуємо знайомитись із видатними поетами Одещини. Сьогодні ми познайомимося з творчістю відомого поета, перекладача та музиканта В'ячеслава Друзяки.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

Як ви розумієте слова епіграфа? (Лише в того, хто вивчає та поважає минуле, може бути світле майбутнє.)

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

І V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

✵ Що ви знаєте з історії України про козацтво, Запорозьку Січ, побут і звичаї запорожців?

✵ Хто з українських письменників звертався до теми козацтва?

2. Слово вчителя

Друзяка В'ячеслав Михайлович — поет, перекладач, музикант, композитор і педагог. Народився 16 травня 1940 року в родині моряка і вчительки в селі Станіслав Білозерського району на Херсонщині. Закінчив Нікопольське педагогічне училище та Київську державну консерваторію, після закінчення якої працював викладачем музики у Липецьку, Миколаєві та Одесі. 1995 року в Одесі вийшли з друку його перші збірки віршів «Вікно лиману». Цю збірку він присвятив своїй неньці. Потім народилася друга книжка — «Степовий всесвіт». до якої увійшли вірші українською та російською мовами, переклади. У своїх творах пише про славних пращурів козаків, про нелегку працю хліборобів, дніпровських рибалок, про рідне село Станіслав. 2000 року записав свій перший альбом, що складається з 13 пісень — «Журавлині мрії». Музику до його віршів писали одеські і херсонські композитори П. Рябошапка, В. Сисоєв, О. Бевз, С. Перепєлова. Нині пісняр, композитор і лірик В. Друзяка мешкає в Чехії, перекладає твори чеських поетів українською. Бере участь у діяльності Чеської асоціації україністів та товариства «Українська ініціатива».

Своєрідність творчого шляху В. Друзяки полягає в тому, що до поезії він приходив через музику, через професійне самовизначення музиканта і композитора. Поетичний світ В. Друзяки світлий, життєствердний і, якщо можна так сказати, оркестрований, омузичений.

Чехія стала другою батьківщиною В'ячеслава Друзяки, але ж хіба може він забути щемливо-рідний «край правічний». де лежать його діди, свого «коріння вузлуваті вени». «степу просторінь». де «ліпше, навіть ніж в самім раю»… Хіба забудеш рідний Станіслав, до якого завжди хочеться поспішати «з усіх своїх шляхів»…

3. Виразне читання поезії «Українці». (див. додаток)

4. Бесіда

✵ Яка головна думка твору? (Українець — козак у серці, вірний своїй Батьківщині, палко люблячий її та здатний боронити від ворогів.)

✵ Яким настроєм сповнений вірш? (Вірш піднесений, звитяжний.)

✵ Які особливості побудови вірша? (Автор використовує повтори для того, щоб зробити акцент на важливих рядках «Я козак від берегів Дніпра».)

✵ Як В. Друзяка описує козаків? (Лицар волі, пісні і пера з серцем вірним, гордим, полум'яним.)

✵ Ви неодноразово бачили козаків на ілюстраціях, ми говорили про них багато. Чи у вірші описані саме такі козаки? (У вірші йдеться про козака сучасного, який має всі якості козаків минувшини, знає їхню історію, але набув ще й духу сучасності.)

5. Слово вчителя

Вірш «Козаки, де ваша сила». В. Друзяка присвятив Богдану Сушинському. Пісня на ці слова звучала в програмах Одеського радіо, радіо «Свобода». тощо.

Козаки, де ваша сила, в дзвонах слава золотава?

Де хоробрість легендарна і міцний, мов криця дух?

Де любов до України, смерть, мов блискавка яскрава?

Де звитяги фантастичні невгамовних відчаюг?

Козаки, де ваша пісня, що гриміла в піднебессі?

Кпини, регіт, свист і гумор розкотились у безкрай.

Про могили серед степу, про кістки на перехрестях

тих, хто впав за щастя й волю, гомонять Дніпро й Дунай.

І я вірю, неодмінно ще розквітне Україна,

ще повернуться до неї слава, гордість і краса,

бо горить вогонь Свободи, в кожнім серці — Берегиня,

бо життями заплатили, щоб вогонь той не згасав…

Козаки, де ваша пісня, що гриміла над степами?

В дзвонах слава золотава покотилась у безкрай…

Лиш могили серед степу нам, нащадкам вільним, — пам'ять:

все нагадують про вчинки легендарних, грізних Байд.

6. Бесіда

✵ Чим схожі вірші? (Автор звертається до сучасних українців, називаючи їх козаками.)

✵ Що захоплює автора в козаках? («Хоробрість легендарна і міцний, мов криця, дух». любов до України, пісні тощо.)

✵ У якій формі побудовано вірш? (У формі запитання. Автор докоряє сучасникам, що вони не відповідають званню «козак».)

✵ В. Друзяка вірить, що сучасники зможуть бути козаками? (Так. Віра простежується в рядках: І я вірю, неодмінно, ще розквітне Україна, ще повернуться до неї слава, гордість і краса, бо горить вогонь Свободи, в кожнім серці — Берегиня, бо життями заплатили, щоб вогонь той не згасав… )

✵ Чи актуальні вірші В. Друзяки? (Звичайно, наша країна потребує вірних синів-захисників.)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

- Справжній козак …

- Я хочу бути козаком, адже…

- На уроці мені найбільше запам'яталося …

2. Слово вчителя

Будьмо вірними волелюбним традиціям народу, збережімо світлу пам'ять про захисників і борців за волю рідної землі.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи за темою «Рідна Україна. Світ природи». (творчість Максима Рильського, Григора Тютюнника, Миколи Вінграновського; твори ПЧ № 4, ЛРК №№ 3, 4).

ДОДАТОК

УКРАЇНЦІ

Я низько голову схиляю нині

перед людьми, що гинуть в чужині

й на терені моєї Батьківщини.

Автор

Я козак від берегів Дніпра,

де могутня велич плине в море.

Всю красу і силу я ввібрав

тих морських та степових просторів.

Я козак від берегів Дніпра,

де гарцюють суховії степом.

Там зродилась осяйна зоря …

Ні, злетіла ніби жайвір в небо.

Я козак від берегів Дніпра,

де ріка народжує лимани.

Лицар волі, пісні і пера

з серцем вірним, гордим, полум'яним.

Я козак від берегів Дніпра

січових нащадок отаманів,

ще до Катерини і Петра —

козаки знеславили османів.

Я козак від берегів Дніпра

болісно люблю оту місцину.

Мій прапрадід, прізвищем Таран

здобував тут Кінбурську твердиню.

Я козак від берегів Дніпра

вірю в кращу долю України,

зичу їй безмежного добра,

з нею піднесусь, або загину!

Козаки, вкраїнськії сини,

все поневіряються світами…

І нема в тім їхньої вини,

що вони зродились козаками!