Всі публікації щодо:
Фольклор
Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік
Загадки (на вибір). Загадка як вид усної народної творчості. Розгляд змісту і форми загадок. Види загадок (про людей, їхнє життя, про природу та її явища, про рослин, тварин)
Мета: розкрити барвистий світ народних загадок, особливості цього оригінального виду фольклору; дати поняття про народну загадку; розвивати логічне мислення, пам’ять, уяву школярів; виховувати допитливість, інтерес до фольклору.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Засоби навчання: підручник, видання українських народних загадок, записи на дошці, ілюстрації. ТЛ: загадка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація і корекція опорних знань.
Бесіда.
— Що таке фольклор?
— Які жанри фольклору вам відомі?
— Який вид усної народної творчості називають легендою?
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація уміння.
Серед розмаїття фольклорних творів справжніми перлинами виблискують загадки — коротенькі, дотепні описи предметів, подій, явищ, які потрібно впізнати та відгадати. Сьогодні на уроці ми ознайомимося із загадками як видом усної народної творчості, розглянемо їх зміст і форму, а також навчимося визначати види загадок та відгадувати їх.
IV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.
Фронтальна бесіда.
— Як ви гадаєте, чому цей жанр фольклору, тобто загадка, має таку назву?
— Від якого слова походить слово загадка? (Від слова «гадати». — думати, здогадуватися).
Пояснення вчителя.
Орієнтовний матеріал для вчителя.
Загадки, подібно до прислів’їв і приказок, створювалися дуже давно і були пов’язані із щоденним життям людей. Загадки охоплюють господарське, виробниче життя людини, майже весь людський світ, усю природу.
Умінню відгадувати загадки колись надавали великого значення. Вони були мірилом мудрості й розуму. Від цього вміння залежала подальша доля людини.
— Пригадайте прочитані народні казки, де персонажі рятують когось або себе від лиха, відгадуючи поставлені їм загадки. («Мудра дівчина». «Близнята». «Летючий корабель».)
Загадки народ складав для розваги, тренуючи в такий спосіб розум, розвиваючи спостережливість, кмітливість і творчу уяву. В основі загадок лежить опис зовнішнього вигляду предмета чи його дії, порівняння з іншим, схожим предметом. Опис зазвичай є точним, вказує на одну чи кілька ознак, за якими знаходимо відгадку. Ось, наприклад, загадка про лелеку:
У червоних чобітках, в білому халаті,
він весною прилетів і сидить на хаті.
У перших рядках загадки йдеться про якийсь об’єкт, у якого червоне взуття і білий одяг. Далі уточнюється: це істота, що вміє літати, з’являється навесні. Стає зрозуміло, що це — перелітний птах з червоними ногами, білим пір’ям. Він гніздиться переважно на дахах. Тепер легко здогадатися, що йдеться про лелеку.
— З яких двох частин складається загадка? (Із власне загадки і відгадки).
— Які загадки називаються народними, а які ще існують?
Теоретичний практикум.
— То що ж називають загадкою?
Загадка — невеликий твір, у якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відгадати. (Записи визначення в зошитах).
— А яку форму мають загадки?
— Є загадки, побудовані на принципі протиставлення. Наприклад, загадка про молоко:
Рідке, а не вода,
біле, а не сніг.
— Іноді загадки мають форму запитання. У них зовнішній вигляд, дія чи властивість задуманого предмета може називатись або прямо, або приховано, інакомовно. Наприклад:
1. Який то хлопець походжає і без віника замітає? (Вітер).
2. Хто мовчить, а всіх людей навчить? (Книга)
— Бувають і загадки-картинки (демонстрація картинок).

Розгадування загадок за картинками (підготовлені вчителем).
— Але найцікавішими є загадки-жарти або загадки-задачі. Наприклад:
1. Яких каменів немає в морі? (Сухих)
2. Під яким кущем ховається заєць у дощ? (Під мокрим)
3. Що стоїть між небом і землею? (Літера і)
4. У мене в двох кишенях є гроші; коли з одної перекласти в другу одну гривню, то буде порівну; коли з другої перекласти в першу одну гривню, то в першій буде удвічі більше, ніж у другій. (П’ять і сім)
Робота з підручником. Опрацювання статті підручника.
Фізкультхвилинка.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Творчий практикум «Склади загадки».
— На основі поданих слів скласти загадки:
1. Крейда — білий зайчик, дошка — чорне поле, пише — скаче.
2. Місяць — золотий серп або мідна підкова, нічне небо — темний луг, перебуває у певному місці — загублено.
Зразок. Білий зайчик чорним полем скаче.
Вправа «Перебудуй прислів’я в загадку».
— Одним зі способів приховування задуманого предмета є форма запитання. Спробуймо й ми прислів’я перебудувати в загадку.
Таблиця 1
Загадки |
Відгадки |
Прислів’я |
1. Хто людей годує? |
1. Праця. |
1. Праця людей годує. |
2. Що старше від розуму? |
2. Увага. |
2. Увага старша від розуму. |
3. Що у світі найшвидше? |
3. Думка. |
3. Найшвидша у світі думка. |
Таблиця 2
Прислів’я |
Загадки |
Відгадки |
1. Наймиліше у світі — сон. |
1. Що у світі наймиліше? |
1. Сон. |
2. Правда у вогні не горить, у воді не тоне. |
2. Що у вогні не горить, у воді не тоне? |
2. Правда. |
3. Сором пече без вогню. |
3. Що пече без вогню? |
3. Сором. |
1. Маленька праця краща за велике неробство.
— Що краще за велике неробство? (Маленька праця)
2. Хліб усьому голова.
— Що усьому голова? (Хліб)
VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Бліц-опитування.
1. Головний компонент загадки — … (відгадка).
2. Компонент загадки, який не є обов’язковим? (Питання).
3. Головною особливістю загадки є те, що предмет зображення називається … (не прямо, а приховано).
4. У якій народній казці герой розгадує загадки? («Мудра дівчина»..
5. Що у перекладі з грецької означає «метафора». («Перенесення»..
6. Вид усної народної творчості, невеликий твір, у якому у прихованій формі описується певний предмет чи явище, котрий слід назвати — … (загадка).
7. Художнє образне означення, яке підкреслює в зображуваному якусь особливу рису… (епітет).
Діти, яка ж була мета нашого уроку? Чого ви навчилися, що пізнали? Яку роль відіграють загадки в житті людини, у вашому житті?
Сьогодні на уроці ви доторкнулися до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості. Бажаю вам черпати все життя з цієї криниці, щоб у вашому серці завжди знаходилося місце для загадкового, таємничого, чарівного.
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
— Скласти самостійно загадки.
— Намалювати ілюстрації до загадок про тварин.