Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік

Євген Гуцало. Основні відомості про письменника. Зірка, Чарівники, Журавлі високі пролітають. Дивовижний світ рідної природи в поезіях митця

Мета: ознайомити школярів з основними відомостями про життєву долю Євгена Гуцала, удосконалювати вміння виразно і вдумливо читати поезії, розвивати вміння розповідати про почуття, викликані їхнім прочитанням; розвивати естетичний смак, відчуття краси образного слова; виховувати в учнів любов до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, портрет письменника, збірки творів, ілюстрації, мультимедійні засоби.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.II. Визначення емоційної готовності учнів до уроку.

Інтерактивна вправа «Побажай мені успіху».III. Актуалізація і корекція опорних знань.

— Спростуйте або підтвердьте думку з відповідною мотивацією.

1. Немає жодного письменника, який би у творах не розповідав про свою Батьківщину, про красу природи рідного краю.

2. Людина є творцем середовища, про що яскраво уявляєш, читаючи поезії Павла Тичини.Бесіда за питаннями.

— Які почуття охоплює кожного з вас під час перебування на лоні природи?

— Прокоментуйте фразу: «Композитор передає картини природи за допомогою звуків, художник — за допомогою фарб, а поет — за допомогою образного слова».

— У чому загадковість і дивовижність навколишнього світу?IV. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

Слово вчителя.

Сьогодні ми познайомимося з надзвичайно цікавим письменником, майже вся творчість якого була присвячена природі, бережливому ставленню до неї. Стрімка постать, задумливі каро-зелені очі, у руках дипломат і газета або журнал.

Учитель звертає увагу школярів на портрет письменника.

V. Сприймання і засвоєння нових знань.

Опрацювання матеріалу про життєву долю Євгена Гуцала.

«Хлопчику, працюй над словом».

Зі старої пожовклої фотографії на нас дивиться хлопчик років чотирьох. Він стрижений «під нуль». худенький, в нього великі перелякані очі. Іде війна, в їхньому селі Нова Гребля, що на Вінниччині, — німці, а баба Ликора тягає його за руку в гості до родичів і сусідів на різні кутки села. І хлопчик вбирає у себе цей страшний і прекрасний світ. У його пам’ять назавжди входять великі, зарослі вербами стави, луки, стара церква на горбочку, мати, яка затуляє їх, трьох маленьких дітей — Люду, Женю і Вітю, — від німця, що зайшов до хати з автоматом і щось кричить незрозумілою мовою.

Згодом з його дитячих спогадів прийдуть герої повісті «Мертва зона». і це буде така страшна й неприкрита правда про війну та окупацію України, що книжку цю заборонять на довгі 15 років. Саме звідти, з дитинства, з’являться прості й щирі історії про малих українців, які гралися нерозірваними патронами й гранатами, виглядали на околиці села своїх батьків, котрі так ніколи не повернулися з війни, і були щасливі, коли мама привозила з базару нового кашкета чи яскраву стрічку.

Але хлопчик зі старої фотографії ще не знає, що відведено йому п’ятдесят вісім років життя, що ледве навчившись читати й писати, він почне складати слова в речення і відтоді писатиме й писатиме, ніби поспішаючи розповісти людям про те, що відкрилося тільки йому.

Серед страшної післявоєнної сільської бідності книги стають для хлопця дивовижним містком, що переносить його в зовсім інший світ. Першою книгою, за якою він вчився читати, була бабина пошарпана Біблія без палітурки. А потім він уже не міг жити без книжок. Прочитав усе, що було в домашній бібліотеці, тоді «проковтнув». все, що було у сільській, потім їздив з Корделівки, де тоді вчителювали його батьки, до райцентру Калинівка. Там продавали найсмачніший у світі журавлиний морс і цукерки-подушечки, що танули на осонні й злипалися у суцільні липкі грудки. Але найголовніше — в Калинівці була районна бібліотека. А коли все прочитано й там, Женя замовляє книги з обласної вінницької бібліотеки. Була колись у далекі й похмурі радянські часи така дивовижна послуга — тобі цілком безкоштовно висилали замовлені книжки, а прочитавши, ти ту книжку повертав назад. І вибір був фантастичним.

А поряд була щоденна тяжка праця. Мама шила на замовлення сільським модницям сукні, жакетки й спідниці. Все за одним фасоном. І це був приробіток до мізерної вчительської зарплатні. Треба було тримати птицю й корову і день у день працювати, щоб вижити. Працювати, місячи непролазну подільську грязюку кирзовими чобітьми.

Але час від часу на світі з’являються люди, які бачать у калюжі не каламутне багно, а небо.

Як потім згадував письменник, ще десь у класі четвертому він власноруч збив неоковирного дерев’яного стола, поставив його у кущах бузку перед хатою і почав писати. Писав самовіддано й натхненно, висилав рукописи в усі дитячі газети й журнали. Але звідусіль приходила однакова трафаретна відповідь: «Працюй над словом!». Треба було писати про збір брухту й макулатури, про те, як ти мрієш поїхати працювати на шахту чи піднімати цілину. Але початок літературної кар’єри Євгена Гуцала, що припав на ранні 60-ті, на роки «відлиги». був надзвичайно успішний. Перша книжка «Люди серед людей». вийшла у світ, коли йому було лише 25 років.

Одна за одною з’являються книжки новел та повістей: «Яблука з осіннього саду». «Скупана в любистку». «Олень Август». «Хустина шовку зеленого». «Запах кропу».

Насправді Є. Гуцала можна було б вважати одним з найуспішніших і найбільш реалізованих письменників-шістдесятників. Щороку в Україні виходили його книжки, переклади з’являлися не лише в Росії, а й у Болгарії, Німеччині, Польщі.

Поезія Є. Гуцала — це певною мірою протест проти довколишнього суспільства. Він був одним серед тих, які обрали не продажну славу, улесливість і матеріальні набутки шляхом брехні, мовчання, заплющування очей на дійсність. Він обрав слово. Правдиве, болюче, підсвідоме. Гуцалові вдалося створити світ, де все пройняте настроєм, чистим порухом душі. Він створив світ без штампу, без колючого дроту і зрад.

Окрім поета, Є. Гуцало був ще й дослідником. Перебуваючи на засланні, він досліджував історію, культуру російського народу.

Друзі жартома розказували, що коли Євген Пилипович проходив вулицями вранішнього Києва, то пташки переставали співати і спурхували йому на плече — природа тонко відчувала справжнього митця. Не стало Євгена Гуцала — і земля осиротіла ще на одне влучне слово.

Робота з підручником.

Опрацювання відповідного матеріалу підручника.Складання «Доміно».

— Скласти «Доміно». відповідаючи на запитання: «Хто ж він, Є. Гуцало?».

(Є. Гуцало — письменник (поет, прозаїк) — журналіст — дослідник-захисник природи — правдолюб — … )Фізкультхвилинка.
Виразне читання поезії «Зірка».

Бесіда за питаннями.

— Які роздуми і почуття викликала у вас поезія?

— Як ви гадаєте, чому зірка для поета — жива істота? Як він про це говорить? Власну думку вмотивуйте.

— Які художні засоби автор використовує?
Рубрика «Творча лабораторія».

— Уявіть картину, яку змалював поет. Складіть словесний портрет зірки.

(Зірка набуває рис живої істоти, вона з коромислом йде по воду, весело сміється. Зірка живе, дарує радість лісам і лукам).
Виразне читання поезії «Чарівники».

Бесіда за питаннями.

— Укажіть тему й основну думку поезії «Чарівники».

— Поясніть назву вірша. Про що автор хоче розповісти читачам?

— Чи спостерігали ви у природі настання ночі і ранку? Порівняйте власні спостереження щодо цього з тими, що зображені в поезії. Що потрібно для того, щоб ваша відповідь була емоційнішою та виразніше передавала настрій? (Учні пригадують засоби виразності, художні засоби).

— Укажіть роль художніх засобів у цьому творі.

— Знайдіть у поезії антоніми. З якою метою автор їх використовує?

— Доведіть, що день і ніч у вірші — це «живі». істоти. Як про це зазначається у поезії?

— Дослідіть перевагу краси ранку на відміну від ночі.
Творча майстерня.

— «Намалюйте». усно картину ранку і ночі, використовуючи зміст поезії.Виразне читання поезії «Журавлі високі пролітають…».

Бесіда за питаннями.

— Розкрийте основну думку поезії.

— Що сказано у творі про журавлів? Яке значення вони мають для поета?

— Журавлі для поета — символ рідного краю, де він народився і виріс. Доведіть, що журавлі — невід’ємна частина творчого життя ліричного героя твору.

— Чи є цей вірш відображенням внутрішнього світу поета, його любові до природи, яка дає натхнення у творчій діяльності?

— Як ви гадаєте, чому автор саме так назвав свою поезію?

— Чому поет повторює слова? Яка їх смислова роль у поезії?

— Які настрої і почуття переважають у вірші? Чим вони зумовлені? Власну відповідь вмотивуйте.

— Чи просліджується в цій поезії думка, що людина — частина природи, частина Всесвіту?

VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Природа надихає людину на творчість, підносить настрій, надає сили на життя. Євген Гуцало проникає в таємничий світ природи, він говорить про зірки, про ранок і ніч, про дерева, квіти, рослини, як про живі істоти. Художнім словом уміє намалювати яскраву пейзажну картину. Усвідомлення краси природи сприяє формування естетичних почуттів, смаків та ідеалів, любові до природи, бережливого ставлення до неї.— Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:

✵ Найбільші труднощі в мене були…

✵ Я зрозумію, що…

✵ Тепер я вмію…

✵ Тепер я знаю…

✵ На наступних уроках мені хотілося б знову…

VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Знайти і прочитати інші поезії Євгена Гуцала про природу рідного краю.