Всі публікації щодо письменника:
Рильський Максим

Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік

Максим Рильський. Осінь-маляр із палітрою пишною, Люби природу не як символ. Єдність людини і природи, зв’язок між станом людської душі та довкіллям

Мета: ознайомити учнів з поезіями М. Рильського, учити їх розуміти й аналізувати пейзажну лірику, її настрої; розвивати навички виразного читання, уміння висловлювати свої враження від прочитаного; виховувати почуття прекрасного, любов до природи, бережне ставлення до навколишнього середовища.

Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.

Засоби навчання: підручник, портрет письменника, ілюстрації до творів, музичні та художні пейзажні етюди на тему «Осінь». мультимедійні засоби, роздавальний матеріал.

Перебіг уроку

І. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.



II. Перевірка домашнього завдання.

Фронтальна бесіда за питаннями.

— Де і коли народився М. Рильський?

— Що вам відомо про його родину?

— Хто для малого Максима був моральним авторитетом?

— У якому віці він написав перший свій вірш?

— Яку назву мала перша збірка віршів Максима Рильського?




Виразне читання учнями поезії «Дощ».

Бесіда.

— Яка тема цього вірша?

— Сформулюйте основну думку твору.

— Порівняйте картини, зображені поетом, з вашими ілюстраціями. Що в них спільного і чим вони відрізняються?

— Які ви дібрали прикмети, загадки, прислів’я та приказки про дощ?



III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння

Учитель. Яка прекрасна наша Батьківщина! Будь-якої пори року вона милує очі то яскравими барвами літа, то золотом осені, то казковою білістю зими, то буйним цвітом весни.

— Яка ваша улюблена пора року? Чому?

Перегляд ілюстрацій; прослуховування музичних етюдів на тему «Осінь»; аналіз настрою, який вони відтворюють.

Учитель. «Природа і її краса, — писав М. Рильський, — повсякчасно супроводить літературу і мистецтво, протягом багатьох століть становить незмінну і дуже важливу складову частину поезії, живопису, музики».



Складання асоціативного грона.



IV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Учитель. Осінь — улюблена пора року Максима Рильського, його навіть називали співцем осені. Цій порі поет присвятив цілий ряд віршів, які об’єднав у цикл поезій під назвою «Осінні пісні». Про один з віршів цього циклу говоритимемо на сьогоднішньому уроці.



Виразне читання поезії «Осінь-маляр…». (учителем і учнями).

Бесіда за питаннями.

— Чи сподобалася вам поезія?

— Чому осінь автор називає малярем?

— Що таке «палітра». (1. Чотирикутна або овальна дощечка, на якій живописець змішує і розтирає фарби. 2. Сукупність, сполучення кольорів, характерне для окремої картини, творчості художника). З яким значенням це слово вжито у вірші?

— Що ви «бачили». «чули». слухаючи вірш?

— Яким настроєм пройнята поезія?

— Який художній засіб лежить в основі вірша? (Персоніфікація). Назвіть інші тропи. Як вони впливають на читацьке сприйняття поетичних образів?

— Пригадайте, що таке строфа. Які особливості строфи у цій поезії?

— Людина з яким характером могла, на вашу думку, написати такий твір? (Та, що любить природу, вміє спостерігати, бачити незвичайне у звичайному; та, яка добре знає мову і вміє користуватися всіма її багатствами).

— Доберіть синоніми до слова «маляр». (Художник, живописець, пейзажист, митець, майстер пензля).

— Чи любите ви осінь?

— Який заголовок дібрали б ви до цього вірша?



Учитель. Краса навколишнього світу, одвічна загадковість природи — невичерпне джерело натхнення для поетів. У своїх віршах Максим Тадейович не тільки захоплювався красою довкілля, але й висловлював свій погляд на те, якими повинні бути взаємини людини і природи. Про це йдеться у творі «Люби природу не як символ».



Фізкультхвилинка.





Виразне читання вірша.

Словникова робота.

Символ — умовне позначення якогось предмета чи явища, наприклад: хліб-сіль — символ гостинності, калина — символ України.

Порив — 1) нестримне бажання, прагнення зробити що-небудь, досягти певної мети; потяг до чогось; 2) приплив енергії; піднесення, запал.

Папіряний — паперовий.

Естет — 1) прихильник відірваного від життя «чистого мистецтва»; 2) прихильник усього прекрасного, витонченого.

Гармонійність, гармонія — поєднання, злагодженість, взаємна відповідність якостей предметів чи явищ.



Аналіз поезії за питаннями.

— До кого звертається ліричний герой вірша (особа, від імені якої передаються спостереження, переживання)?

— Якою ви собі уявляєте цю людину?

(Складання характеристики ліричного героя: молодий, закоханий у природу, тонко її відчуває, добрий, завзятий… )

— Які емоції, почуття хвилюють ліричного героя?

— Як ви розумієте слова «Люби природу не для себе, люби для неї».

— А як люди ставляться до навколишнього світу? Наведіть приклади.

— Розкрийте зміст 2 строфи.

— Прокоментуйте рядки 3 строфи.

— У яких рядках висловлено головну думку вірша? Як ви розумієте ці слова? (Людина — це частинка природи, тому кожен з нас має відчувати свою єдність з рідною землею. Ми не повинні панувати над природою так, як завойовник панує над чужим народом. Адже вона нам захисник і добрий друг, наша мати. Гармонійності світу, наповненості людської душі багатством природи — ось чого прагнув поет і до чого закликав своїх читачів)

— Які художні засоби використано у вірші?



V. Узагальнення і систематизація знань.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Як кожен повинен цінувати красу довкілля, берегти природу?



Складання сенкану.

— Скласти сенкан на тему «Природа».

Природа.

Багата, щира.

Чарує, хвилює, манить.

Життя дарує мені й тобі.

Мати.





VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Які види роботи були для вас найцікавішими?









VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Вивчити один з віршів напам’ять (на вибір).

— Скласти сенкан на тему «Осінь».

















На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.