Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір

Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік

Допитливий, чуйний, добрий хлопчик Олесь, його жага пізнати загадковий світ природи, уміння фантазувати, уявляти. Гідна поведінка Олеся як позиція особистості

Мета: навчити учнів підтверджувати свої висловлювання цитатами з тексту, розповідати про особливості характеру та поведінку головного героя твору; розвивати вміння визначати автобіографічні елементи твору; виховувати почуття свободи творчості, любові до навколишнього світу, здатність прощати образи.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Засоби навчання: підручник, мультимедійні засоби, учнівські ілюстрації до твору, роздавальний матеріал.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань.

Фронтальне опитування учнів.

1. Як ви розумієте слово «талант». 2. Чи є у вашому класі учні, наділені талантом? 3. Яким обдаруваннями був наділений Олесь? 4. Хто, на вашу думку, найкраще розуміє Олеся? 5. Де хлопцеві подобається бувати: серед людей чи серед природи? Наведіть цитати із тексту. 6. Ви звернули увагу на ім’я хлопчика? Що воно означає? (Олесь (з грецької) — чоловік, мужній чоловік, захисник людей) 7. Чи випадково письменник саме назвав свого героя? (Хлопчик по-особливому сприймає навколишній світ, він є вільним дитям природи, яку глибоко розуміє)

Індивідуальне опитування.

Робота в групах (на картках).

I група

1. Чому твір має назву «Дивак». За що так називають хлопця? 2. Доберіть синоніми до слова «дивак». (Дивак — незвичайний, несхожий, дивакуватий, «біла ворона». 3. Олесь з оповідання Гр. Тютюнника «Дивак». — сміливець чи боягуз? Доведіть свою думку.

II група

1. Кого ми можемо пізнати в образі Олеся? (Автора). Обґрунтуйте свою відповідь. 2. Як ви ставитеся до такої життєвої позиції: «того — ліктем, того — почотом». (за оповіданням Гр. Тютюнника «Дивак». ? 3. Прочитайте діалог (на вибір). Поясніть його значення в тексті. Що називають діалогом?III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація уміння.

Слово вчителя.

Один з відомих філософів сказав: «Талант — це іскра Божа, якою людина спалює себе, освітлюючи цією власною пожежею шлях іншим». І що більший цей талант, то більш несхожою на інших є обдарована людина. Тут доречно ще раз нагадати слова Гр. Тютюнника про те, що «немає загадки таланту. Є вічна загадка Любові».

Таким ми бачимо героя оповідання Григора Тютюнника «Дивак». хлопчика Олеся. Його жага пізнати світ природи, вміння фантазувати захоплюють кожного з нас, читачів, адже з кожного прочитаного твору беремо певний досвід і для себе.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Робота в групах.

Першій групі необхідно знайти в тексті описи природи (очима Олеся), навчитися виразно читати і зробити висновок про риси характеру хлопця. Друга група знаходить у тексті діалоги, вчиться виразно читати розмову між дідом та онуком; між Олесем і Толею. (Учні роблять висновок, що в діалогах глибше розкривається характер персонажа).

Фізкультхвилинка.V. Самостійне застосування учнями знань.

Учні називають риси характеру хлопця (беззахисний, тендітний, обдарований, співчутливий до чужого горя, любить природу). Свої міркування доповнюють виписаними вдома цитатами.

Орієнтовний матеріал.

Олесь — людина з надзвичайно розвиненою уявою. Його спостережливість допомагає бачити величезну кількість речей, які оточують у світі природи. Фантазії Олеся такі багаті та емоційні, що переплітаються з реальністю, і часом настільки захоплюють хлопця, що він забуває про навколишній світ і починає мріяти наяву.

Ключовим словом до розуміння того, як Олесь ставиться до навколишнього світу, до природи, є слово «любов». адже він справді «любить». зиму в усіх її проявах. І не тільки зиму, а все, що з нею пов’язане. Співчутливість, почуття справедливості, доброта й щиросердність — саме ці риси надзвичайно розвинені в характері Олеся. Але це не результат виховання чи спілкування з людьми (Олесь — дуже замкнений, нетовариський хлопець). Очевидним є той факт, що хлопець тягнеться до природи, захоплюється й насолоджується нею. Ним керує почуття краси й гармонійності природи. А гармонійність і означає рівновагу, спокій, доброту, справедливість. Будь-яке насилля, несправедливість порушують цю гармонійність в очах Олеся і завдають йому душевного болю.

Учителеві необхідно звернути увагу учнів на те, що характер Олеся розкривається значною мірою через сприйняття ним світу природи (пейзажі в оповіданні подано очима дитини) та в розмові з іншими персонажами (мовна характеристика героя). Олесь уособлює вдачу самого автора оповідання.

Колективне складання плану характеристики Олеся.

Цитатний (орієнтовний) план характеристики Олеся

1. «Малий, головою ледь до клямки дістає».

2. «Очі в нього чорні, глибокі, як вода в затінку, дивляться широко, немов одразу хочуть збагнути увесь світ».

3. «Смирно стоїть біля порога…».

4. «Олесь любить зиму…».

5. «Відмінник».

6. «Дивак».

7. «Невстріливий…, дивний єси».

8. «Неглемедза».

Словникова робота. Робота із тлумачним словником.

Неглемедза — ні те ні се; ніякий, ні риба ні м’ясо. Невстріливий — дивакуватий.

Діалог з уявним героєм твору.

Уявний герой Григора Тютюнника — школяр Олесь (вибрати учня, який відповідав би портретній характеристиці персонажа) — спілкується з учнями. Діти по черзі ставлять йому запитання, хочуть більше дізнатися про нього, його характер, дають йому свої поради, побажання. «Олесь». у свою чергу, запитує учнів, як вони ставляться до нього, чи теж вважають його диваком.

VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Бесіда.

1. То яким перед нами постає образ Олеся? 2. Що в його образі вам подобається? 3. Як би ви вчинили на місці Олеся? 4. Чому саме так? Обґрунтуйте свою думку. 5. Як у вашій поведінці проявляється повага до іншої людини? 6. Чи існує взаємодопомога у вашому класі?

VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Характеризувати головного персонажа оповідання Гр. Тютюнника «Дивак». (за складеним планом).