Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009
Стосунки людини і природи за оповіданням Л. І. Смілянського «Лідер»
Всі публікації щодо:
Смілянський Леонід
Тема. Стосунки людини і природи за оповіданням Л. І. Смілянського «Лідер».
Мета: розкрити роль людини у збереженні рідної природи, спираючись на приклади з оповідання та власний досвід; розвивати навички аналізу прозових творів, виокремлення головного, художніх засобів; розвивати усне зв’язне мовлення, навички висловлювання власних суджень про прочитане та про явища життя; виховувати любов до природи, милосердя, відповідальність за свої вчинки.
Тип уроку: формування і вдосконалення умінь та навичок.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до оповідання; фотокартки та малюнки домашніх тварин-улюбленців, голубів.
Теорія літератури: опис, характеристика героя; головні та другорядні дійові особи; епічний твір.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Повідомлення теми й мети уроку.
II. «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА
Варіант учителя.
Лелеко, лелеко
— Лелеко, Лелеко,
Літав ти далеко,
За синєє море,
В чужії простори.
А де ж твої діти,
Що сам прилетів ти,
Сидиш одинокий
На дубі високім?
— Лелеко,
Лелеко,
Наш дім недалеко.
Вже колесо тато
Виносить на хату,
Щоб міг ти для себе
Гніздо збудувати.
Лети ж,
Не барися,
У нас оселися!
(В. Ладижець)
Можливий коментар учня.
Маленьким дітям часто розповідають казку про те, що їх принесли лелеки. У народі вважалося, що ці птахи — вісники щастя, тому намагалися залучити їх до своєї оселі — готували зручні місця для їхніх гнізд (приладжували десь на висоті старе колесо). Великим гріхом було образити чимось цих птахів. Існує навіть повір’я, що лелека тоді може принести вогонь, спалити хату. Отже, лелече гніздо на стрісі, на подвір’ї, біля села — ознака того, що тут живуть добрі люди. Лелек називають ще бузьками, чорногузами, гайстрами.
Ось скільки цікавого нагадали ці досконалі за художньою формою поетичні рядки.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Перевірка домашнього завдання.
а) Зачитування й переказ уривків з оповідання, які сподобалися, запам’яталися найбільше;
б) висловлювання своїх власних суджень щодо подій, описаних в оповіданні, та щодо його героїв;
в) огляд ілюстрацій.
2. Складання з пам’яті плану оповідання.
Зразок.
1. Степанко підбирає пораненого голуба.
2. Перша допомога птахові.
3. Голуб житиме!
4. Лідер у повітрі.
5. Проблеми зі школою.
6. Суворе батькове покарання.
7. Чубарикові страждання.
8. Дружба перемогла.
IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Дайте характеристику героїв оповідання — Степанка, його батька й матері, друзів.
Заповніть таблицю (індивідуально або колективно); усно обґрунтуйте свої міркування.
Дійові особи |
Характерні риси героїв оповідання |
||
позитивні |
негативні |
||
головний герой |
Степанко |
Дорбий, милосердний, співчутливий, любить природу і все живе, допитливий, мрійливий, наполегливий, терплячий, чутливий до краси, вміє майструвати, кмітливий, приязний, щирий. |
Безвідповідальний, не дуже добре вчиться, надто вразливий, плаксивий, може обманювати, ховається від труднощів, легко піддається негативному впливові. |
другорядні герої |
Батько хлопчика |
Цікавиться життям сина, вимогливий, працьовитий, привчає сина до відповідальності за свої дії та вчинки, вчить виділяти головне в житті. |
Надто суворий і нерозважливий, не враховує індивідуальних особливостей дитини. |
Мати хлопчика |
Добра, співчутлива, підтримує сина, любить природу, працьовита, вразлива. |
Вселяє в сина невпевненість, думку про постійне невезіння, схильна до надто суворих покарань. |
|
Андрійко та інші друзі Степанка |
Люблять природу, допитливі, кмітливі, сміливі. |
Нерозважливі, безвідповідальні, схильні до обману та сварок; Андрійко ще й погано вчиться. |
2. Підсумкове слово вчителя.
Як бачимо, у героїв оповідання є і позитивні риси (вони переважають), є й негативні. Це говорить про велику майстерність автора у художньому змалюванні характерів людей, про його спостережливість, розуміння дитячої психології, знання життя. Саме через це твір є художньо переконливим, впливає на думки й почуття читачів.
3. «Мозкова атака».
— Яка головна думка твору? (Людина повинна бережливо ставитися до природи, бути милосердною до всього живого; кожен має відповідати за свої вчинки, не ховатися від труднощів, бути розважливим і пам’ятати про головне для школяра — навчання.)
4. Завдання дослідницько-пошукового типу.
— За допомогою чого письменнику вдалося так майстерно розкрити внутрішній світ дітей, їхні почуття та переживання, зробити свою розповідь цікавою і захоплюючою? (Навести приклади).
(У творі широко використовуються діалоги, описи різних видів, епітети, порівняння, фразеологізми (нам’яти чуба, довго не протягне, зірватися з місця, тягнути за собою та ін.), окличні речення, вигуки та інші художні засоби виразності.)
5. Слово вчителя.
В оповіданні «Лідер» йдеться про голуба. А чи багато ми знаємо про голубів? Поповнити свої знання нам допоможуть учні, які підготували повідомлення з додаткової наукової літератури.
6. Повідомлення учня й розгляд ілюстрацій.
Матеріали для повідомлення
Голуб — свійський птах родини Голубоподібні і походить від дикого сизого голуба. Відомо понад 150 порід голубів, які поділяються на поштових, спортивних, декоративних та м’ясних. Поштові голуби (червоний поштар, бельгійські) здатні пролітати до 1000 кілометрів зі швидкістю 100 км за годину. Їх використовують для зв’язку. Спортивні голуби (київський, ніжинський, миколаївський та ін.) вирізняються швидким своєрідним польотом. Декоративних голубів (дутиші, капуцини, якобіни, турмани, космачі та ін.) розводять заради краси — чудового оперення, своєрідної форми тіла й туркотіння.
Голубів тримають у голубниках по 20 — 30 голів. Живуть вони парами. Розмножуються цілорічно. Голубка відкладає щоразу по два яйця. Висиджують яйця самка і самець по черзі 17 — 21 день. Основний корм голубів — зернові суміші.
У багатьох народів цей птах — символ миру й злагоди, улюблений персонаж усної народної творчості.
(З енциклопедії)
7. Усний твір про домашніх улюбленців із демонструванням малюнків, фотокарток:
I — II рівень — використовують розповідь з елементами опису; III рівень — опис із елементами розповіді; IV рівень — роздум (з якою метою вдома тримають тварин, птахів і як треба до цього ставитися) з елементами опису й розповіді.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Олесь Кмітливець підготував кросворд, розгадавши який, ви прочитаєте назву твору, що вивчається.
1. Хто такий Лідер? (Голуб.)
2. Хто поранив Лідера? (Шуліка.)
3. Місце, звідки Степанко разом із друзями випустив свого улюбленця далеко від дома. (Стадіон.)
4. Порода Степанкового голуба. (Вертун.)
5. Якого кольору був голуб? (Червоного.)
Відповідь. Лідер.
2. Козак Мамай згадав народні прикмети, пов’язані з погодою та птахами, от тільки переплутав картки. Допоможіть йому розібратися й запам’ятайте ці прикмети.
(Ці прислів’я можна записати на дошці, переставивши місцями другі частини. Завдання — з’єднати правильно стрілочками).
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Висловити своє судження про вислів відомого французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері: «Ми відповідаємо за тих, кого приручили»; підготувати «поетичну хвилинку».
VII. ПІДСУМОК