Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик 2008
Загадки як вид усної народної творчості
Світ фантазії, мудрості
Всі публікації щодо:
К. І. Якобчук
Мета: поглибити і систематизувати знання учнів про загадки; розвивати творчі здібності учнів, допитливість, уважність, кмітливість, логічне мислення; виховувати інтерес до загадок.
Обладнання: ілюстрації до загадок, картки.
Тип уроку: урок-КВК
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
Ми продовжуємо працювати над темою «Загадки як вид усної народної творчості». Перевірку вашої готовності до уроку проведемо не зовсім звично, а у формі КВК. Для цього поділимося на дві команди.
III. Проведення КВК
Конкурс «Розминка»
Кожна команда загадує одна одній по п'ять загадок і відгадує їх.
Конкурс «Творчий»
1. Перетворити прислів'я на загадки.
І команда |
II команда |
Правда у вогні не горить, у воді не тоне. Думка найшвидша у світі. Праця людей годує. Увага старша за розум |
Від своєї тіні не втечеш. Бережи честь замолоду. Наймиліше у світі — сон. Щоб добре жити, треба працю любити |
2. Придумайте такі загадки, щоб до них увійшли дані слова.
Крейда — білий зайчик, дошка — чорне поле, пише — скаче.
Місяць-молодик — золотий серп, нічне небо — темний луг, знаходиться — загублено.
3. Придумайте загадки на задану тему: «Про домашніх тварин», «Про школу, шкільне приладдя».
Конкурс художників
Намалювати малюнки, які б відображали зміст загадок та їх відгадок. Для І команди. Посеред двора стоїть гора; спереду вила, а ззаду мітла. (Корова)
Дія ІІ команди. Реве віл на сто гір, на сто кроків, на сто потоків. (Грім)
Конкурс каштанів
Для капітана І команди
Визначити, які загадки використав письменник В. Шевчук у наведеному реченні зі свого твору «Предтеча». Записати повністю їх текст.
На неозоре оксамитове поле повибігали вівці, що без числа, без ліку, й лише пастух загаявся: десь підгуляв або заснув у хмарі, що розляглася край неба, як чорне марище.
Для капітана II команди
Переробити речення так, щоб вони стали загадками.
✵ Весняне сонце, наче золота рибка, плаває по синьому, як море, небу.
✵ Удалині трактор, мов залізний жук, оре широке поле, наче лапами чорну землю крає.
Конкурс «Хто швидше»
Хто швидше розгадає загадки і добере до них синонімічні за змістом. Наприклад: Висить сито руками не вито. (Павутина) Синонімічна до неї: Якої пряжі немає в продажі?
1. Стоїть пані, чепуриться, бо одягла сорочок триста. (Капуста) (Сидить баба на грядках вся закутана в хустках.)
2. Повзун повзе, на базар голки везе. (їжак) (Колючий клубочок прибіг у садочок.)
3. Стоять розсохи, на розсохах мішок, на мішку млинок, сопун, кліпун, лісок. (Людина) (Хто вранці ходить на чотирьох ногах, удень на двох, а ввечері на трьох)
4. У воді родиться і води боїться. (Сіль) (Білий камінь у воді тане.)
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Повторити визначення загадки, метафори. Скласти загадки про глобус, сніг, кота.