Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик 2008
Прислів'я та приказки. Народне уявлення про довкілля
Світ фантазії, мудрості
Всі публікації щодо:
І. П. Семенюк Г. М. Кузьменко
Мета: ознайомити учнів з одним із жанрів усної народної творчості — прислів’ями і приказками; осмисливши літературознавчий матеріал, учні повинні зрозуміти суть понять «приказка», «прислів’я»; виховувати інтерес в учнів до народної творчості, виховувати почуття гордості за свою Вітчизну, її культурну спадщину
Тип уроків: уроки вивчення нового матеріалу
Обладнання: хліб-сіль, калина, вишиті рушники, таблиця, плакати.
Народ скаже, як зав’яже.
Народна творчість
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Повідомлення теми, мети уроку
III. Вивчення нового матеріалу
1. Слово вчителя
Діти, сьогодні ми з вами вирушаємо в далеку і привабливу подорож у дві країни одразу — Прислів’я і Приказка. Це держави минулого, сьогодення і майбутнього. А мешканці — люди, звичайні громадяни, як ми з вами; вони і створили ці могутні, вічно живі й мудрі країни.
Науковці вважають, що більшість прислів’їв та приказок були створені народом до XVII ст.
Діти, ви готові до подорожі? Тоді розпочинаємо відлік: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Пуск!
Ми пролітаємо з вами над давньою державою Прислів’я. Що ж означає це слово? Прислів’я — один з видів усної народної творчості. З давніх-давен прислів’ями люди виражали свої знання про різні явища життя суспільства і природи.
Наприклад, вирощуючи зернові й городину, люди переконалися, що землю слід підживлювати, і цей досвід висловили так: «Хто землю удобряє, тому й земля повертає». Є багато прислів'їв про те, як берегти здоров'я, честь, рідну землю, ставитись до людей.
Давайте розглянемо архітектуру цієї держави. Прислів'я в стислій формі викладає одну якусь думку. Найчастіше воно становить всього одне просте речення. Народні прислів'я мають такі особливості.
1. Узагальнення народного досвіду
2. Повчальність
3. Стислість і ємність висловленої думки
4. Влучність і поетичність
5. Використання в прямому і переносному значенні
6. Малий обсяг
Давайте перепочинемо декілька хвилин, детальніше ознайомившись із цією країною — перлиною народної мудрості. Зверніть увагу ось на цей рекламний плакат:
За рідний край життя віддай.
Як ви розумієте ці слова? Поясніть. І ось ще один:
Навіть пташка має рідну землю.
Поясніть значення цих слів. Свою думку обгрунтуйте.
Погляньте сюди. У друкарні, напевно, припустились помилки. Щось тут не те, якась нісенітниця:
Не лихові смійся чужому.
Давайте допоможемо мешканцям країни. Інакше вони ніколи не дізнаються, що тут написано. І ось ще таке прислів'я, схоже на попереднє:
Не воду і холодну за береться.
Дуже добре. Я думаю, прислів'я будуть вдячні за нашу роботу.
Рухаємось далі.
На горизонті країна Приказка. Приказка — образний вислів, який стисло і влучно означає якесь явище життя. Приказка тільки натякає на висновок.
Погляньте, яка чудернацька назва міста:
Із вогню та в полум'я.
І ось ще одна:
Ганятися за двома зайцями.
Так, у країні Приказок багато цікавих назв міст. Пропоную відпочити і здивувати своїми здібностями наших друзів і сусідів.
2. Робота групами.
Завдання 1
Опрацюйте дані речення так, щоб вони стали стислими, влучними, звучали злагоджено, як прислів'я.
1) Рідна сторона завжди буде матір'ю, а ось чужа сторона завжди залишиться мачухою.
2) Ніколи не смійся зі старої людини, тому що сам колись таким будеш.
3) Всі твої рани загояться, поки весілля скоїться.
4) Хто в школі добре вчиться, той і на полі буде корисним.
Завдання 2
Викинути зайве:
Вік живи — вік учись.
Будьте здорові!
Вчитися ніколи не пізно.
Хай вам щастить!
Не кажи — не вмію, а кажи — навчусь.
Щоб тобі добре було!
Косо, криво, аби живо.
Завдання З
(Учні працюють парами.)
Поясніть, про що йдеться в групі прислів’їв і приказок. Дібрати заголовок (про рідний край, про науку, працю).
Книга вчить, як на світі жить.
Хто грамоти вміє, той краще сіє.
Мудрим ніхто не вродиться, а навчиться.
Без труда нема плода.
Зробив діло — гуляй сміло!
Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
Кожному мила своя сторона.
Який народ, такі й порядки.
Кожний край має свій звичай.
Завдання 4
На дошці врізнобій написані слова, їх треба скласти так, щоб отримати прислів'я.
Людьми людиною межи будь.
Огню стережись, як.
Осина труситься, як.
3. Слово вчителя
Отже, наша подорож підходить до завершення. Я надіюсь, що ці країни вас зачарували і вже ніколи не «відпустять» вас. Вони живі, процвітаючі, у них є майбутнє. Адже прислів'я, приказки виникають постійно, але поширюються в народі й передаються від покоління до покоління лише найзмістовніші й найвлучніші з них.
Народні прислів'я і приказки збагачують нашу мову, допомагають стисло й образно висловити нашу думку. Ось чому потрібно запам'ятовувати прислів'я та приказки та вживати їх у власній мові.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
Напишіть невелике оповідання, взявши за тему епіграф уроку.