ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури. 5 клас - А. І. Кривобокова 2013

Розвиток зв'язного мовлення. Переказ тексту «Чайка, якої не любили»
Народні казки

Мета:

□ Навчальна: вчити учнів переказувати текст, використовуючи творче слово у власному мовленні, робити самоперевірку роботи.

□ Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість.

□ Розвивальна: розвивати вміння встановлювати логічні зв'язки; креативне мислення, пам'ять, уяву, спостережливість, увагу.

Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.

Обладнання: ілюстрації, малюнки, фотографії ромашки, слова для словникової роботи, мікрофон, індивідуальні картки, «Сенкан».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

Уже дзвінок нам дав сигнал,

І на урок він нас покликав.

Отож часу не витрачаймо,

Роботу швидше починаймо.

2. Організація класу. Девіз уроку (на дошці)

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

3. Актуалізація опорних знань

3.1. Відгадай загадки.

Щоб дізнатися тему нашого уроку, треба відгадати загадку.

1. Птиця ходить по піску — моряку обіцяє смуток. (Чайка)

2. Білокрилі господині над морем літають. (Чайка)

3.2. Поетична хвилинка.

Над морем — сонце і блакить,

Ширяє чайка білокрила.

Ось хлопчик крикнув — і за мить

До нього чайка прилетіла.

Ось на плечі уже вона

Сидить, немов у себе вдома.

Напевно, чайка ця — ручна,

Давно із хлопчиком знайома.

3.3. Бесіда за питаннями.

Як ви гадаєте, де живуть ці пташки?

Як вони допомагають матросам?

3.4. Розповідь учителя про чайку.

— У стародавніх народів чайки символізували зв’язок із водою і були шанованими птахами. Адже без води, власне, і життя немає... Озерна, річкова, або звичайна чайка — Larus ridibundus — невеликий птах із родини чайкових, який гніздиться на території Євразії. У старовину чайку називали мавпою — можливо, за її крики. Чайка — птах не надто велика й витончена. Довжина її тіла — від 36 до 39 см. Розмах крил — від 85 до 100 см. Маса — близько 250-350 г. Голова кругла, влітку темно-коричнева, кольору міцної кави, майже чорна, з вузькими білими плямами над і під очима. На потилиці помітна межа між темним і світлим оперенням у вигляді білої плями. Восени і взимку голова стає сіруватою. Дзьоб тонкий, темно-червоний. Крила і спина світло-сірі, на кінці крила ззаду чорна смуга, а спереду біла смуга. У молодих птахів голова коричнева, тіло рудувате, сіро-бурі крила з білими кінцями, на хвості чорна смуга. Ноги і дзьоб червоні. Лапи мають плавальні перетинки, куприкова залоза виділяє мастило для пір’я, незважаючи на те, що чайки ніколи не пускаються в тривале плавання, а тримаються поруч з берегом. Голос чайки важко передати однозначно. Він може нагадувати сміх, квохтания, крики роздратованої кішки і віддалено пом’якшене «кярр-а-а-а- КРР».

Живуть не тільки на морському узбережжі, а й у дельтах річок, у заплавах, на озерах, болотах, торф’яних кар’єрах, болотах, на зарослих острівцях, на внутрішніх водоймах, на річках великих і малих міст.

Чайки — птахи розумні, навіть винахідливі, до того ж їм пощастило з дзьобом, який вважається універсальним.

3.5. Гронування.

Розкажіть, що цікавого ви дізналися про чайку.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Уважно прослухайте текст «Чайка, якої не любили» і згодом ви напишете його переказ.

1. Ознайомлення із текстом

ЧАЙКА, ЯКОЇ НЕ ЛЮБИЛИ

Цього літа я знову на морському узбережжі. Ранок на безлюдді серед гомону хвиль — моя улюблена пора. Та сьогодні, бачу, я тут не сам. За кількасот метрів витягує свого човна на берег якийсь рибалка і кличе мене допомогти. Мабуть, багато риби впіймав. Підбігаю. Удвох ми швидко витягуємо і прив’язуємо човен. А що ж у ньому? Оце так риболовля! На дні сиділа справжня морська чайка, прив’язана за ногу, і дивилася на мене насмішкуватими злісними очима. Я ніжно погладив її шовковисте пір’ячко.

Чоловік застеріг від чайчиного гострого дзьоба і забіяцької кусливої вдачі. Казав, що через це її не люблять, називають злюкою, розбишакою. Але він зріднився з цією істотою, бо зобов’язаний їй своїм життям.

Того дня зненацька розгулявся вітрисько, на морі заштормило. Вода бушувала і під, і над човном. Простір довкола став непроглядним. Рибалка спрямував човен туди, звідки чувся розпачливий крик птахи. Вона і вивела його тоді із самого, здавалося, пекла. А коли стихія на морі вгамувалася, зустрів її самотню, обшарпану, ледь живу серед морського баговиння. Чоловік оповідав, а я милувався білосніжною голівкою птаха, його гордо загнутим дзьобом, широкою спиною й могутніми крилами, на кінцях чорними, як сажа.

І навіть здоровенними перетинчастими ногами й лютими очима (Із часопису). (196 слів)

2. Визначення теми й головної думки тексту

3. Аналіз тексту

3.1. Змістовий аналіз тексту.

Де був герой цього літа?

Кого він побачив на узбережжі?

Що витягували вони із моря?

Що побачив головний герой у човні?

Про що розповів рибалка?

Кого зустрів рибалка?

Якою була чайка після шторму?

3.2. Мовний аналіз тексту.

3.2.1. Поясніть значення слів.

Стихія — тут: явище природи, її могутня руйнівна сила.

Баговиння — болотисте місце.

3.2.2. Доберіть епітети до слів.

Море — бурхливе, вируюче, неспокійне, розбурхане.

Чайка — сердита, самотня, обшарпана, рідна.

3.3. Структурний аналіз тексту.

3.3.1. Складання плану тексту.

План

1. Літній відпочинок.

2. Раптова зустріч.

3. Птиця у човні.

4. Розповідь рибалки.

5. Милування незвичайною істотою.

3.3.2. Поділ тексту на абзаци.

Назвіть зачин, кінцівку.

Про що йдеться в основній частині?

Скільки абзаців у тексті?

3.4. Усне переказування тексту.

3.5. Написання слів.

Слова з орфограмами: узбережжя, безлюддя, прив’язати, пір’ячко, дзьоб, розпачливий, білосніжна, здоровенні, перетинчасті, насмішкуваті.

3.6. Повторне читання тексту вчителем.

3.7. Запис переказу в зошит.

3.8. Слухання 3-4 переказів.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вгадай слово

(ЧАЙКА)

2.Складання «Сенкану».

1. Іменник.

1. Чайка.

2. Два прикметники.

2. Красива, розумна.

3. Порівняння.

3. Вісник спасіння.

4. Речення.

4. Чайка — товариш матросів.

5. Асоціація.

5. Шоколадка.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit