Усі уроки української літератури. 5 клас - А. І. Кривобокова 2013

Галина Малик. Короткі відомості про письменницю та її казки
Народні казки

Мета:

□ Навчальна: ознайомити учнів із цікавими сторінками біографії автора; проаналізувати її творчість та визначити жанри.

□ Виховна: прищеплювати інтерес до творчості дитячих письменників.

□ Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння аналізувати почуте.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.

Обладнання, наочність: портрет автора, книжкова виставка його творів, дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

2. Перевірка домашнього завдання

Навіщо людям сміх? Чи кращий він за сльози?

Які висновки ви зробили після вивчення казки «Цар Плаксій і Лоскотон»?

Чи насправді сміх подовжує життя?

3. Актуалізація опорних знань

Чи любите ви пригоди? Які пригодницькі казки ви знаєте?

Чи хотіли б ви опинитись у вирії подій пригодницької казки?

Яким героєм ви б: позитивним чи негативним?

Що цікавого ви дізналися про Галину Малик?

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь про життя письменника (матеріал для вчителя)

Народилася Галина Миколаївна Малик 12 серпня 1951 року у м. Бердянську Запорізької області. 1964 року сім’я переїхала в селище Середнє на Закарпатті. Дитинство і юність майбутньої письменниці були радісними і спокійними. Вона добре вчилася в школі, мала веселий характер, почуття гумору і... не збиралась бути письменницею.

Читати почала з п’яти років та читала дуже багато. Перше знайомство з книжкою сталося в день її народження, коли мама подарувала їй збірку «Українські народні казки», яка стала для неї «і букварем, і розвагою, і цілим новим світом». Віршик «Падав сніг» Платона Воронька був у дитинстві її найулюбленішим.

Закінчивши школу, вона вступила на філологічний факультет Ужгородського університету, працювала коректором у міській друкарні, потім — у Закарпатській обласній науковій бібліотеці. 1991 року Г. Малик обіймає посаду головного редактора видавництва «Закарпаття». А з 1998 року вона — видавець та редактор журналу для дітей «Віночок». Писати майбутня письменниця почала ще зі шкільного віку. Потім припинила, та коли сама стала мамою, почала створювати віршики для своєї доньки через потребу пояснити їй якісь прості та важливі істини. Тому її вірші для дітей легкі, з простими, інколи зовсім неочікуваними сюжетами.

Згодом Галина Малик почала писати казкові повісті для дітей. З персонажами повістей постійно трапляються якісь пригоди, відбуваються небезпечні та радісні події: то реальні діти потрапляють у казкову країну, то герої казкових країн потрапляють у наше реальне життя.

Г. М. Малик — член Національної спілки письменників України з 1991 року. Найвідоміші її твори — це «Подорож Алі в Країну Чудес», «Злочинці з паралельного світу», «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», «Подорож у королівство сяктаків», «Пантлик і Фузя», «Пригоди Іванка і Беркутка» та ін. За твори «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» та «Подорож у королівство сяктаків» 1988 року Галині Малик було присуджено премію імені О. Копиленка. А за повість «Злочинці з паралельного світу — звання лауреата літературної премії імені Лесі Українки 2003 року.

2005 року вийшла книга Галини Малик — казка «Пригоди в зачарованому місті», за яку 2007 року Галина Миколаївна була відзначена літературною премією ім. Ф. Потушняка. Але найцікавіші пригоди її героїв ще попереду.

2. Коротка характеристика казок Галини Малик

«Пантлик і Фузя» — казка про про двох клоунів, які роблять усе навпаки. Це незвичайна казка, її можна розмалювати, домальовувати різні лінії, що становлять елементи письма, або просто малювати разом з чоловічками і водночас запам’ятовувати, чого не можна робити. Ці книжки вчать логічно мислити, замислюватися, наприклад, що означає Пантлик? А «Пантлик» на закарпатському діалекті означає «стрічка».

Казка «Пригоди дівчинки Алі в країні сяк-таків» дуже цікава своїми подіями та героями. Є там вчителька Кефіра біла, бліда, як молоко, зморщена, худа. І Дир-Пир (Дирмидонт Пирмидонтович), який усе говорить, обіцяє, а нічого не робить, і престолонаслідники Сякусь і Такусь, хлопчики, які нічого не вміли, крім писати на когось ябеди, їхня матуся королева Сяк-Такева та її чоловік граф О’Ман. Вони збирали до країни Сяк-Таків таланти, які у людей зникали. Тут їх було дуже багато: Манжетник, Пекар, Конструктор, Електрик, Кухар, Листоноша, Кондитер, Художник та інші. Ця казка вчить шанувати свої таланти, які є в кожного.

«Чорний Маг і зачароване місто» — це книжка-комікс — смішна, пригодницька та яскраво ілюстрована. До вподоби стануть пригоди двох друзів Бібл-Бабла та Гравика, з якими трапляються надзвичайні історії. Вони намагаються врятувати ігри від Чорного Мага і в кінці їм це вдається. Комікси цікаво читати, тому що можна бачити, які події відбуваються.

«Вуйко Йой і Лишиня» — це дитяче фентезі. Письменниця населяє світ повісті казковими персонажами, і цей казковий світ бере свої витоки в народних казках і віруваннях (як, наприклад, вуйко Йой — добрий дух хати, своєрідний домовинок, чи Лишиня — відомий всім з байки легковажний цвіркун). Вуйко Йой із його дбайливим ставленням до рідної хатки та навколишніх лісових жителів нагадує Маленького принца, який з таким самим захопленням і любов’ю турбувався про свою малесеньку планету, виполював баобаби, щоби вони не знищили її, та раз-по-раз милувався заходом сонця, варто було лише пересунути трохи стільчик. Так само і Лишиня захоплюється зоряним небом, чудовим ранком, барвистим різнотрав’ям та рятує пуголовків, переносячи їх з калюжки, яка висихає, в озерце, аби вони змогли таки стати жабками. Однак наш головний герой зважується покинути улюблений ліс, коли виявляється, що його стародавню хатку (увесь його мікровсесвіт!), у якій вже давно не мешкають люди, тільки сам вуйко Йой, Лишиня та Мишеня, Яке Не Хотіло Вирости Великим, мають перевезти в загадковий сканзен.

3. Кросворд «Біографія і творчість Галини Малик»

По горизонталі: 1. Ім’я персонажа з казки «Чорний Маг і зачароване місто». (Бібл) 2. Яку премію отримала Галина Малик за повість «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»? (Копиленка) 3. Ким працювала Г. Малик під час навчання у вузі? (Коректор) 4. Місто, у якому письменниця здобувала вищу освіту. (Ужгород) 5. Ім’я другого персонажа з казки про пригоди Пантлика. (Фузя) 6. Назва дитячого журналу, видавцем та редактором якого є письменниця. («Віночок») 7. До якого угрупування сучасних письменників належить Г. Малик? (Спілка) 8. Автор найулюбленішого вірша в дитинстві письменниці. (Воронько) 9. Що на закарпатському діалекті означає «Пантлик»? (Стрічка)

По вертикалі: 1. Місто, у якому народилась Галина Малик. (Бердянськ)

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ, ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з картками в парах (групах)

Картка № 1

1. Напишіть міні-твір на тему «Героєм якої казки Г. Малик я хотів би бути?» (5-7 речень).

2. Як ви розумієте цитату: «Талант — крапля здібностей і море праці»?

3. Назвіть казку Г. Малик про про двох клоунів, які роблять все навпаки. («Пантлик і Фузя»)

Картка № 2

1. Напишіть міні-твір на тему «З яким персонажем з казок Г. Малик я би хотів познайомитись?» (5-7 речень).

2. Як ви розумієте цитату: «Часто великі таланти залишаються прихованими»?

3. Назвіть усі казки Г. Малик про пригоди Алі. («Пригоди дівчинки Алі в країні сяк-таків», «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», «Подорож Алі в Країну Чудес»)

Картка № 3

1. Напишіть міні-твір на тему «Чи хотів би я опинитись у чарівній країні?» (5-7 речень).

2. Як ви розумієте цитату: «Знання робить життя красним»?

3. Назвіть пригодницький комікс Г. Малик про пригоди двох друзів Бібл-Бабла та Гравика. («Чорний Маг і зачароване місто»)

Картка № 4

1. Напишіть міні-твір на тему «Чому мені подобаються пригодницькі казки?» (5-7 речень).

2. Як ви розумієте цитату: «Наука в ліс не веде, а з лісу виводить»?

3. Назвіть казку Г. Малик, дійовими особами якої є вчителька Кефіра та Дир-Пир. («Пригоди дівчинки Алі в країні сяк-таків»)

Картка № 5

1. Напишіть міні-твір на тему «На місці Г. Малик я б написав казку про пригоди...» (5-7 речень).

2. Як ви розумієте прислів’я: «Хто вчиться змолоду, не зазнає на старість голоду»?

3. Назвіть фентезі Г. Малик про домовичка та цвіркуна. («Вуйко Йой і Лишиня»)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Казки Г. Малик дають нам змогу зазирнути в чарівний світ, у якому незвичайні герої вирішують проблемні питання, які турбують кожного з нас, навчаючи, як треба ставитись один до одного, до навколишнього світу та використовувати свій потенціал.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати твір «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», вміти аналізувати його проблемні питання.