Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Розробки уроків - Українська література 7 клас ІІ семестр - 2012 рік

Є. ГУЦАЛО «СІМ’Я ДИКОЇ КАЧКИ». ТВІР ПРО ЛЮДИНУ І СВІТ КРІЗЬ ПРИЗМУ МОРАЛЬНО-ЕТИЧНИХ ПРОБЛЕМ

Мета: поглиблення знань школярів про життєвий і творчий шлях Є. Гуцала, ознайомитися з його твором «Сім’я дикої качки», з’ясувати ідейно-тематичне спрямування, особливості композиції, сюжет програмового оповідання; розвивати творчу уяву, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння узагальнювати, робити висновки, грамотно висловлювати власні думки; формувати світогляд школярів; виховувати почуття любові до природи, оточуючого світу; критично ставитися до власних вчинків, дій; прищеплювати інтерес до творчості Є. Гуцала.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Є. Гуцало, бібліотечка-виставка його творів, пейзажні репродукції, фото диких качок; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань. Бесіда за питаннями

✵ Які твори художньої літератури Є. Гуцала вам відомі?

✵ Про що писав Є. Гуцало у своїх творах?

✵ Чим пояснити те, що Євген Пилипович написав багато творів для дітей і про дітей?

✵ Чому письменник у своїх творах значну увагу приділяв взаємостосункам людини і природи?

✵ Як ви розумієте, що таке сім’я? З кількох чоловік складається ваша родина? Як ставиться кожний член родини один до одного?

✵ Чи є, на ваш погляд, сім’ї у птахів, тварин? Що вам про це відомо?

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Основний зміст уроку

1. Життєвий і творчий шлях Є. Гуцала. Матеріал для вчителя й учнів

ЄВГЕН ПИЛИПОВИЧ ГУЦАЛО

(1937-1995)

Прозаїк, поет, кіносценарист. Народився у селі Старому Животові на Вінниччині в учительській сім’ї. Батькам доводилось переїжджати з однієї сільської школи в іншу, й малий Євген вдосталь надивився розмаїтої подільської природи, наслухався щирих і співучих подолян. Батько викладав українську мову і літературу, а мама — хімію і біологію. Мабуть, тому в Гуцала така рівновелика любов до рідного слова й рідної природи, до ледь вловимих відтінків барвистої мови і до шовкових трав.

Дитинство майбутнього письменника було обпалене війною. Коли хлопчикові було чотири роки, почалася війна. Ця тема згодом знайшла своє відображення в багатьох творах письменника. А потім була школа, та сама, яку спалили фашисти і яку першою люди взялися відбудовувати. Хлопець змалку тягнувся до слова, багато читав. Читав усе, що потрапляло до рук. Випасаючи череду, читав «Кобзар» Шевченка і стару обдерту Біблію. Біблію без початку й кінця, що знайшов у скрині померлої баби Ликери. Читав Вальтера Скотта, Джека Лондона і брошуру про силосування, яка була в колгоспній бібліотеці. Пристрасть до читання не покидала Євгена Пилиповича все життя.

Закінчив Ніжинський педінститут імені Гоголя. Багато років працював у редакціях обласних газет, «Літературній Україні», видавництві «Радянський письменник». Автор кількох поетичних книжок, багатьох збірок, оповідань, повістей, романів («Люди серед людей», «Яблука з осіннього саду», «Скупана в любистку», «Хустина шовку зеленого», ««Мертва зона», «Родинне вогнище», «Запах кропу», «Сільські вчителі», «Шкільний хліб», «Позичений чоловік», «Парад планет» та ін.). Багато писав і для дітей та юнацтва (книжки «Олень Август», «Пролетіли коні», «З горіха зерня», «У лелечому селі», «Дениско», «За обручем», «Зелене листячко з вирію», «Саййора», «Жовтий гостинець» та ін.). Посмертно видані його твори у п’яти томах. Лауреат премії імені Ю. Яновського та Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка. Його твори, перекладені багатьма мовами світу, відомі далеко за межами України.

Читаючи твори Є. Гуцала, ми відчуваємо справжню музику мистецтва слова, притаманну цьому письменникові.

2. Вступне слово вчителя

3. Робота над твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»

3.1. Виразне читання, переказування цікавих, на думку учнів, епізодів з твору.

3.2. Тема: відтворення взаємостосунків дітей зі світом природи (качиною сім’єю).

3.3. Ідея: засудження жорстокості, байдужості, прагнення піднестися за рахунок хвалькуватості, брехні (Юрко); возвеличення доброти, чуйності, милосердя (Тося).

3.4. Основна думка:

а) дитина — майбутня доросла людина, яка повинна осмислено ставитися до своїх вчинків, нести відповідальність за них; б) не завдавай шкоди природі, вона варта поваги, любові; має право на життя.

3.5. Жанр: оповідання про дітей.

3.6. Композиція.

Експозиція: ранішня подорож Юрка до річки на рибалку, зневажливе ставлення хлопця до Тосі.

Зав’язка: побачивши сім’ю дикої качки, Юрко назбирав малих каченят собі за пазуху, не звертаючи уваги на крики матері-качки.

Розвиток дії: хлопець приніс каченят додому, намагаючись їх приручити; Тося вирішує повернути диких каченят їх матері.

Кульмінація: Тося за допомогою хлопців прагне навчити плавати каченят, не дати їм згинути.

Розв’язка: від’їзд Юрка до міста, його небажання прощатися з Тосею.

3.7. Сюжет.

Юрко (який приїхав з міста в гості до бабусі) був задоволений, бо вранці без батьків вирушив на рибалку. Риба не ловилася, а тут ще до нього прийшла Тося, з якою він то мирився, то сварився.

Незабаром діти побачили дику качку з каченятами. Юрко кинувся збирати малих, незважаючи на крики качки. Хлопець приніс каченят додому, намагаючись їх приручити. Малі нічого не їли, ось-ось вони і загинуть. Поки Юрка не було вдома, Тося швиденько зібрала каченят і понесла доводи, сподіваючись на те, що вона їм допоможе, віддасть качці-матері. Дівчина влізла у річку. Вона намагалася привчити плавати каченят. Сільські хлопці, які прибігли до річки, допомагали їй. Юрко, від’їжджаючи до міста, навіть не хотів проститися з Тосею. Хлопець не був і впевнений, що вона до нього підійде.

3.8. Орієнтовний план твору Є. Гуцала «Сім’я дикої качки».

✵ Подорож Юрка через ранковий ліс до річки.

✵ Юрко на рибальці.

✵ Прихід Тосі до Юрка.

✵ Небажання Юрка товаришувати з Тосею.

✵ Невдала рибалка хлопця.

✵ Побрехеньки Юрка про вдалі лови.

✵ Юрко виловив всіх каченят. Розпачливий крик качки.

✵ Намагання Юрка приручити каченят.

✵ Тося вирішує випустити маленьких диких пташенят.

✵ Незадоволення Юрка вчинком Тосі.

✵ Від’їзд Юрка до міста.

V. Підсумок уроку

Створити асоціативний портрет: І варіант — Юрка; ІІ варіант — Тосі.

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів на уроці

VII. Домашнє завдання

Скласти план до характеристики образів Тосі та Юрка, дібрати цитати.