Всі публікації щодо:
Симоненко Василь

Розробки уроків - Українська література 7 клас ІІ семестр - 2012 рік

РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ. ПИСЬМОВИЙ ТВІР «МОЄ ПРИЗНАЧЕННЯ У ЖИТТІ». (ЗА ПОЕЗІЯМИ В. СИМОНЕНКА)

Мета: вдосконалювати вміння учнів писати творчі роботи на запропоновану тематику; перевірити, як вони осмислили і опанували ідейний зміст програмових віршів В. Симоненка; розвивати творчі здібності, спостережливість, логічне мислення, пам’ять, увагу учнів; їх уміння зіставляти, узагальнювати, робити власні висновки, обґрунтовувати, умотивовувати свої судження; виховувати пошану до мистецтва літературного слова, культури рідного краю; прищеплювати пунктуальність, інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: застосування знань і вмінь.

Обладнання: портрет В. Симоненка, бібліотечка-виставка його поетичних творів, учнівські малюнки на тему «Особистість — суспільство — Батьківщина».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент. Емоційна готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань. Міні-круглий стіл

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

IV. Основний зміст уроку

1. Вступне слово вчителя

Життя… Чим воно вимірюється? Як визначити його цінність? Кожна людина замислюється над цими питаннями і намагається дати відповідь по-своєму. Для В. Симоненка, який встиг багато чого зробити за невеликий час свого перебування на землі, життя є найвищим людським благом. Так, це Божа винагорода, якою кожний користується на власний розсуд. Тому поезія митця — це відповідь, дружня і щира порада читачам з приводу того, як гідно прожити і лишити по собі добрий слід на землі.

2. Рубрика «Поміркуй. Обґрунтуй. Доведи.».

Доберіть влучні поетичні висловлювання з відомих вам творів В. Симоненка, які стали афористичними. Визначте їх актуальність.

✵ Можна все на світі вибирати сину, / Вибрати не можна тільки Батьківщину.

✵ Хто сказав, що все уже відкрито? / Нащо ми народжені тоді?

✵ І жити спішити треба, / Кохати спішити треба — / Гляди ж не проспи!

✵ А він знову йшов. / І дивився прямо, / І знову / Натхнено творив ходу!

✵ Бо ти на землі — людина, / І хочеш того чи ні.

✵ Україно! Доки жити буду, / Доти відкриватиму тебе.

✵ Мріяти й шукати, доки жити, / Шкварити байдужість на вогні!

3. Складання «Доміно». — «Я — особистість».

(Я — особистість → відвертість → щирість → цілеспрямованість → кмітливість → винахідливість → патріотизм → чемність → доброта → вірність країні й народу → … )

Розмістіть визначені для себе риси характеру особистості на умовних сходинках залежно від їх значимості для вас особисто. Зробіть висновок.

4. Рекомендації щодо написання й оформлення твору

Твір — це зв’язний текст, у якому послідовно повідомляється про конкретні події. Його зміст має складатися з трьох частин: початок дії, її розвиток і закінчення. Важливою рисою творчої роботи є її конкретність, тому, пишучи твір на літературну тему, варто розкрити її не загальними фразами, а заглиблюватися в аналіз епізодів з художнього твору, аргументувати свої думки. Конкретності роботи надає і цитатний матеріал.

Під час виконання роботи необхідно виявити своє вміння висловлювати власне ставлення до прочитаного, робити відповідні висновки. Потрібно зазначити про те, що схвилювало, викликало роздуми про сенс життя, призначення людини у суспільстві тощо.

5. Виконання письмового твору на тему «Моє призначення у житті».

(За вивченими поезіями В. Симоненка). Орієнтовний зразок твору

МОЄ ПРИЗНАЧЕННЯ У ЖИТТІ

Яке глибоке щастя — жить,

Будь гідним імені людини,

Народу й людськості служить!

М. Рильський

Життя прожити — не поле перейти. І це дійсно так. Скільки людина впродовж свого перебування на землі зазнає радісних і сумних хвилин, злетів і падіння, тяжких випробувань і подарунків долі. Що побажати тому, хто щойно розпочинає свою подорож у чарівний світ? Як зробити так, щоб життя було цікавим, корисним… ? Ось на ці питання і на багато інших намагався відповісти В. Симоненко — митець літературного художнього поетичного слова.

Письменник чітко визначає і пропонує кожному справжні життєві цінності, демонструючи їх на прикладі своєї творчості. Так у поезії «Лебеді материнства». В. Симоненко звертає увагу на те, що без любові до Вітчизни немає справжньої людини. Любити рідний край — це поважати її громадян, працювати на їх благо. Для кожного він один, єдиний:

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибирати не можна тільки Батьківщину.

Ці слова є заповітом для сучасників і прийдешнім поколінням.

Твір «Ти знаєш, що ти — людина». В. Симоненка спонукає до роздумів про кожного із нас: які ми є, чи відповідаємо ми критеріям людяності, що вимагає від громадян суспільство, саме життя. Потрібно прожити так, щоб лишити добрий слід на землі після себе, тому:

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба —

гляди ж не проспи!

Митець наголошує на тому, що призначення людини — творити добро, жити відповідно до законів суспільної моралі.

Кожний прагне до самовдосконалення, активного життя на благо рідного краю, народу:

У країно! Доки жити буду,

Доти відкриватиму тебе.

Таку думку обстоює поет у вірші «Гей, нові Колумби і Магеллани». Тому смисл життя людини він убачає у пошуках, мандрах, прагненні самоствердитися, водночас заперечуючи байдужість, пасивність.

Головний герой твору «Перехожий». В. Симоненка — це уособлення ідеалу людини, що цілеспрямовано простує до мети. Перехожий — земний, він ходить між людьми і, незважаючи на те, що його «натхненної ходи ніхто не бачить (помічають лише тоді, коли «спіткнувся чоловік»., він і далі творить її в ім’я майбутнього, в ім’я руху і поступу.

Отже, своїм призначенням у житті, я вважаю, як і герої поезії В. Симоненка, відчувати власну гідність, особисту значимість на цьому світі. Тож необхідно замислитись над своїм місцем у житті, над своїм правом на щастя, на свободу. Давайте створювати всі умови для того, щоб кожна хвилина нашого життя була невичерпною криницею світлих почуттів на благо інших. Любіть життя! Бережіть цей Божий дар!

V. Підсумок уроку

Мікрофон: «Яким ви уявляєте власне майбутнє життя?». «Від чого буде залежати його ефективність?».

VI. Домашнє завдання

Підготувати міні-повідомлення про життєвий і творчий шлях А. Малишка.