Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Андрій Чайковський. «За сестрою» (скорочено). Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство козаків

Всі публікації щодо:
Чайковський Андрій

МЕТА. Поглибити знання учнів про боротьбу українського народу проти татарських завойовників, розвивати вміння характеризувати козаків-запорожців; виховувати лицарські чесноти, почуття патріотизму.

ОБЛАДНАННЯ. Репродукція картини А. Манастирського «У погоні за татарином».

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Бесіда.

Довести на прикладах, що повість А. Чайковського «За сестрою» героїко-романтична.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

1. Бесіда.

Задумаймося, чого воно так повелося, що …

— Як тільки мова зайде про сміливість та відвагу, так і згадується Запорізька Січ та козаки?

— Сміливого й відчайдушного юнака й сьогодні називаємо козаком?

— Що ви пам’ятаєте про козаків з уроків історії?

— Що нового про козаків ви дізналися з повісті А. Чайковського «За сестрою»?

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

Опис козаків Д. Яворницьким

За описами сучасників, вони переважно були середнього зросту, плечисті, ставні, міцні, сильні, на обличчя повні, округлі, а від літньої спеки й степового повітря смагляві. З довгими вусами на верхній губі, з розкішним оселедцем на тім’ї, у смушковій гостроверхій шапці, вічно з люлькою в зубах, справжній запорожець завжди дивився якось похмуро, спідлоба, сторонніх зустрічав спочатку непривітно, вельми неохоче відповідав на питання, але згодом помаленьку лагіднішав, обличчя його під час розмови поступово веселішало, живі проникливі очі засвічувалися вогнем, і вся його постать дихала мужністю, молодецтвом, веселістю й неповторним гумором. Запорожець був здоровим, вільним від хвороб. Умирав більше на війні, ніж удома.

— Знайдіть описи козаків у повісті, порівняйте їх з описом Д. Яворницького. Що спільне і що відмінне в них?

— Які фольклорні мотиви, засоби використовує письменник, зображуючи січовиків?

— Яких представників Запорозької Січі описав А. Чайковський? Розкажіть про типових представників тогочасних козаків:

І варіант — про Семена Непорадного.

ІІ варіант — про діда Панаса.

ІІІ варіант — про сотника Андрія Недолю.

ІV варіант — про Отамана Остапа Тріску.

— Які козацькі звичаї описав А. Чайковський? Перекажіть їх.

— Як проходило життя козаків? Які стосунки панували між ними?

— Хто міг стати козаком?

— Що найбільше цінувалося у середовищі запорожців?

— Розкажіть, які враження були у Павлуся від близького знайомства із козаками? Як це вплинуло на нього? Як ставилися козаки до Павлуся?

— Як поводяться козаки у бою? Перекажіть битву з татарами.

— Чому Петрові Тріска наказав залишатися посильним козаком, а не битися разом з іншими? Як це характеризує ватажка?

— Чому полонений татарин Гусейн захотів залишитися з козаками?

— Порівняйте козаків і відступника-харциза Карого. Як ставилися до потурнака українці і татари? Як ви вважаєте, чому у лицарському середовищі з’явився такий перевертень? — Чи справдилось пророцтво Павлуся стосовно долі Карого? Як ви вважаєте, чому?

— Чому старші Судаки відмовилися їхати рятувати Ганну?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

Робота з картиною.

А. Манастирський «У погоні за татарином» (1955)

— Де і коли відбувається дія?

— Кого зображено на першому плані? Порівняйте опис козаків Д. Яворницьким із відтвореним на полотні. На кого з героїв повісті А. Чайковського «За сестрою» схожі козаки?

— Хто зображений на задньому плані? Опишіть, як виглядають коні? Що передається таким зображенням?

— Що символізує могила у степу?

— Чому фарби на кратині не чіткі? Чого досяг художник цим прийомом?

— Який епізод із повісті можна проілюструвати цією картиною? Перекажіть.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Напишіть міні-твір «Де козак, там і слава» за змістом повісті «За сестрою» А. Чайковського.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Дочитати повість. Дібрати цитати для характеристики Павлуся. Чотири з них виписати до зошита.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.