Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Андрій Чайковський. «За сестрою» (скорочено). Характеристика Павлуся Судака

Всі публікації щодо:
Чайковський Андрій

МЕТА. Навчити складати план до характеристики Павлуся, розвивати вміння висловлювати власні судження про геройство і лицарську відвагу головного героя; виховувати патріотизм, відданість, віру в перемогу добра, краси, справедливості.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1. Літературний диктант.

1) На березі якої річки було село Спасівка? (Самара).

2) Скільки чоловік було у родині Судаків? (Шість: дід Андрій, Степан і Палажка, Петро, Павло і Ганна).

3) Коли татари напали на село? (У неділю в червні).

4) Що було заховано у сідлі татарського коня, на якому Павлусь утік із Спасівки? (червінці).

5) Скільки років було січовику Панасу? (вісімдесят).

6) Як звали ватажка татар, які напали на Спавіку? (Мустафа-ага, син Ібрагіма, ханського Девлет-гірея).

7) Хто стратив харциза Карого? (татарин Гусейн).

8) Чому навчався у купців-татар Павлусь? (татарської мови).

9) Ким працював Павлусь у селі Коджамбаку? (кінським пастухом).

10) Як називалася столиця кримського ханства, у якій мешкав Девлет-гірей? (Бахчисарай).

11) Хто, за словами Павлуся, знав, де знаходиться син Девлет-гірея Мустафа? (Ганна).

12) Про що попросив Павлусь у Девлет-гірея після повернення Мустафи? (про звільнення Остапа Швидкого).

2. Оцінювання методом взаємоперевірки.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

ІІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ.

1. Бесіда.

— Хто є головним героєм повісті «За сестрою» А. Чайковського?

— Чи можемо його назвати романтичним героєм?

— Як ви уявляєте зовнішність Павлуся? Усно намалюйте його портрет.

— Накресліть схему мандрів Павлуся і напишіть, які нові риси вдачі героя відкриваються після кожної пригоди.

Наприклад:

Спасівка (завзята козацька вдача, захисник сестри, меткий, страх перед татарами) → у ватазі козаків (захоплення козаками, ненависть до татар, віддана любов до сестри, завзятість) → у степу (винахідливість, вправність, довірливість) → між татарськими купцями по дорозі на Крим (бажання вчитися, здібність до мов, тямущість, хитрість) → Коджамбак (гордість, вірність вірі і Україні, терплячість, наполегливість) → у дорозі до Перекопу (досвідченість, сміливість, уміння переконувати) → Бахчисарай (вміння гарно оповідати, віра у Господню силу, кмітливість, розум, доброта, щирість, непримиренність, патріотизм, безкорисливість).

2. Складання плану до характеристики з підбором відповідних цитат (по творчих групах).

Риси характеру

Цитати з твору

1. Виховання лицарських чеснот.

2. Любов до сестри.

3. Захоплення козаками.

4. Ненависть до татар.

5. Доброта, вдячність.

6. Завзятість.

7. Наполегливість.

8. Вміння вижити у степу.

9. Здібність до навчання.

10.  Хитрість.

11. Винахідливість.

12.  Відданість своїй вірі.

13.  Гордість, самоповага.

14.  Сміливість.

15. Любов до свободи.

16.  Любов до України.

1. «Вважав [Дід Андрій] своїм обов’язком привчити Павлуся до лицарського ремесла».

2. «… завелась між дітьми така любов, що одне без одного жити не могло, і, здається, не було нічого такого, чого б Павлусь для Гані не зробив».

3. «Тепер татари не здавались йому такими страшними, як учора. Козаки сильніші».

4. «Злодії, пси, чорти! Ви дідуся вбили, ви маму вбили, ви сестру забрали! Ось тобі, ось тобі!», «Чорт їх бери, усіх татар. Маму вбили, дідуся… нас замучили… Заждіть, чортові сини! Вернусь я ще сюди, може, і не раз, та не на посторонку, як невільник, а з козацтвом, як лицар! Заждіть, я ще вашого дідьчого хана за бороду скубну, не то що…»

5. «Він завивав мені рани, коли мене зрізали нагаями. Я поклявся віддячити йому. Хочу йому волю випросити».

6. «… завзяте хлоп’я поїхало шукати сестру…»

7. «Тут обдумував способи втечі. Коня вже вибрав найліпшого. Готувався до втечі повільно і розумно».

8. «Він знав, як зловити в ріці рибу, як застрілити з лука птицю, а ще знав, що таке харциз і як його треба берегтись».

9. «…вчився запопадливо татарської мови. Він був тямущий…»

10. «Хлопець вдавав із себе до всього охочого, щирого і виконував усі роботи вправно». «Павлусь розмовляв з чумаками, але не просив, щоб ті його викупили та взяли додому. Під час дороги Павлусь пильно придивлявся, куди їхати. Старався запам’ятати кожну річку, кожний брід — все те, по чому цю дорогу можна б упізнати».

11. «Моя казка про знахаря була добра. Геть татаринові голову замакітрив».

12. «- Ні, не прийму! І моєї християнської не зречусь.»

13. «…я доти буду добрий, поки мені буде добре».

14. «Але Павлусь повернувся сам. Про це повідомили Мустафу, і він заміним засуд на двадцять дротянок і продати. Кару мали виконати в оселі Сулеймана на очах усіх невільників, аби їм відійшла охота втікати. Коли Павлусеві сказали про це, він зовсім не злякався».

15. «Коли б татарин не хотів пустити їх на волю, тоді Павлусь уб’є сестру, татарина проколе ножем».

16. «Нам тут добре, та за Україною нам сумно. Хочемо своїх бачити».

3. Гра «Вгадай героя»

Назвіть, хто з героїв так думає про Павлуся. Охарактеризуйте ставлення до Павлуся інших персонажів повісті.

1) «Хіба ж це не наш брат, не козацька дитина? Хто зна, що з нього виросте? Тоді і спасибі скаже…» (Панас).

2) «Тоді вже… просила за нього, вже так просила, так плакала, поки не випросила вибачення» (Ганна).

3) « …став своїми грубими руками загортати хлопця кожухом»( Непорадний).

2) «Як хлопець з цього вийде цілий, то знайте, що з нього кошовий буде» (Недоля).

3) «Шукай, дурню, сестри» (Карий).

4) «… був відважний козак і не жалів себе. Тепер йому стало ніяково, коли подумав, що його можуть убити, а тоді Павлусь стане круглим сиротою, на опіці чужих людей» (Петро).

5) «Коли станеш муслемом, то й вільним станеш, а потому можеш до великої почесті у нас дійти… ти гарний хлопець» (татари-купці).

6) «Цього зухвалого гяура випарити і до конюхів дати!»(Мустафа).

7) «У тебе, хлопче, загострий язик, гляди, щоб не відрізали» (Ібрагім-потурнак).

8) «Не роби того, нерозумна дитино! Вони тебе вб’ють або продадуть першому-ліпшому татаринові. Ти слухай, будь покірний, то пан тобі простить. Ти вижидай кращої пори» (Остап Швидкий).

9) «Тепер, коли ти вільний, подай мені руку, мій друже…Мені вже розказували, який ти бравий козак» (Мустафа-ага).

10) «Добре в тебе серце, хлопче!» (Девлет-гірей).

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

Бесіда.

— Чому дорослі не зважилися зробити для порятунку Ганни того, що зробив Павлусь?

— Які риси вдачі Павлуся допомогли йому порятувати сестру?

— Чи змінюється характер хлопця протягом повісті?

— Чому можна навчитися у головного героя?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Підготувати інсценівки по групах:

І група — розмова Павлуся з Мустафою (від слів «Павлусь зняв шапку і вклонився» - до «Цього зухвалого гяура випарити і до конюхів дати!»);

ІІ група — розмова Павлуся з татарином (від слів «- Чого ти смієшся? — питає татарин» — до «Павлусь пустив поводи і наставив шию».);

ІІІ група — розмова Павлуся з Девлет-гіреєм (від слів «Ви казали правду». — до «Остап Швидкий, невільник, вернеться з тобою на Україну».).

- Подумайте, які риси вдачі Павлуся розкриваються у кожному з епізодів.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.