Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Андрій Чайковський. «За сестрою» (скорочено). Художня своєрідність твору

Всі публікації щодо:
Чайковський Андрій

МЕТА. Перевірити знання учнями змісту повісті А. Чайковського «За сестрою»; розвивати навики роботи з епічним твором, акторські здібності учнів; виховувати лицарські чесноти, почуття патріотизму.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1. Перегляд інсценівок.

І група — розмова Павлуся з Мустафою (від слів «Павлусь зняв шапку і вклонився» - до «Цього зухвалого гяура випарити і до конюхів дати!»);

ІІ група — розмова Павлуся з татарином (від слів «- Чого ти смієшся? — питає татарин» — до «Павлусь пустив поводи і наставив шию».);

ІІІ група — розмова Павлуся з Девлет-гіреєм (від слів «Ви казали правду». — до «Остап Швидкий, невільник, вернеться з тобою на Україну».).

2. Подумайте, які риси вдачі Павлуся розкриваються у кожному з епізодів.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

ІІІ. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ І ФОРМУВАННЯ УМІНЬ УЧНІВ.

1. Письмова самостійна робота за картками.

Завдання 1. Стислий переказ епізодів твору.

Завдання 2. Вказати, хто з героїв і за яких умов та обставин сказав наведені слова.

Завдання 3. Стисло розкрити роль другорядного персонажа повісті.

Варіант 1

— Що сталося з родиною Судаків після нападу татар на село Спасівка?

— «Панове товариші, … зробимо над цим безбожником суд? Він зрікся Христа, пристав до нашого найтяжчого ворога, зраджує братів своїх, продавав християнських дітей поганцям. Що йому за це зробимо?»

— Харциз Карий.

Варіант 2

— Розкажіть про зустріч Павла із братом Петром.

— «Невже ж то ця дівчина так на коні сидить? Справді лицарський народ ті козаки».

— Січовий дід Панас.

Варіант 3

— Як Павло опинився серед татарських купців?

— «Далебі червінці! О, і таляри… Ну дав Бог сироті долю. Доброго коня собі вибрав. Ото поганець награбував, а як поховав штудерно. Я бачу, що в татар вартніше сідло, ніж сам кінь з татарином».

— Остап Тріска.

Варіант 4

— Розкажіть про подорож Павлуся з України до села Коджамбаку.

— «Тут б’ють хоч і нема за що. Він, бач, потурнак, то хоч його спитає про Україну, він дуже соромиться, бо совість гризе, що покинув Христа і збусурманився. Тому він і злющий такий на нашого брата, мов пес, гірш татарина».

— Степан Судак.

Варіант 5

— Розкажіть про життя Павлуся в селі Коджамбаку.

— «Господи! Що мені сталося?… Хіба ж мені вже смерть у вічі заглянула? Чого я так лякаюся? Не в такій небезпеці бував, та не боявся, а ось і лилик настрашив. Тьху на тебе! Господи, спаси, помилуй!»

— Семен Непорадний.

Варіант 6

— Як Павлусю вдалося визволити сестру Ганну з татарської неволі?

— «Ти клявся бути мені побратимом, на шаблю присягав. А відтак. Ти зарізав старого батька і пограбував… Пам’ятаєш? Ми прийняли тебе в нашу хату, мов свого, а ти зрадив…»

— Остап Швидкий.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

Бесіда.

— Використання яких художніх прийомів характерне для письменника?

— Які художні засоби найчастіше використовуються в пейзажах твору?

— Знайдіть художні деталі в описі українського степу в ІІ розділі повісті.

— На що звертає особливу увагу письменник, зображуючи портрети героїв? Проаналізуйте художні засоби, які використав А. Чайковський, описуючи Семена Непорадного.

— Яку емоційно-навантажену лексику використовує автор, щоб передати різні психічні стани Павлуся. Знайдіть, якими словами Чайковський передав: страх, розпач, ненависть, радість хлопця.

— Як зображує автор роздуми Павлуся про своє майбутнє і думки про татар у ІХ розділі повісті? Які художні прийоми використані?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ.

— Яка головна думка твору?

— Чи хотіли б ви мати такого друга або брата, як Павлусь? Відповідь аргументуйте.

— Що нового про давнє українське минуле ви дізналися з повісті?

— Чому повість набула такої популярності серед ваших однолітків у час її виходу в світ?

— Що робить твір і зараз цікавим для читача?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Додаткове читання. Прочитати повість О. Довженка «Зачарована Десна».