Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Типологічний зв'язок із «Зачарованою Десною» О. Довженка

Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло

МЕТА. Навчити учнів аналізувати вчинки героїв, їх світосприйняття, робити порівняльний аналіз прозових творів, визначати головну ідею твору; виховувати любов до рідного краю, любов і повагу до батьків.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Показ учнями інсценівок початку восьмого розділу «Михайлик поступає до школи».

Бесіда

- Які риси вдачі Михайлика виявились у цьому епізоді?

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Повідомлення «Олександр Довженко».

Олександр Пeтрович Довженко народився 10 вересня 1894 року в мiстечку Сосницi на Чернiгівщині в хлiборобськiй родинi. Вчився в Сосницькому чотирикласному училищi, потiм у Глухiвському учительському iнститутi (1911-1914). Пiсля закiнчення iнституту працював учителем у Житомирi, потiм у органах народної освiти, комісаром театру. Був на дипломатичнiй роботi за кордоном (у Bapшaвi, Берлiнi). Після повернення з-за кордону працював у Xapкові художником-iлюстраторому газетi «Вicтi».

З 1926 року переїхав до Одеси, був кiнорежисером на Одеськiй кінофабриці. Кожна iз створених Довженком картин була подiєю у кiномистецтвi, а кінофільм «Земля» (1930) визнано одним iз дванадцяти кращих фiльмiв у світі. Набули великої популярності його кiноповiстi «Повiсть полум'яних лiт»(1945), «Укpaїнa в oгнi» (1943), «Поема про море» (1956), автобiографiчна повiстъ «Зачарована Десна» (1956) та оповiдання, написанi в роки вiйни.

Помер Олександр Пeтрович Довженко 25 листопада 1956 року в Москві. Його іменем названа кіностудія у Києві.

2. Порівняльний аналіз автобіографічних творів М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять» і О. Довженка «Зачарована Десна».

План

1. Тема творів.

2. Місце дії.

3. Час.

4. Образ головного героя: спільне і відмінне.

5. Образи членів родини.

6. Пейзажі у повістях.

7. Мова творів

8. Головна думка повістей.

Роботу можна проводити колективно. Якщо клас сильний, кожний пункт плану досліджується окремою групою учнів.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

Гра «З якого твору цитата?»

1. «Нічого в світі я так не люблю, як саджати що-небудь у землю, щоб проізростало». (Олександр Довженко, «Зачарована Десна»)

2. «Він дуже гарно сміється, хапаючись руками за тин, ворота, ріжок хати чи дерево, а коли нема якоїсь підпірки, тоді нею стає його присохлий живіт». (Михайло Сельмах, «Гуси-лебеді летять»)

3. «Було це в далекі старі часи. Тоді ще не знав я, що все проходить, все минає, забувається і губиться в невпинній зміні годин, що всі наші пригоди і вчинки течуть, як вода, між берегами часу»(Олександр Довженко, «Зачарована Десна»)

4. «Він був наш добрий дух лугу і риби». (Олександр Довженко, «Зачарована Десна»)

5. «В її устах і душі насіння було святим словом». (Михайло Сельмах, «Гуси-лебеді летять»)

6. «Обличчя в бабусі зараз таке, наче вона молиться. Це тому, що вона дуже любить сад, доглядає і уболіває за ним, кожна в ньому нащепа міцно перев’язана стьожками, видертими із рукавів її сорочок». (Михайло Сельмах, «Гуси-лебеді летять»)

7. «В нашій сім’ї майже всі були грішні: достатки невеликі, серця гарячі, роботи і всякого неустройства тьма-тьмуща, а тут ще фамільна приверженість до гострого слова, тому хоч і думали інколи про рай, все-таки більше сподівалися пекла внизу картини».

8. «Це була творчість її палкої, темної, престарілої душі». (Олександр Довженко, «Зачарована Десна»)

9. «Якби тепер запитали, яку найкращу одіж довелося мені бачити по всіх світах, я, не вагаючись, відповів би: кирею мого батька». (Михайло Сельмах, «Гуси-лебеді летять»)

10.  «Коли б його пустили з косою просто, він обкосив би всю земну кулю, аби тільки була добра трава та хліб і каша.» (Олександр Довженко, «Зачарована Десна»)

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Зробіть загальні висновки, що спільного і що відмінного у автобіографічних повістях Михайла Сельмаха «Гуси-лебеді летять» і «Зачарована Десна» Олександра Довженка.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. Зробити ілюстрації до автобіографічних повістей Михайла Сельмаха «Гуси-лебеді летять» і «Зачарована Десна» Олександра Довженка.

2. Підготуватися до контрольного твору.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.