Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика

Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло

МЕТА. Навчити учнів аналізувати вчинки героїв, їх світосприйняття, показати ранній вияв творчих задатків у Михайлика, виховувати любов до книги, милосердя, любов і повагу до батьків.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1. Характеристика учнями образів повісті (з посиланням на цитати):

- матері,

- діда,

- бабусі.

2. Бесіда

- Що об’єднує дорослих членів родини Михайлика?

- Як вони виховують хлопчика?

- Якими словами можна схарактеризувати стосунки у селянській сім’ї?

3. Усне малювання.

Уявіть себе ілюстраторами повісті Михайла Сельмаха «Гуси-лебеді летять». Якими би ви намалювали Михайлика, матір, бабусю, діда Дем’яна?

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Читання учнями восьмого розділу.

2. Бесіда

- Як Михайлик ставився до навчання?

- Якою вам уявляється вчителька Настя Василівна? Які у неї риси вдачі? Як поставилася до хлопчика? Чи схожа вона на вашу першу вчительку?

- Як Михайлик готувався до школи?

- Перекажіть, як пройшов перший іспит хлопчика?

- Що відчуває батько до сина? Знайдіть речення, в яких показана батьківська любов.

- У яку групу записали Михайлика? Чому?

- Зверніть увагу, з чого доводилося робити чорнило. Чи впливали родинні нестатки на прагнення Михайлика вчитится?

- Як учився герой повісті?

- Чому батько носив сина до школи у киреї?

- Як ви розумієте слова батька: «Тепер головне — свіжа сорочка і чиста совість»?

- Як ви думаєте, що відчув Михайлик, коли побачив свої перші чоботи? Чи відчували ви коли-небудь таку радість?

3. Читання дев’ятого розділу.

4. Бесіда.

- Про які звичаї українців ви дізналися з цього розділу?

- Який настрій цього розділу? Якою б музикою ви його передали?

- Як називають один одного молоді? Про що це свідчить?

- Знайдіть художні засоби, за допомогою яких описується Мар’яна. Про яке ставлення героїв до дівчини вони свідчать?

- Прокоментуйте останні речення: «І хороше, і дивно, і радісно мені, малому, в цім світі… А лебеді летять, летять… над моїм дитинством… над моїм життям!..». Чому повість починається і закінчується описом лебединого польоту?

- Пригадайте, що називається символом. Що символізують лебеді для автора?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Розкажіть про ваше враження від повісті Михайла Сельмаха «Гуси-лебеді летять».

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. Підготуйте інсценівку початку восьмого розділу «Михайлик поступає до школи».

2. Переказувати улюблені епізоди з повісті О. Довженка «Зачарована Десна».

3. Індивідуальне завдання. Повідомлення «Олександр Довженко».