Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Григір Тютюнник. «Климко». Воєнне дитинство в повісті

Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір

МЕТА. Учні повинні знати і вміти переказувати зміст повісті. Розвивати вміння характеризувати головного героя, аналізувати епічний твір; висловлювати власні роздуми про значення доброти і чуйності в людському житті. Виховувати моральні якості особистості.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

Доведіть або спростуйте трердження, посилаючись на біографію Григора Тютюнника: в основу повісті «Климко» лягли власні спогади Григора Тютинника про своє воєнне дитинство.

Повідомлення теми уроку.

ІІ. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Гра. Клас за рядами поділено на три команди. Перша команда читає цитату до характеристики Климка, друга команда ставить до неї питання, третя — відповідає на нього. Доповнювати відповіді може кожна команда. Наступну цитату читає друга команда. Третя ставить питання, перша відповідає і далі по колу.

Орієнтовні цитати з питаннями

«Климко йшов босий, у куцих штанчатах, старій матросці, що була колись голубою, а тепер стала сіра, дядьковій Кириловій тужурці. Тій тужурці, як казав дядько, було «сто літ», і не рвалася вона лише тому, що зашкарубла від давньої мазути».

- Чому хлопець був босий і так погано вдягнений?

«Це була найбільша радість Климкова — покласти перед дядьком чепурно списані зошити, а самому заходитись поратися: винести миску з дьогтяною водою, витерти підлогу, де набризкано, і трохи, покрадьки, щоб дядько не обернувся, насипати йому юшки, якої сам і наварив, - гарячої та запашної. Про зошити він ніколи не боявся, бо тільки з письма інколи мав «посередньо».

- Чому велика кількість хатньої роботи, відсутність допомоги з боку дорослих не заважали Климкові гарно вчитися?

«Доглядати за собою — зварити їсти, прибрати в хаті, випрати одежину — він умів і сам. Давно вже вмів».

- Що змусило Климка рано навчитися доглядати за собою?

«Климко підвівся, прикидав галети соломою і швидко, з плащ-палаткою та сіллю під пахвою, пішов до шляху, сколюючи ноги холодною од роси стернею. Він одійшов був уже далеченько, потім підбігцем вернувся до скирти, одрив у соломі галети і загорнув у плащ-палатку. «Мо’, за них солі дадуть або ще чогось», - подумав».

- Поясніть таку непослідовність у вчинках Климка.

« - Я не голодний, - сказав Климко, одсуваючи миску, і похнюпився, щоб не дивитися на борщ».

- Чому голодний хлопець не хоче їсти борщ у аптекаря?

«Найдужче боліли ноги зранку після ночівлі. Але Климко вже знав, що бити їх не слід, а треба легенько розтерти, поляскати долонями і перші кілька кілометрів іти помаленьку. Далі вони вже не боліли, йшли собі слухняно, тільки німо дзвеніли кожною жилочкою».

- Чому, не дивлячись на біль у ногах, хлопець продовжував іти уперед?

«Біля якогось двору Климко став: на вулицю через паркан та жовту акацію звисала велика яблунева гілка. На ній поміж рідким уже листям висіло двоє поморщених яблучок, що злилися докупи, - видно, червотока сточила їх… Климко поклав торбину з картоплею під паркан і сів на неї, сказавши собі: «Перепочину трохи», - а сам не зводив очей з пари яблук… «Ні, мабуть, вони ще скоро не впадуть. Хай собі». І почимчикував понад парканами далі, вже не поглядаючи вгору на садове гілля — а то, чого доброго, ще десь закортить «перепочити».

- Чому голодний хлопчик не міг просто залізти на дерево і зірвати яблука?

«- А я бігав-бігав по висілку, - швидко, зліплюючи слова, заговорив Зульфат. — Сюди-туди…фух!.. Питаюся: де Климка? Хто бачив Климку? Немає Климки, ніхто не бачив… а ти осьде! Хорошо! У-у-у, хорошо!

Климко на те лише всміхався. Він дуже зрадів Зульфатові і мовчав тільки тому, що завжди був небалакучий у товаристві. Він любив слухати і тихо всміхався, або сумнів, або напружувався весь, уявляючи те, про що розповідав товариш».

- Що зблизило таких різних людей і зробило їх друзями?

«- Наталю Миколаївно…- Климко зупинився і подав учительці її трояндову сукню, яку досі ніс під полою дядькової діжурки. — Не треба вам нічого промінювати, а переходьте …жити до нас. Ми вам помагати будемо, маленьку глядітимемо…»

- Що штовхає хлопчика пропонувати свою допомогу дорослій жінці, вчительці?

«Ще захворію», - подумав Климко. - І злякався: що тоді?»

- Чому Климка так лякала думка про хворобу? Про кого він у цей момент думав?

«Климко засміявся і закашлявся, дивлячись на дядька з папугою: видно ж, що одірви й покинь! І раптом подумав» «Чого ж оце я граюся тут?»

- Чого ж Климко вирішив поворожити і віддав за це галету?

«Климко випустив плащ-палатку, вчепився дівчині в другу руку і закричав:

- Пустіть її! Це моя сестра! Сестра моя, чуєте? Вона мені за матір!»

- Що змушує Климка, ризикуючи собою, рятувати незнайому дівчину?

«І в дворі він уже, бачу, хазяйнував. Хіба ж можна отакому хворому — і за роботу? Тобі ще лежати та лежати»

- Чому хворий хлопчик так поспішає допомогти тітці Марині?

«- Я прийду до вас, тітонько Марино. Як тільки не стане в нас голоду, так і прийду або приїду. А зараз треба мені назад, мене там ждуть…»

- Що ставить на преше місце Климко: свої інтереси чи проблеми дорогих йому людей?

«Климко скуштував ковток молока, ще ковток. У склянці поменшало на третину. Подумав, подумав — і долив її водою з кухля, що стояв на столі. Потім ще надпив і ще раз долив. І ще. Поки стало не молоко, а синя бурдичка».

- Навіщо Климко змішував молоко з водою?

«- Туди, дядю, біжіть! — закричав він. Показуючи рукою праворуч від себе. — туди! Там балка!..

Від переїзду вдарила довга автоматна черга. Климка штовхнуло в груди і обпекло так боляче, гостро, що в очах йому попливли червоногарячі плями…»

- Чи можна вважати вчинок Климка подвигом?

2. Самостійна робота по групах.

Складання учнями плану усної характеристики Климка за схемою

ПОРТРЕТ

ПОВЕДІНКА, ВЧИНКИ ← КЛИМКО → СПОГАДИ, РОЗДУМИ,

ВІДЧУТТЯ

↓ ↓

СТОСУНКИ З ІНШИМИ СТАВЛЕННЯ АВТОРА

ГЕРОЯМИ

3. Захист групами своїх робіт.

ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ.

Переказ учнями епізодів повісті, в яких найяскравіше виявилися найкращі риси характеру Климка.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Бесіда.

- Порівняйте життя Климка до і під час війни.

- Як вплинула війна на формування характеру Климка?

- Чому автор закінчує повість трагічним епізодом?

- Які риси вдачі Климка ви б хотіли виховати у собі?

- Складіть ланцюжок-характеристику Климка. Яку рису хлопчика ви поставите на перше місце? Свій вибір аргументуйте.

Наприклад: Климко — добрий-сміливий-рішучий…

Повідомлення домашнього завдання.

Підготувати усну характеристику Климка за планом.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.